Together Magazyn » Aktualności » Biurko przy parapecie – jak zorganizować?

Biurko przy parapecie – jak zorganizować?

Miejsce do pracy lub nauki przy parapecie to doskonały pomysł na aranżację niewielkiej przestrzeni, ciekawe wykorzystanie obszaru pod oknem oraz jak najdłuższe korzystanie ze światła dziennego. Zimą nogi przyjemnie ogrzewa znajdujący się nieopodal kaloryfer a latem otwarte okno zapewnia  powiew świeżego powietrza.

Jeżeli pokój jest usytuowany od wschodu warto zainstalować odpowiednią ochronę przed nadmiarem słońca. Niezastąpione w tym przypadku będą rolety, żaluzje plisowane lub zasłony. Aby zanadto nie zaciemnić pomieszczenia wybierajmy te w jasnych kolorach oraz z możliwością swobodnej regulacji oświetlenia.

Dużo miejsca i funkcjonalne szafki

Biurko przy parapecie możemy ustawić bokiem lub tylną ścianką w stosunku do jego krawędzi. Najlepiej, gdy ma tę samą wysokość lub jest minimalnie niższe. Wówczas powiększamy powierzchnię funkcyjną biurka lub zyskujemy przydatną półkę np. na książki lub pojemniki na długopisy czy papier. Sprzęt taki jak drukarka czy elektroniczne gadżety ustawiajmy na parapecie tylko wtedy, gdy nie jest on wystawiony na intensywne działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy również, że słońce powoduje blaknięcie kolorów.

Pod parapetem oraz na całym oknie możemy zaaranżować system funkcjonalnych szafek, schowków lub półek. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku małych biurek i ciasnych pomieszczeń.

Biurko na parapecie

Parapet zamieniony na miejsce pracy lub nauki, to kolejna idealna opcja dla wyjątkowo małych wnętrz lub dla osób ceniących sobie jak najdłuższy dopływ światła dziennego podczas pracy. Pamiętajmy jednak, by aranżując tę przestrzeń nie zapominać o wygodzie i komforcie. Ważne jest miejsce na podparcie łokci – dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wygodny fotel. Miejsce na laptopa lub monitor komputera i klawiaturę nie powinno być narażone na ciągłą ekspozycję promieni słonecznych. W momencie, gdy na parapecie ustawimy ważne dla nas dokumenty bez odpowiedniego zabezpieczenia (np. w postaci plastikowych ozdobnych szuflad) mogą one ulec zamoczeniu np. w przypadku, gdy w deszczowy dzień pobliskie okno będzie uchylone.

Zobacz także: Jak urządzić domowe biuro

Oceń