Together Magazyn » Aktualności » Śniadaniowy rekord – czekamy na werdykt!

Śniadaniowy rekord – czekamy na werdykt!

Śniadaniowy rekord !! 21.04.2016 roku aż 6778 uczniów z polskich podstawówek wzięło udział w ostatniej próbie pobicia śniadaniowego rekordu. Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania odbyła się

6 listopada 2015 roku w 148 różnych miejscowościach w całej Polsce. Dokumentacja
z przebiegu wydarzenia właśnie trafiła do Komisji Rekordów Guinnessa w Wielkiej Brytanii, która zweryfikuje, czy polskim szkołom udało się pobić wyczyn Chińczyków,
do których należy ostatni rekord w tej kategorii. Wydarzenie odbyło się ramach programu Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia.

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, ale o zdrowym i pełnowartościowym śniadaniu trzeba pamiętać codziennie. Od września nauczyciele uczestniczący w programie Śniadanie Daje Moc przeprowadzają w klasach lekcje na temat zdrowego odżywiania pełne gier, zabaw, wycieczek pozaszkolnych i ekscytujących eksperymentów.

6 listopada 2015 roku w polskich szkołach podstawowych, biorących udział w programie, odbyła się próba pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. W całej Polsce pięknie udekorowane sale gimnastyczne zamieniły się w wielkie jadalnie, a szkolne ławki w stoły,
na których królowały rzeźby twarożkowe, pełnoziarniste, pożywne kanapki i owocowe szaszłyki. Zgodnie ze scenariuszem to właśnie te trzy śniadaniowe potrawy przygotowało 6778 uczestników próby w 148 różnych miejscowościach w Polsce. W tej nietypowej lekcji gotowania zdrowego śniadania pomagali im rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwali niezależni świadkowie i stewardzi.

Jednak próba pobicia Rekordu Guinnessa to nie tylko świetna zabawa, ale także drobiazgowe formalności dotyczącego organizacji tego wydarzenia. Szkoły, uczestniczące w próbie, przygotowały odpowiednią dokumentację zgodną z wytycznymi Komisji Rekordów Guinnessa. Komplet dokumentów został właśnie przekazany do Komisji w Wielkiej Brytanii, która zadecyduje, czy polskim uczniom udało się zdobyć tytuł śniadaniowych rekordzistów. Dowiemy się o tym za około dwa miesiące.

Listopadowa lekcja gotowania zdrowego śniadania powinna zostać uznana za rekordową, jeśli wzięło w niej udział co najmniej 4 614 uczestników. Z naszej weryfikacji wiemy, że polskim szkołom udało się temu sprostać. Jednak musimy poczekać na weryfikację wymogów formalnych i oficjalny werdykt Komisji w Wielkiej Brytanii. Trzymajmy mocno kciuki, aby lekcja gotowania zdrowego śniadania polskich uczniów została zapisana na kartach Księgi Rekordów Guinnessa – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

Rekord w tej kategorii należał już do słynnego kucharza Jamie’go Oliviera, ale jego wyczyn pobili Chińczycy, lepiący tradycyjne pierożki. Teraz szansa przed polskimi szkołami. Czy ich listopadowa próba zostanie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa? Dowiemy się tego niebawem. Trwa weryfikacja dokumentacji przez Komisję w Wielkiej Brytanii. Być może polska lekcja gotowania zdrowego śniadania zostanie uznana za najlepszą na świecie!

___________________________________________________________________________

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

 • Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
  i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.
 • Najważniejsze cele programu:
 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
 1. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
 1. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
 • Główne działania programu:
 1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania
  w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
 1. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 • Patroni honorowi: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka
 • Patroni regionalni programu: Dolnośląski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Małopolskie Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Śląskie Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty

Kontakt prasowy:

Elżbieta Burza

Biuro prasowe programu Śniadanie Daje Moc

Garden of Words

Tel. (22) 829 85 72, wew. 34

e-mail:e.burza@gardenofwords.pl

www.sniadaniedajemoc.pl

Oceń