Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Stół okrągły czy prostokątny?
ptmp-EiKYqiZr-unsplash

Stół okrągły czy prostokątny?

Jeśli właśnie urządzasz jadalnię i stoisz przed wyborem stołu, który jest podstawowym wyposażeniem tego wnętrza, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jaki model kupić, stół okrągły czy prostokątny? A może potrzebujesz kawałek blatu w innym pomieszczeniu i nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie optymalne? Jeden i drugi kształt ma swoje zalety i swoich zwolenników, stąd decyzja na pewno nie jest łatwa. Aby uprościć Ci zadanie, w tym artykule podpowiemy, czym się kierować, dokonując wyboru, aby okazał się on prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Stół okrągły czy prostokątny – jaki mebel do małego pomieszczenia wybrać?

Wybór stołu okrągłego lub prostokątnego ma bezpośredni wpływ na zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu. Dobre wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego jest niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy powierzchnia, którą dysponujemy, nie jest zbyt duża. Czy do małego pomieszczenia lepszy będzie stół okrągły, czy prostokątny? To zależy. Jeśli na co dzień mebel będzie wykorzystywany przez nie więcej niż 3 lub 4 osoby, a tym bardziej, gdy dla oszczędności miejsca chcesz go dosunąć do ściany, zdecydowanie polecamy stoły prostokątne. Jest on bardziej ustawny. Z kolei stoły okrągłe zajmują więcej miejsca, ale też dosuniemy do nich więcej krzeseł. Jeżeli więc z mebla będzie korzystać jednocześnie więcej osób, będzie to lepszy wybór.

Rozkładane stoły z okrągłym i prostokątnym blatem!

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na blat okrągły, czy też prostokątny, zawsze musisz uwzględnić wielkość stołu, aby pomieścić przy nim rodzinę lub gości. Trzeba założyć mniej więcej 60 cm długości blatu na osobę i około 40 cm głębokości na rozłożenie nakrycia. Przykładowo, kupując stół prostokątny dla 4-osobowej rodziny, możesz wybrać model wielkości ok. 120×80 cm lub kwadratowy ok. 90×90 cm. W przypadku stołów okrągłych wystarczą te o średnicy ok. 100 cm. Kiedy na co dzień nie potrzebujesz dużego stołu, ale od czasu do czasu przydałby się większy blat, aby przyjąć odwiedzających gości, optymalnym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Na rynku dostępne są zarówno rozkładane stoły okrągłe, jak i stoły prostokątne. Możliwość rozłożenia pozwoli pogodzić oszczędność przestrzeni w normalnych okolicznościach z potrzebą dodatkowego kawałku blatu w okazjonalnych sytuacjach. Wysokiej jakości stoły rozkładane do salonu i jadalni znajdziesz na https://mebi.pl/125-stoly-rozkladane

Stół do pracy – okrągły czy prostokątny?

Co w sytuacji, gdy stół ma być nie tylko miejscem spożywania posiłków, ale też ma posłużyć do pracy? Nie zawsze przecież możemy zorganizować sobie gabinet, czy osobną wydzieloną przestrzeń z biurkiem. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się stół prostokątny, który zapewni komfortowe warunki do pracy z komputerem. To z pewnością ważny aspekt, który musimy uwzględnić przy wyborze kształtu blatu, tym bardziej że model pracy home office staje się coraz bardziej popularny.

Stół okrągły czy prostokątny – jaki kształt blatu do jakiego stylu wnętrza?

Stół okrągły czy prostokątny to nie tylko kwestia funkcjonalności. Ważnym, choć często pomijanym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest styl wnętrza. Czy kształt blatu ma tu znaczenie? Oczywiście! Istnieją style wnętrzarskie, gdzie proste, surowe, kanciaste kształty sprawdzą się lepiej, a w innych natomiast pożądane są zaokrąglone, obłe formy. Przykładowo, jeśli chcesz w swoim mieszkaniu wprowadzić industrialny kanon estetyki, zdecydowanie lepszą propozycją dla Ciebie będzie stół prostokątny. Jeżeli natomiast marzysz o romantycznym klimacie, warto wybrać okrągły stolik na giętych nogach.

Stół okrągły czy prostokątny – co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze?

Zarówno stół okrągły, jak i prostokątny, mają jeszcze inne szczególne cechy, które wskażemy, aby dać Ci kompleksowy pogląd na wady i zalety obu rozwiązań. Jeśli np. posiadasz małe dzieci, powinieneś wziąć pod uwagę, że okrągły blat pozbawiony kantów, będzie po prostu bezpieczniejszy dla biegających po domu maluchów. Jeśli ważne jest dla Ciebie, aby wszyscy siedzący przy stole dobrze się widzieli, lepiej, jeśli usiądą w okręgu. A jeśli z kolei chcesz wykorzystać stół do wydzielenia określonych przestrzeni funkcjonalnych w otwartych pomieszczeniach, to model prostokątny znakomicie spełni się w tej roli.

Urządzenie wygodnego mieszkania wymaga wielu przemyślanych wyborów. Ufamy, że nasze wskazówki okażą się pomocne w podjęciu dobrej decyzji, a wybrany kształt blatu spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Przeczytaj artykuł o znaczeniu snów: https://togethermagazyn.pl/sennik-czy-sny-faktycznie-maja-jakies-znaczenie/

Oceń