Together Magazyn » Dom » Stoły rozkładane — idealne rozwiązanie do małej jadalni
Stoły rozkładane do domu - zobacz najlepszy stół rozkładany

Stoły rozkładane — idealne rozwiązanie do małej jadalni

Dylematy małej jadalni sprowadzają się do tego, jakie meble wybrać, aby zapewnić gościom odpowiednią ilość miejsca i jednocześnie wystarczająco dużą powierzchnię stołu na serwowane smakołyki. Wybór ten ułatwia dostępny na rynku stół rozkładany. W tym artykule omawiamy ich zalety i rozwiązania dostępne na rynku.

Stoły rozkładane do domu - zobacz najlepszy stół rozkładany

Rodzaje stołów rozkładanych do małej jadalni

Istnieje kilka rodzajów stołów rozkładanych, które sprawdziłyby się w przypadku małej jadalni. Pierwszym z nich są stoły rozkładane z funkcją składania w pół. Niektóre z nich są montowane na ścianie, a po złożeniu praktycznie nie zabierają miejsca. Z założenia są one naprawdę niewielkiego rozmiaru i zwykle mieszczą się przy nim 3-4 osoby. Jeśli nie masz oddzielnej jadalni i jesz posiłki w kuchni, to to rozwiązanie może Ci się spodobać.

Stoły rozkładane na długość, szerokość i w obu kierunkach

Istnieje też stół rozkładany na długość, na szerokość lub w obu kierunkach. Wybór jednego z nich zależy tak naprawdę od układu pomieszczenia, jego długości i szerokości. Są to stoły, które na stałe będą umiejscowione w jadalni, więc warto dobrze przemyśleć zakup. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu meble są zwykle najbardziej reprezentatywne i mogą być używane w pokojach gościnnych.

Stoły rozkładane z funkcją chowania nóg

Ostatnim rodzajem są stoły rozkładane z funkcją chowania nóg. W tej wersji nogi mogą być składane lub odkręcane. Oczywiście składanie jest wygodniejsze, dlatego często używa się stoły z rozkładanymi nogami jako stoły bankietowe lub ogrodowe. Ze względu na wagę nóg i domyślne częste przenoszenie mebla blat takiego stołu jest zwykle dość cienki. Aby zachować jego stabilność, często wzmacnia się go od spodu aluminiowymi wspornikami.

Okrągły stół rozkładany — dobra opcja dla kwadratowych pomieszczeń

Specyficznym rodzajem stołów są okrągłe stoły rozkładane. Ich konstrukcja może być oparta o każdy z wcześniej opisywanych rodzajów. To znaczy, że mogą być składane w pół, rozkładane na długość, szerokość lub posiadać składane nogi. Taki stolik rozkładany dobrze sprawdza się w kwadratowych pomieszczeniach, gdzie może być ulokowany w centralnym miejscu.

Czy stoły do jadalni rozkładane mają wady?

Stoły do jadalni rozkładane są obarczone kilkoma wadami. Przede wszystkim:

  • są mniej stabilne i trwałe,
  • mogą być trudniejsze w utrzymaniu w czystości
  • i są droższe.

Czy wady przeważają nad zaletami? Raczej nie, zwłaszcza że w małej jadalni rozkładany stół może być jedynym sensownym rozwiązaniem. Dzięki wielu rodzajom tego typu stołów bez problemu wybierzesz taki, który będzie pasował do wystroju Twojego wnętrza. Do bardzo małych jadalni polecamy stoły składane w pół, do jadalni spełniającej zadanie salonu — stylowe stoły z solidnym blatem rozkładane na szerokość, długość lub w obu kierunkach, a do kwadratowych pomieszczeń stoły okrągłe. Jeśli nie chcesz mieć ciągle rozłożonego stołu, możesz skorzystać ze stołu ze składanymi nogami. Wybór należy do Ciebie.

Oceń