Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Thriller: gatunek literacki, który nie wychodzi z mody
photo--deda

Thriller: gatunek literacki, który nie wychodzi z mody

Thrillery cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników na całym świecie. Gatunek ten jest niezwykle pojemny i obejmuje między innymi thrillery psychologiczne, kryminalne, thrillery erotyczne czy fantastyczno-naukowe. Autorzy thrillerów od lat święcą triumfy na rynku literackim. Poznajmy kilkoro z nich.

Tajemnica, napięcie i zaskakujące zwroty akcji

W dreszczowcach znajdziemy historie pełne napięcia, niepewności okraszone dużą dawką tajemniczości. Fabuła powieści z tego gatunku najczęściej toczy się wokół zagadki, którą musi rozwiązać główny bohater powieści. Czasem robi to samodzielnie, innym razem pomagają mu w tym inne niezwykłe osobowości. Niezwykle dużą popularnością cieszą się w naszym kraju zwłaszcza powieści z gatunku thrillerów kryminalnych. Wiele pozycji z tego gatunku nie schodzi z list bestsellerów. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza kryminały skandynawskie oraz książki thrillery i kryminały polskich autorów młodego pokolenia.

Dla tych, którzy lubią się bać

Książki thrillery to w wielu przypadkach literatura dedykowana ludziom o szczególnie mocnych nerwach. Jednym z najpoczytniejszych współczesnych autorów kryminałów i thrillerów jest Harlan Coben. Jego książki cieszą się dużą popularnością wśród miłośników tego gatunki, a każda kolejna propozycja tego autora wyczekiwana jest z dużym napięciem. Jego powieści, najczęściej osadzone w Nowym Jorku bądź New Jersey, pełne są zaskakujących wątków i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Książką którą przyniosła mu międzynarodowy rozgłos jest „Nie mów nikomu”. Tytuł ten był też pierwszą powieścią Cobena wydaną w naszym kraju. Duży sukces odniosły też seriale nakręcone na podstawi jego powieści: „W głębi lasu” czy „The stranger”. Inną ciekawą propozycję stanowią książki autorstwa Tess Gerritsen,czyli królowej thrillerów medycznych. Autorka łączy pracę jako lekarz internista z zawodem pisarza, co pozwala jej przedstawiać wątki medyczne z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Polskie thrillery

Remigiusz Mróz, Krzystof Bochus, Wojciech Chmielarz – to doskonale znane nazwiska wszystkim miłośnikom rodzimych thrillerów i kryminałów. Powieści tych autorów to pozycje obowiązkowe dla wszystkim miłośników gatunku. Podobnie zresztą jak książki autorstwa Jakuba Żulczyka. Jego „Ślepnąć od świateł” to już w naszym kraju iście kultowa pozycja. Na podstawie tej powieści nakręcono też serial, którzy cieszył się bardzo dużą popularnością. Innym niezwykle cenionym polskim autorem kryminałów młodego pokolenia jest Zygmunt Miłoszwski. Jego ostatnia książka – wielowątkowy thriller przygodowy wydany w 2020 r.„Kwestia ceny” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem miłośników gatunku oraz krytyki. Książki thrillery oraz kryminały to gwarancja dużych emocji czytelniczych i mrożących krew żyłach historii.

Oceń