Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Komfortowy otulacz przejściowy dla dziecka
otulacz-przejsciowy-dla-dziecka

Komfortowy otulacz przejściowy dla dziecka

Coraz częściej rodzice decydują się na otulacz dla noworodka od pierwszych dni życia. Pozwala on poczuć się dziecku jak w łonie matki, dzięki czemu może on spokojnie i komfortowo spać.

W okresie noworodkowym łączny sen w ciągu całej doby wynosi nawet dwadzieścia godzin – ważne jest, aby czas ten był spożytkowany dobrze, zapewniając dziecku możliwość dobrego i spokojnego snu. Noworodek śpi tak dużo, ponieważ jego organizm bardzo intensywnie się rozwija i rośnie.

Spokojny sen niemowlęcia

Drugą główną potrzebą dziecka od pierwszych dni życia jest karmienie i to z jego przyczyny najczęściej jej przerywany sen. Ze względu na mały żołądek, pokarm jest bardzo szybko trawiony przez organizm, wiec dziecko potrzebuje posiłku co dwie lub trzy godziny, nawet w nocy. Zwykle po jakimś czasie mama z dzieckiem wypracowują sobie swój rytm dnia i posiłki oraz sen odbywają się codziennie w tych samych porach.

Pomimo, że dziecko czuje się komfortowo w otulaczu, przychodzi moment, w którym trzeba z niego zrezygnować.

Aby zrobić to w sposób łagodny, spokojny i nie zaburzający rytmu snu dziecka, należy to robić stopniowo, tak aby małymi kroczkami dziecko powoli przyzwyczajało się do nowej rzeczywistości. Aby proces ten odbył się prawidłowo należy zrobić to przede wszystkim w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób.

Kiedy zrezygnować z otalacza?

Dzieci pierwsze oznaki chęci do obracania się na boki zwykle pokazują między drugim a czwartym miesiącem życia. To jest właśnie ten moment, który sygnalizuje rodzicom, że czas na zmianę i należy pozbyć się ciasnego otulacza.

Ubrania, w którym śpi dziecko musi być dla niego komfortowe, ale nie może w żadnym wypadku ograniczać jego ruchów. Noworodki nie są w stanie się przekręcać, ani nawet nie próbują tego robić – dlatego od pierwszych dni życia otulacz jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo jest to czas, w którym dziecko musi się po prostu czuć bezpiecznie i komfortowo.

Co zamiast otulacza?

Aby rezygnacja z otulacza nie dla była dziecka niemiłym szokiem, zmianę przyzwyczajeń należy przeprowadzić stopniowo.

Zmienienie dziecku z dnia na dzień ciasny otulacz na body i skarpetki wpłynie na niego negatywnie, może zmienić rytm snu, powodować częstsze wybudzanie się i płaczliwość, co jest przykre dla samego noworodka, ale także dla rodziców, którzy razem z dzieckiem pozbawieni są większej ilości snu.

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zastosowanie otulacza przejściowego dla dziecka. Dzięki swoim ciekawym i oryginalnym funkcjom pozwoli stopniowo przyzwyczajać się dziecku do spania z odkrytymi rączkami.

otulacz-dla-noworodka

Jak działa otulacz przejściowy?

Otulacz przejściowy różni się od pierwszego, podstawowego otulacza tym, że po bokach ma dopinane skrzydełka. Kiedy dziecko jest gotowe na przejście na otulacz przejściowy dla dziecka, zmianę rozpoczyna się od odpięcia jednego skrzydełko.

Jeśli sen niemowlaka jest spokojny i nie wprowadziło to u niego stresu i niepokoju – po kilku nocach należy odpiąć drugie skrzydełko, sprawiając, że obie ręce niemowlaka są wolne.

Warto się upewnić, że dziecko ma pod spodem długi rękaw – nawet latem podczas snu maluch może zmarznąć, a otulacz służy jako pościel – nie należy okrywać dziecka dodatkowymi kocami czy kołdrami.

W ten sposób rodzice powoli odzwyczajają dziecko od otulacza, w którym miał ciasno zabudowane rączki, nie zaburzając jednocześnie rutyny snu.

Wybierając otulacz przejściowy odpowiedni dla dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany – musi być to materiał oddychający, przyjemny dla skóry i dopasowany przepuszczalnością termiczną do pory roku.

Dlaczego warto zdecydować się na otulacz przejściowy?

Otulacz przejściowy jest dużym ułatwieniem dla rodziców i dla dziecka. Przede wszystkim maluch nie jest narażony na niepotrzebne nerwy i stres. Nagłe zmiany w życiu tak małego dziecka mogą wpływać na niego bardzo negatywnie – rolą opiekunów w pierwszych miesiącach życia jest zapewnienie mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa, aby w spokoju mógł się rozwijać, poznawać świat i rozwijać nowe umiejętności.

Sen jest bardzo ważnym aspektem w życiu dziecka, ponieważ podczas snu wytwarzany jest tak zwany hormon wzrostu. Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, na początku jego życia należy skupić się na jakości jego snu – aby maluch odczuwał pełen komfort.

Otulacz przejściowy umożliwi odejście od zwykłego otulacza w określonym momencie, nie fundując przy tym małemu dziecku (a przy okazji rodzicom) nieprzespanych i przepłakanych nocy.

Oceń