Together Magazyn » Aktualności » 10 strasznie fajnych planszówek z gatunku horror, w które warto zagrać
najlepsze gry planszowe w roku 2023 - tematyka horror

10 strasznie fajnych planszówek z gatunku horror, w które warto zagrać

Jeśli jesteś fanem lub fanką mocnych wrażeń i lubisz oglądać horrory, być może warto… zagrać w grę utrzymaną w takim klimacie? Zaproś kilku znajomych, włącz odpowiednią muzykę dla podkreślenia atmosfery i zaproponuj im jeden z poniższych tytułów. Mocne wrażenia gwarantowane! Straszne historie wciągną nawet tych, którzy nie są wielkimi miłośnikami planszówek.

Popularność gier planszowych w naszym kraju jest coraz większa. Choć wydawałoby się, że wraz z rozwojem gier komputerowych i na konsole popularność planszówek oraz karcianek spadnie, to właśnie one są doskonałym wyborem na spotkania z rodziną lub przyjaciółmi. A jeśli chcesz dodać rozgrywce dreszczyku emocji, możesz wybrać gry planszowe z gatunku horror — na przykład te, które przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej. Który z tytułów wydaje Ci się najciekawszy i najbardziej klimatyczny?

Gry planszowe horror — tytuły warte uwagi

Obecnie gry planszowe (do kupienia np. w księgarni taniaksiazka.pl) zwracają uwagę efektowną szatą graficzną, a także wciągającymi fabułami, dzięki którym wspólna rozgrywka potrafi wciągnąć nawet na kilka godzin. Warto spróbować — i zaproponować znajomym nieco inną formę spędzania czasu niż zazwyczaj. Poniższe gry z pewnością wywołają dreszczyk grozy, a niepokojące historie zapadną Wam w pamięć.

Odmęty grozy, wyd. Rebel

Epicka gra, która zajmie Was na 2-2,5 godziny. Akcja rozgrywa się na parowcu, który na pełnym morzu jest tropiony przez tajemniczy cień ukrywający się pod falami. Dziwne uczucie potęgują nocne koszmary, z których budzi Cię pełen grozy krzyk — ktoś został zamordowany na pokładzie statku. Odmęty grozy to rozbudowana gra, w której gracze muszą podejmować wiele ważnych decyzji. Część osób wciela się w role pasażerów, inni — zdrajców, czyli hybryd, które przeniknęły na statek. Ich zadaniem jest sabotowanie wysiłków innych graczy. Klimat gry z pewnością pokochają miłośnicy twórczości Lovecrafta oraz hitowej gry Battlestar Galactica.

Tajemnicze Domostwo, wyd. Portal Games

Stary, nawiedzony dom to klasyk horrorów. Takie miejsce staje się główną „atrakcją” w planszówce Tajemnicze Domostwo. Gracze (od 2 do 7 osób) wcielają się w detektywów, którzy mają dokładnie 7 dni na rozwiązanie zagadki nawiedzonego domu. Jedna z osób odgrywa rolę ducha nawiedzającego to miejsce. Zadaniem ducha jest pomoc pozostałym uczestnikom, którzy dzięki skojarzeniom i własnej wyobraźni muszą połączyć fakty, by odkryć, co wydarzyło się w murach tajemniczego domostwa. Gracze mają do dyspozycji pięknie ilustrowaną talię kart, a czas rozgrywki wynosi około pół godziny.

Nemesis, wyd. Rebel

Gra typu survival horror rozgrywająca się w przestrzeni kosmicznej sprawi, że nie będziesz się nudzić ani przez chwilę. Statek kosmiczny, wraz ze zmęczoną załogą ukrytą w hibernatorach, wraca na Ziemię, do domu, na zasłużony odpoczynek po wyczerpującej misji. Komputer pokładowy zarządza awaryjne budzenie. W tym momencie rozpoczyna się rozgrywka. Gracze muszą dowiedzieć się, co się stało, tym bardziej że jeden z członków załogi leży martwy w swojej komorze hibernacyjnej… Do Ziemi jeszcze daleko, czy rozwiążecie zagadkę, zanim wydarzy się coś jeszcze gorszego? W grze może brać udział 1-5 osób, a czas rozgrywki to 1,5-3 godziny.

Czarne historie, wyd. G3

To gra, której autor zebrał aż 50 historii z dreszczykiem, które wydarzyły się naprawdę lub… tylko mogły się wydarzyć. Zadaniem graczy jest rozwiązanie zagadek, które znajdą na kartach. Jeden z uczestników jest mistrzem zagadek, który poznaje całą historię, a na pytania pozostałych uczestników może odpowiadać tylko „tak” lub „nie”. W ten sposób rozpoczyna się śledztwo, którego celem jest ustalenie, jak doszło do sytuacji opisanej na karcie. Ta kultowa gra ma kilka dodatków, dzięki którym Ty i Twoi znajomi nie znudzicie się tak szybko — kiedy już wypróbujecie wersję podstawową, możecie sięgnąć po dodatki: Głupia śmierć, Upiorna muzyka, Boże Narodzenie czy Superbohaterowie.

Poprzez Wieki. Droga do Szaleństwa, wyd. Portal Games

Ta prosta gra dla dwóch graczy, w której rozgrywka trwa zaledwie 20 minut, również może wprowadzić tajemniczy, mroczny klimat. Gra jest oparta o uniwersum stworzone przez Lovecrafta i polega na takim utworzeniu zestawu kart, by po trzech rundach uzyskać królestwo lepiej rozwinięte niż przeciwnik. Trzeba jednak uważać na symbol szaleństwa umieszczony na kartach. Gracz, który zbierze w swoim zestawie zbyt wiele kart z tym symbolem, przegrywa rozgrywkę i pogrąża się w odmętach szaleństwa.

Aeon`s End. Druga edycja, wyd. Portal Games

To karcianka oparta na mechanice budowania talii, która zbiera bardzo pozytywne recenzje od graczy, tym bardziej że zrozumienie zasad gry nie jest czasochłonne. Gracze wcielają się w potężnych magów Bram, którzy za każdym razem muszą zmierzyć się z innym przeciwnikiem. Do dyspozycji mają różne artefakty, zaklęcia i zdolności, ale przyda się jeszcze odrobina sprytu i logicznego myślenia, a także… sporo szczęścia. Żelazna konsekwencja w budowaniu taktyki może się tu nie sprawdzić. Gracze za każdym razem muszą dostosowywać się do sytuacji, która zmienia się z każdą chwilą — to sprawia, że bitwy za każdym razem wyglądają inaczej. Dzięki temu gra przez długi czas pozostaje atrakcyjna i nie nudzi się tak szybko.

Gry planszowe z gatunku horror to nietypowa propozycja spędzania wolnego czasu. Czasem jednak warto przełamać schematy i spróbować czegoś nowego. Bez względu na to, czy jesteś wytrawnym graczem, czy po prostu szukasz urozmaicenia i ciekawego sposobu na spędzenie czasu ze znajomymi, warto poznać powyższe tytuły. Świetna zabawa gwarantowana, a mroczny klimat z pewnością doda dreszczyku emocji. I sprawi, że nie będziecie się nudzić!

Oceń