Together Magazyn » Dom » Jak dbać o meble z prawdziwego drewna?
pięknie oświetlona kuchnia drewniana

Jak dbać o meble z prawdziwego drewna?

Meble z prawdziwego drewna bez wątpienia wprowadzają do każdego wnętrza przytulną atmosferę i pozwalają poczuć bliskość natury każdego dnia. Pomimo że są eleganckie i ponadczasowe, to utrzymanie ich w estetycznym stanie przez lata wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak o nie zadbać, aby przez długi czas zachowały swój fenomenalny wygląd? Dowiedz się już dziś!

Po pierwsze – regularne czyszczenie

Drewno jest materiałem, który „żyje”, dlatego też reaguje na zmiany wilgotności i temperatury. Regularne czyszczenie jest więc niezbędne, aby zachować jego piękno i doskonały stan, choć oczywiście trwałość i odporność mebli zależy w dużej mierze od ich jakości. Najwyższej klasy drewniane bryły możesz znaleźć w sklepie Urok Drewna, gdzie są dostępne różne propozycje zaprojektowane zgodnie z trendami.

Do usuwania kurzu najlepiej używać miękkiej ściereczki z mikrofibry, która nie rysuje powierzchni. Ważne jest także unikanie stosowania ostrych narzędzi czy szorstkich gąbek.

Warto również pamiętać, że nadmiar wody jest wrogiem drewna. Dlatego też przy czyszczeniu na mokro należy stosować lekko wilgotną ściereczkę, a potem natychmiast w pełni osuszyć powierzchnię. Przy dużych zabrudzeniach można wykorzystać środki do czyszczenia drewna, jednak wyłącznie te specjalistyczne i przeznaczone do tego naturalnego surowca.

Po drugie –  ochrona przed słońcem i wilgocią

Drewniane meble nie lubią skrajności. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może powodować wyblaknięcie i pękanie drewna, dlatego warto umieszczać je w miejscach, gdzie nie będą chronione przed intensywnym światłem słonecznym. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon lub rolet.

Wilgoć to kolejny czynnik, który drewno źle znosi. W pomieszczeniach o zbyt wysokiej wilgotności drewno może się rozszerzać, deformować lub pęcznieć. Warto więc kontrolować jej poziom w pomieszczeniach (np. za pomocą pochłaniaczy wilgoci), w których znajdują się drewniane meble, szczególnie w łazienkach i kuchniach, gdzie występuje duża para wodna.

Po trzecie – systematyczne zabiegi pielęgnacyjne

Drewno wymaga również od czasu do czasu przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Produkty do przeznaczone stricte do tego surowca, jak oleje i woski, nie tylko poprawiają wygląd mebli, ale także tworzą ochronną barierę przed wodą, plamami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Należy pamiętać, że każdy rodzaj drewna może wymagać innego rodzaju pielęgnacji. Zawsze warto zasięgnąć rady specjalistów lub sprawdzić zalecenia producenta, by wybrać najodpowiedniejsze metody konserwacji dla konkretnego typu drewna. A jeśli szukasz najlepszych drewnianych propozycji do swojego wnętrza, w tym między innymi łóżek, to koniecznie odwiedź stronę: https://www.urokdrewna.pl/lozka. Znajdziesz tam najwygodniejsze, najmodniejsze i najpraktyczniejsze elementy wyposażenia do Twojej sypialni.

5/5 – (2 głosów)