Together Magazyn » Zdrowie » Siedź, stój – zmieniaj pozycje podczas pracy. Zobacz dlaczego to tak ważne
elektryczny stelaż do biurka - zobacz dla czego jest taki ważny dla zdrowia!

Siedź, stój – zmieniaj pozycje podczas pracy. Zobacz dlaczego to tak ważne

Siedź, stój i ruszaj się – to przepis na zdrowie pracy

Siedzący tryb życia, długie dni pracy i konieczność utrzymania jednej pozycji mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Aby zwalczyć te problemy, powinniśmy zadbać o używanie odpowiedniego sprzętu i jak najlepszą organizację miejsca pracy. Ponadto powinniśmy robić przerwy w ciągu dnia i regularnie ćwiczyć. Dbając o swoje zdrowie, chcemy zaproponować także inne możliwości utrzymania aktywnego trybu życia – stanowiska pracy, które pozwalają zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie.

Stanowiska pracy stojącej pozwalają nam na zachowanie prawidłowej postawy i wpływają pozytywnie na naszą kondycję i koncentrację podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oczywiście, jak wszystko, praca stojąca obciąża nieco nogi, dlatego ważne jest, aby zmieniać pozycje podczas pracy. Odpowiednie wyposażenie, które umożliwia zarówno pracę siedzącą jak i stojącą pomoże nam zachować zdrowie podczas wykonywania naszych obowiązków.

Ergonomiczne stanowisko do pracy stojącej

Wielu właścicieli firm i pracowników biurowych zauważyło poprawę jakości swojej pracy po zmianie sposobu wykonywania zadań. Po dostosowaniu stanowiska pracy tak, aby umożliwiało im stanie podczas pracy, zaobserwowano szybsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań. Koncentracja na wykonywanych czynnościach jest znacznie większa, a przy okazji postawa, jaką przyjmuje się podczas pracy na stojąco, jest dla ludzi bardziej naturalna niż wielogodzinne siedzenie. Dlatego warto przyjrzeć się możliwościom poprawy warunków pracy w biurze.

Stanowisko do pracy siedząco stojącej zawsze posiada 2 elementy – biurko elektryczne regulowane oraz fotel ergonomiczny.

Biurko regulowane elektrycznie

Regulowane biurko to duża wygoda i ciekawe rozwiązanie. Do takiego stelaża można dopasować dowolny blat i wykorzystać jego szerokie możliwości. Biurko regulowane elektrycznie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią nakładek lub zależy im na postawie ciała, jak również na posiadaniu spójnego wnętrza. Mając takie biurko możemy swobodnie regulować jego wysokość i płynnie przechodzić z postawy stojącej do siedzącej w zależności od potrzeb. Niektóre stelaże posiadają czujnik, który zapobiega obniżaniu się blatu po napotkaniu na przeszkodę. Mogą nią być szafki, ukryte pod biurkiem lub dzieci, które uwielbiają zabawę w przestrzeni biurowej. Taką funkcję oferuje elektryczny stelaż do biurka Spacetronik, który wykrywa przeszkodę i zatrzymuje się blokując możliwość ruchu się blatu.

Biurko elektroniczne daje duże możliwości. Jego elektrycznie regulowana wysokość pozwala na pracę w postawie stojącej, ale umożliwia również wygodne korzystanie z biurka w pozycji siedzącej. Mając do wyboru biurko regulowane elektrycznie oraz stelaże regulowane ręcznie, najlepiej będzie zainwestować w innowacyjne rozwiązania, które dają więcej możliwości. W przyszłości biurka elektryczne będą standardowym wyposażeniem biur i szkół, ponieważ oferują większą elastyczność niż podkładki stojące na biurkach. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu i subiektywnej oceny każdej osoby, która rozważa zakup konkretnego produktu.

elektryczny stelaż do biurka - zobacz dla czego jest taki ważny dla zdrowia!
Zdjęcie: Spacetronik Elektryczny stelaż do biurka SPE-O131WW Moris Eco

Fotel ergonomiczny

Jak już wspominaliśmy długie stanie obciąża nogi i stawy i dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zmienianie pozycji. Dlatego poza biurkiem elektrycznym musisz posiadać również wygodny fotel ergonomiczny. Warto znać tez podstawowe kryteria wyboru jakimi się kierować wybierając fotel ergonomiczny.

Fotele ergonomiczne do komputera powinny być tak skonstruowane by posiadać co najmniej:

  • regulację wysokości siedziska,
  • regulację wysuwu siedziska,
  • regulację wysokości oparcia oraz jego odchylenia,
  • regulację wysokości i odchylenia podłokietników,
  • wyprofilowanie siedziska i oparcia, w tym możliwość autonomicznego dostosowania podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • opcję obrotu i zagłówek który odciąża odcinek szyjny kręgosłupa podczas rozłożenia fotela do pozycji spoczynkowej.

Możesz oczywiście potrzebować również innych funkcji jak regulacja sprężystości siedziska, antishock, regulacja głębokości podparcia lędźwiowego, specjalne tkaniny używane dla celów stosowania foteli w przychodniach i szpitalach i wiele innych. Wybór na rynku jest ogromny.

Zatem dopiero mając biurko elektryczne oraz fotel ergonomiczny masz podstawowe elementy ergonomicznego stanowiska pracy. Możesz je następnie rozbudować o podnóżek pod stopy, uchwyt na monitor i wiele innych prozdrowotnych urządzeń.

fotel erognomiczny - wyjaśniamy jego wpływ na zdrowie
Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System

Korzyści z pracy na stojąco

Praca na stojąco może odciążyć Twój kręgosłup poprzez utrzymanie wyprostowanej postawy. Jedną z ogromnych zalet pracy na stojąco jest lepszy metabolizm i koncentracja. Kiedy stoisz, łatwiej jest utrzymać koncentrację na pracy i nie rozleniwiać się. Praca stojąca jest często wykorzystywana podczas prowadzenia prezentacji lub wideokonferencji.

Nie należy jednak rzucać się na głęboką wodę. Organizm przyzwyczajony do pracy siedzącej musi być odpowiednio przygotowany do zmiany trybu pracy. Na początku może to być 15-20 minut pracy stojącej i 40 minut pracy siedzącej. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w biurko elektryczne, które pozwoli na płynną zmianę wysokości blatu. Z czasem, gdy nasz organizm przyzwyczai się do nowej pozycji, możemy w ten sposób pracować nawet do 4 godzin. Podczas pracy stojącej bardzo ważne jest odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała. Postawa powinna być wyprostowana, ręce powinny spoczywać na blacie, a ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie na wszystkie kończyny i obszar tułowia.

Osoby, które mają domowe biura powinny pamiętać o noszeniu obuwia podczas pracy. Jest to ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi woli chodzić po swoich domach boso. Osoby, które stoją podczas pracy, powinny wziąć pod uwagę różny stopień nacisku, jaki jest kierowany na stopy podczas stania vs. siedzenia. Długotrwała praca stojąca bez obuwia może prowadzić do bólu stóp i zniechęcać do zdrowych zmian.

Kto może pracować na stojąco?

Choć praca stojąca i mieszana została wymieniona w powyższym akapicie jako sposób na zmniejszenie obciążeń kręgosłupa, należy pamiętać, że ten system pracy może nie być odpowiedni dla każdego. Nie powinny go brać pod uwagę osoby mające problemy z kręgosłupem lub biodrami, ponieważ zbyt duże obciążenie, które jest przenoszone na kończyny dolne, może negatywnie wpłynąć nie tylko na te schorzenia, ale również na ogólne samopoczucie.

Osoby, które chcą zapobiec problemom z kręgosłupem i poprawić krążenie krwi, powinny rozważyć naprzemienne wykonywanie czynności w pozycji siedzącej i stojącej. Jest to również dobry sposób na zaoszczędzenie czasu spędzanego w pracy, jeśli stwierdzimy, że siedząc jesteśmy zbyt leniwi i chcemy przedłużyć zajęcia. To świetny sposób na organizowanie wszelkiego rodzaju telekonferencji w korporacjach czy prowadzenie szkoleń online.

W przypadku osób prowadzących swoje kanały na popularnych platformach internetowych warto rozważyć pracę na stojąco. Filmy nagrane w pozycji stojącej są zazwyczaj znacznie lepiej odbierane przez widzów niż trudne do ułożenia filmy mówione, w których najczęściej występuje pozycja siedząca.

Podsumowanie

Zmiana pozycji podczas pracy to samo zdrowie o ile mamy fotel ergonomiczny i biurko elektryczne dostosowane do naszych potrzeb i preferencji oraz parametrów ciała (głównie chodzi o wzrost, wagę i proporcje ciała).

Odpowiednie dla Ciebie biurko elektryczne, fotel ergonomiczny i akcesoria ergonomiczne znajdziesz u partnera naszego artykułu, którym jest e-sklep z ergonomią Ergopoint.com.pl – ponad 5 000 produktów wspierających zdrowie i komfort stanowiska pracy i nauki.

Oceń