Głównym celem wykańczania pomieszczeń jest nadanie im odpowiedniego charakteru. W tym celu stosuje się różnego rodzaju dodatki i akcesoria, które skutecznie wpływają na ostateczny wygląd konkretnego miejsca. Jednym z powszechnie znanych i używanych od setek lat elementów wykończeniowych jest sztukateria sufitowa i ścienna. W tym artykule zostanie krótko opisane, czym w zasadzie jest ten rodzaj zdobienia oraz zostanie przedstawionych kilka inspirujących przykładów oraz przydatnych porad. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj ten artykuł.
Prosta sztukateria sufitowa – co to takiego?
Sztukateria sufitowa nie jest w zasadzie nowoczesnym rozwiązaniem. Stosowana była bowiem już w starożytności, jednak największą popularność zyskała w okresie baroku i renesansu. Poszczególne elementy uzyskiwało się poprzez wykonywanie gipsowych odlewów.
Czym w praktyce jest sztukateria? To nic innego jak ozdobne listwy na ścianę lub sufit, które można umieścić zarówno wewnątrz (w domu), jak i na zewnątrz (na elewacji). Takie designerskie listwy łączy się ze sobą i mocuje do ściany lub sufitu, używając do tego konkretnego kleju. W celu ujednolicenia wyglądu, ozdoba ta zazwyczaj jest malowana pod kolor ściany. Co bardzo istotne dla wielu osób – występuje także w różnych długościach i szerokościach, co pozwala na maksymalne dostosowanie do potrzeb użytkownika.
Dodatkowo sztukateria występuje w bardzo wielu wzorach – od klasycznych po dopasowane do nowoczesnych wnętrz. Oznacza to, że niezależnie od tego, w jaki sposób urządzone są Twoje pomieszczenia, możesz je upiększyć za pomocą tego rodzaju dekoracji ściennej, ponieważ jest to w pełni możliwe.
Jak już zostało wspomniane, kiedyś elementy sztukaterii wykonywano z gipsu. Dziś materiał ten został zastąpiony przez styropian i poliuretan, przez co wiele osób uważa, że są to dekoracje nietrwałe i nie warto się nimi interesować. Jest to jednak stwierdzenie nieprawdziwe, ponieważ dzięki rozwojowi technologii, nowoczesna sztukateria charakteryzuje się zdecydowanie większą trwałością, niż gipsowe odlewy sprzed wielu lat.
Sztukateria w salonie – inspiracje i porady
Salon w wielu domach stanowi wyjątkową przestrzeń. To pomieszczenie, w którym często spotyka się całą rodziną i oddaje się wspólnym aktywnościom. Ma on więc wyjątkowe znaczenie dla życia codziennego. Warto zatem zadbać, aby prezentował się on dobrze i za każdym razem, kiedy tylko się do niego wchodzi, zachwycał swoim pięknem.
Po pierwsze – kolorystyka. Jeśli montaż odbywa się na ścianie lub suficie dekoracje tego typu, koniecznie trzeba zadbać o to, aby barwy się ze sobą zgadzały. Sztukateria pasuje do ścian i sufitów w jednolitym kolorze, bez wzorów czy tapet. Najczęściej jej elementy maluje się na taki sam kolor, jaki mają ściany, na których się ją przykleja. Ciekawą propozycją jest także pomalowanie sztukaterii tą samą barwą, ale o kilka odcieni jaśniejszą lub ciemniejszą, co pozwala uzyskać oryginalny efekt. Zdecydowanie jednak należy unikać wszelkich krzykliwych połączeń, jak np. zielone elementy na czerwonej ścianie, ponieważ nie będzie to wyglądać estetycznie. W przypadku sztukaterii sufitowej, zazwyczaj jest ona malowana pod kolor sufitu, choć nie zawsze.
Po drugie – układ. Decydując się na sztukaterię, należy pamiętać, że tego typu dekoracje muszą być całkowicie symetryczne. Jeśli na którymś etapie montażu zabraknie nam tego czynnika, to efekt końcowy może okazać się niemiłą niespodzianką (rezultat będzie prezentować się krzywo i niedbale).
Gdzie szukać inspiracji? Z technicznego punktu widzenia – w renesansowej i barokowej architekturze, gdzie tego typu rozwiązania spotykane były niemal na każdym kroku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby czerpać też z bardziej nowoczesnych rozwiązań. Świetnie wykonaną sztukaterię często można spotkać w eleganckich miejscach – w urzędach, w bankach czy biurach, ale także w wielu restauracjach czy hotelach. Warto przyjrzeć się stosowanym pomysłom, dzięki czemu zostanie uzyskane pełne spektrum możliwości wykorzystania sztukaterii we własnym salonie.