Together Magazyn » Aktualności » Szekspir 400 – obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira

Szekspir 400 – obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira

Dzień 23 kwietnia tradycyjnie poświęcamy pamięci Williama Szekspira. Tego dnia przypada zarówno rocznica Urodzin Mistrza ze Stratfordu jak i rocznica jego śmierci. W tym roku cały świat obchodzi 400-lecie śmierci Szekspira.

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, które obejmie prezentację filmów w budynku Teatru oraz happening na ulicach Głównego Miasta: Długiej i Długim Targu.

Pokaz filmów jest efektem współpracy GTS przy projekcie Szekspirowskiego Teatru Globe z Londynu: „The Complete Walk”. Nazwa nawiązuje do wydania wszystkich dzieł Szekspira („The Complete Works”). Na to wyjątkowe dzieło składa się 37 filmów – odpowiadających 37 sztukom Szekspira – zrealizowanych bezpośrednio w miejscach, w których autor osadził ich akcję. Kleopatra na tle egipskich piramid, Hamlet na zamku w Elsynorze, Romeo i Julia w Weronie – a wszystkie w wykonaniu wybitnych aktorów brytyjskich. Słowem – teatr angielski na najwyższym poziomie. Filmy prezentowane będą równocześnie w Londynie i w Gdańsku; w Szekspirowskim Teatrze Globe i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Drugą część wydarzenia stanowić będzie wyjątkowy happening realizowany na ulicach Gdańska, z udziałem 400 płaczek, które wraz z „żałobnym konduktem” przejdą ulicami Gdańska aż pod budynek teatru. Finał obchodów będzie miał miejsce w budynku GTS.

Obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, organizowane przez GTS, zostały objęte programem Shakespeare Lives.

Początek: 23 kwietnia 2016, godz. 13:30
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski /ulice Głównego Miasta: Długa i Długi Targ

Oceń