Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Palumboizm – utrapienie kulturystów
palumboizm-waskularyzacja-dieta-wysokobialkowa

Palumboizm – utrapienie kulturystów

Palumboizm jest nie tylko nieestetyczny, ale może również prowadzić do problemów zdrowotnych. Bynajmniej nie jest to oznaka zdrowego stanu zdrowia. Co więcej objaw ten przypisuje się także problemom z układem trawiennym oraz z żołądkiem. Jak sobie z nim radzić?

Palumboizm – co to jest?

Palumboizm to nowe zjawisko zwłaszcza wśród kulturystów. Jest to wyniszczenie mięśni przez długotrwałe podwyższenie poziomu insuliny oraz hormonu wzrostu. Wywodzi się ono od nazwiska Dave`a Palumbo. U wielu kulturystów, szczególnie w latach w latach 90. i 2000 pojawił się wyraźnie wzdęty i odstający brzuch. Wygląda to bardzo nieestetycznie, a czasami nawet komicznie przy ładnie wyrzeźbionych mięśniach. Inne nazwy palumboizmu to: jelito bąbelkowe, insuliny, mięśniowe, jelita steroidowe lub roidowe oraz brzuch kulturysty. Nie ma dokładnych badań medycznych nad palumboizmem, dlatego też większość dostępnych teorii opiera się na niepotwierdzonych faktach.

Zobacz, czym jest waskularyzacja

Palumboizm – objawy

Przeczytaj też: dieta wysokobiałkowa

Palumboizm objawia się pokaźnym rozmiarem brzucha, który odstaje oraz powoduje, że ciało kulturysty traci swoje proporcje, ponieważ brakuje zarysowanej talii. Jednak to nie wszystko, największym problemem są skutki zdrowotne, na przykład z układem trawiennym oraz z żołądkiem.

Na stronie: https://glodnapolka.pl/ znajdziesz mnóstwo przepisów na fit dania!

Zjawisko szerzenia się palumboizmu to problem wielu kulturystów, natomiast skutki stosowania dopingu prędzej, czy później wystąpią w ciele powodując przy tym:

  • łysienie
  • zmiany hormonalne
  • widoczne zmiany skórne
  • zahamowanie wzrostu
  • uszkodzenia wątroby
  • braku wrażliwości na wirusy
  • pojawienie się wysokiego ciśnienia krwi.

Palumboizm bezpośrednio prowadzi także do powiększenia wewnętrznych narządów, co jest niezwykle niebezpieczne dla organizmu ludzkiego.

Przyczyny powstawania palumboizmu

Przyczyn powstania palumboizmu jest kilka, między innymi są to:

  • podwyższony kortyzol we krwi, który jest objawem zespołu Cushinga,
  • hormon wzrostu, który działa na wzrost mięśni gładkich, czyli tak zwanego trzewia z żołądkiem oraz z układem trawiennym,
  • stosowanie syntholu, który prowadzi do stopniowego zanikania mięśni.

Stosowanie dopingu powoduje wiele konsekwencji zdrowotnych, ale także i wizualnych. Doping powoduje puchnięcie jelit, które to z kolei wpływają, na wygląd brzucha. Co więcej, środki dopingujące biorą nie tylko zawodowi kulturyści, ale także i amatorzy kulturystyki.

Nie tylko stosowanie dopingu prowadzi do powstawania palumboizmu. Przyczynia się do tego także spożywanie przetworzonej żywności, często również modyfikowanej genetycznie. Masa soli, cukier, ciężkostrawne dania, węglowodany oraz gotowe tłuste potrawy – to wszystko powoduje zaburzenia trawienia, które skutkują widocznymi wzdęciami brzucha. Co więcej zatrzymanie wody w ciele i rozciągnięcie żołądka działa bardzo podobnie, natomiast symptomy pojawiają się przeważnie w okolicy brzucha.

W niskim procencie palumboizm jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Przypadłość ta może być dziedziczna, pomimo stosowania odpowiedniej diety oraz niestosowania dopingu. Tak więc przyczyny powstawania palumboizmu są różne i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co powoduje to zjawisko. W wielu przypadkach jest to składowa kilku elementów, zazwyczaj jednak jest to wina dopingu oraz przesadzania kulturystów z hormonami.

Jak zapobiec palumboizmowi?

Najłatwiejszą metodą zapobiegania powstawania palumboizmu jest unikanie stosowania sterydów, niemedycznych zastrzyków insuliny oraz nadwyrężania swojego organizmu. Ciało potrzebuje sporo czasu na regenerację po wzmożonym wysiłku fizycznym. Natomiast wszystkie nienaturalne dodatki powodujące przyrost masy znacznie pogarszają sytuację. Gdy palumboizm utrzymuje się przez dłuższy czas,koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty, ponieważ ma doświadczenie w tego typu przypadłościach. Lekarz specjalizujący się w schorzeniach mięśni z pewnością pomoże rozwiązać ten problem. Warto pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, natomiast żadne cele związane z wyglądem naszej sylwetki nie mogą być ważniejsze od prawidłowej diety, dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu.

Oceń