Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Gotowe domy – alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Gotowe domy – alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób i rodzin. Wizja własnego ogrodu czy tarasu jest bardzo kusząca, ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że budowa to nie tylko wysoki koszt, ale także wiele formalności, które są niezbędne do rozpoczęcia prac. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się alternatywne rozwiązania, które znacznie przyspieszają spełnienie marzenia o własnym domu.

W jaki sposób szybko zostać właścicielem domu?

Tradycyjne budownictwo to konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz konieczność poniesienia wysokich nakładów finansowych. Do tego od chwili rozpoczęcia prac do momentu ukończenia mija zazwyczaj sporo czasu. Dom nie powstaje z dnia na dzień. Dlatego też warto rozważyć wybór alternatywnej opcji, jak np. domy modułowe, szkieletowe i domy z bali. Ich ogromną zaletą jest brak konieczności uzyskania pozwoleń na budowę. Tego typu domy znaleźć można bez trudu w ofercie wielu firm, które często prezentują swoją ofertę w Internecie na różnego rodzaju portalach z ogłoszeniami, o zasięgu ogólnopolskim, jak np. Allegro czy stronach lokalnych.

Domy modułowe

Domy modułowe posiadają wiele zalet, szczególnie, że dostępne są także w wariancie całorocznym, a ich wygląd zewnętrzny wygląda bardzo estetycznie, dzięki czemu przypominają tradycyjne, murowane domy. Decydując się na dom modułowy nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru. Budowa nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych, co sprawia, że cały obiekt może powstać w naprawdę krótkim czasie. Przebieg prac polega na połączeniu ze sobą odpowiednio przygotowanych komponentów – modułów, które osadzone zostają na specjalnie przygotowanym fundamencie. Domy modułowe doskonale sprawdzą się zarówno jako domki letniskowe, jak też całoroczne, w pełni funkcjonalne domy.

Domy szkieletowe

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się też domy szkieletowe, nazywane często kanadyjskimi. Wśród zalet wyróżnić można krótki czas budowy, szczególnie, że konstrukcja może być wznoszona również zimą, a także energooszczędność, bo domy te mogą być w pełni pasywnymi obiektami. Budowa domu wymaga przygotowania fundamentów, lub opcjonalnie płyty fundamentowej, na której osadzona zostanie konstrukcja.  Dom szkieletowy może zostać wykonany z różnych materiałów. W Polsce domy szkieletowe wykonywane są z dwóch warstw – ściany konstrukcyjnej oraz termoizolacji.

Domy z bali

Jak inaczej wybudować dom w krótkim czasie? Cenionym rozwiązaniem są domy z bali. Są one wykonane z drewna, jednak aby mogły spełniać funkcję domu całorocznego, muszą zostać wykonane z drewna wysokiej jakości. Nie warto tu przesadnie oszczędzać, lecz wybrać bale, które w dłuższej perspektywie zapewnią większe korzyści i oszczędność. Zaletą domu wykonanego z bali jest fakt szybkiego nagrzewania drewna. Decydując się na zakup domu z bali cieszyć się można ogromną liczbą ofert, o różnym wyglądzie architektonicznym. Taki dom można przygotować na bryle o różnorodnym kształcie, co nadaje obiektowi wyjątkowego charakteru. Nie ma ograniczeń w zakresie aranżacji, wnętrze może zostać wykonane w dowolnym stylu. Bez problemu można ukryć bale we wnętrzu, stosując m.in. płyty gipsowo-kartonowe i urządzić bardzo nowoczesne wnętrze.

Jaki dom budować?

Decyzja jest sprawą indywidualną. Każde z rozwiązań posiada pewne zalety, a także wady. Zarówno domy modułowe, szkieletowe, jak i wykonane z drewnianych bali to sposób na to, aby szybko stać się właścicielem domu i wprowadzić się do własnej przestrzeni. Szczególnie, że obiekty te mogą zostać w pełni przystosowane do tego, by pełnić funkcję domu całorocznego.

Oceń