Together Magazyn » Aktualności » Polska artystka promuje Bałtyk w Chinach (fotorelacja)

Polska artystka promuje Bałtyk w Chinach (fotorelacja)

Konsulat Generalny RP w Kantonie gościł w maju młodą polską artystkę Natalię Uryniuk, absolwentkę i doktorantkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej zainteresowania artystyczne to przede wszystkim malarstwo, grafika i ilustracja.

Głównym punktem pobytu Natalii w Kanton było otwarcie wystawy prac jej autorstwa w Galerii EMGdotART, która trwała od 24 maja do 25 czerwca. Tytuł wystawy to „Na fali marzeń” (eng. On the Wave of Dreams). Odwiedzający mogli zobaczyć dzieła inspirowane twórczością Henri Matisse’a oraz Fridy Kahlo. Natalia ma rozpoznawalny styl: najczęściej stosuje jaskrawe kolory i czarną linię jako obrys. W jej pracach nie brakuje humoru i satyry.

Niektóre z prac na wystawie pochodziły z najnowszego projektu Natalii Uryniuk: Balticarium. O czym jest ten projekt? Jest to pierwsza na świecie wielojęzyczna platforma edukacyjna umożliwiająca poznawanie zwierząt Morza Bałtyckiego. Jest to projekt wielowymiarowy: obejmuję prezentacje, gry komputerowe, animacje oraz ilustracje, łącząc w sobie sztukę z edukacją. Balticarium otrzymał patronat honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka w Polsce.

Podczas pobytu w Kantonie Natalia Uryniuk miała możliwość spotkać się z chińskimi studentami sztuk plastycznych. Na Wydziale Designu  Uniwersytetu w Shenzhen przeprowadziła wykład oraz warsztaty dla sześćdziesięciu studentów dotyczące sztuki ilustracji. Podczas wykładu pokazywała swoje ilustracje m.in. z projektu Balticarium oraz opowiadała o pracy ilustratora. Artystka zwracała uwagę na problem, jakim jest m.in. mikroplastik, będący poważnym zagrożeniem dla ekosystemu Morza Bałtyckiego.

Zadaniem uczestników warsztatów było przygotowanie plakatów społeczno-ekologicznych na temat mikroplastiku. Chińscy  studenci bardzo dobrze poradzili sobie z tym niezbyt łatwym wyzwaniem. Okazało się przy tym, że ich sposób przedstawiania problemu oraz  stosowane techniki są bardzo podobne do prac studentów Natalii z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy również brali udział w podobnym zadaniu.

Kolejne wydarzenie związane z Balticarium miało miejsce 3 czerwca. Do Galerii Art23 w Dongshankou zaproszono najmłodszych przedstawicieli Polonii w Chinach na obchody Dnia Dziecka z Konsulatem Generalnym RP w Kantonie. W tym roku postawiono na zabawę, która uczy, inspiruje, rozwija kreatywność i wyobraźnię plastyczną dzieci. Pomaga także kształtować ich poczucie estetyki.

Rodzice razem z dziećmi przenieśli się w bogaty świat Morza Bałtyckiego i odkrywali jego tajemnice. Pomógł w tym projekt Balticarium stworzony przez Natalię Uryniuk. Dzięki kolorowym ilustracjom, filmom, animacjom i grze komputerowej dzieci poznawały w lekki i zabawny sposób zwierzęta żyjące w Bałtyku: meduzy, małże, ryby, ptaki i ssaki.

Babka Piaskowa „Niewidka”, chełbia modra „Galaretka”, kaczka krzyżówka „Modnisia”, dobijak „Długasek”, dorsz „Elegancki Wąsik” to tylko niektóre z nich. Można było poznać ich zwyczaje, ciekawostki i wierszyki na ich temat. Później dzieci same, a najmłodsze z pomocą rodziców, rysowały, malowały i wycinały wybrane zwierzęta z prezentacji. Największą sympatią cieszyła się foka szara „Słodziak”. Wszystkie przygotowane prace znalazły się na wspólnej wystawie w prawdziwej galerii sztuki.

Pomimo młodego wieku Natalia Uryniuk prezentowała swoje prace na wielu wystawach nie tylko w Polsce, ale także w kilku miejscach w Europie i w Azji. Jej celem jest promowanie Morza Bałtyckiego na całym świecie, nie tylko w Polsce. Warto zapoznać się z platformą edukacyjną Balticarium, dostępną na stronie www.balticarium.com.

Oceń