Together Magazyn » Aktualności » Sadzenie i uprawa drzewek owocowych
jablon

Sadzenie i uprawa drzewek owocowych

Sadzonki drzew owocowych można zakupić w dwóch postaciach. Pierwsze z nich sprzedawane są w doniczkach, zaś drugie z odkrytym systemem korzeniowym. W przydatku sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym sadzenie powinno odbywać się podczas spoczynku, a zatem wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia, lub jesienią, najlepiej w listopadzie. Natomiast drzewka, w których system korzeniowy mieści się w donicy można sadzić przez cały rok, jednak najlepiej wykonywać te zabiegi wiosną. Należy także brać pod uwagę rodzaj drzewek owocowych. Gatunki wrażliwe na mróz takie jak brzoskwinie, czereśni i morele bardzo sadzić w terminie wiosennym.

Istotną kwestią podczas przesadzania drzewek owocowych jest dobór właściwego stanowiska oraz warunków glebowych. Gleba w przypadku większości gatunków powinna być żyzna, przepuszczalna oraz próchnicza. Może być tak że lekko gliniasta oraz piaszczysto-gliniaste. Jej odczyn powinien być delikatnie kwaśny lub obojętny. Musi być to zawsze indywidualnie dopasowany do wymagań rośliny. Dodatkowo gleba powinna utrzymywać się wilgoć, jednak nie może być Podmokła, aby korzenie nie były zalane. Dodatkowo gleby wokół drzewek owocowych warto regularnie nawozić obornikiem, zwłaszcza jesienią. Można to zrobić tak że przed planowanym terminem założenia sadu. Opcjonalnie zamiast obornika wykorzystać można także dobrze rozłożony kompost bezpośrednio przed sadzeniem drzew. Z uprawy drzewek owocowych należy zrezygnować natomiast w przypadku gleb gliniastych, suchych oraz kamienistych. Ziemia dookoła miejsca, w którym ma być posadzone drzewka owocowe powinna być dobrze odchwaszczaczona oraz bardzo głęboko przekopana. Natomiast chwasty warto usunąć już kilka tygodni przed planowanym sadzeniem. W innym przypadku mogą konkurować z drzewkami nie tylko o wodę lecz także o składniki pokarmowe. Aby zwiększyć żyzność gleby szkółki drzew owocowych mieszają żyzną i próchniczą ziemię z ziemią ogrodową. Można wykorzystać także samodzielnie przygotowane kompost plus specjalistyczne podłoże sadownicze. Zapewnia to idealne warunki do wzrostu dla drzewek owocowych

Idealne miejsce do sadzenia drzewek owocowych

Najpopularniejszym sposobem uprawy drzewek owocowych, realizowanym przez szkółki drzewek owocowych jest sad rzędowy. W takiej sytuacji drzewka owocowe posadzone są w podłużnych kwaterach lub inaczej szpalerach. Zapewnia to idealny dostęp do światła dla każdej rośliny, natomiast sama pielęgnacja i zbiór owoców zdają się bardzo wygodne. Istnieje także możliwość uprawy drzewek owocowych po wśród innych roślin ozdobnych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy uprawiane są pojedyncze egzemplarze, na przykład na działkach, czy też w przydomowych ogródkach. Wówczas u podstawy pnia odnaleźć można dużo miejsca na kwiaty, ale także inne rośliny ozdobne. Dodatkowo wiśnia oraz jabłoni i czereśnie wyglądają szczególnie atrakcyjnie podczas kwitnienia, natomiast jesienią zmieniają kolor liści, co także wygląda bardzo imponująco. Ważne jest jednak, aby dobrze zaplanować gdzie mają rosnąć drzewa owocowe. Ich sadzonki są bardzo małe, jednak rośliny mogą osiągać stosunkowo duże rozmiary i to już po kilku latach. Jednak profesjonalna szkółka drzew owocowych oferuje także rośliny, które charakteryzują się słabym wzrostem, gdy szczepiony są na podkładach karmowych. Drzewka osiągnąć mogą do dwóch, trzech metrów wysokości 
Kiedy zostało już wybrane odpowiednie miejsce do posadzenia drzewka owocowego należy dokładnie usunąć wszystkie chwasty oraz przekopać głęboko ziemię. Po wykopaniu dołka o średnicy około 40 cm i głębokości przynajmniej 40 cm można rozpocząć sadzenie roślin. Wcześniej warto umieścić sadzonkę w pojemniku z wodą, aby korzenie dobrze nasiąkły. Dodatkowo zbyt długie korzenie można usunąć ostrym sekatorem. Ważne jest także głębokość posadzenia drzewka, które powinno rosnąć na takich głębokości jak w szkółce. Najczęściej na pniu widoczny jest ślad, do jakiego miejsca sięgała ziemia. Następnie należy zasypać dołek przepuszczalnym podłożem, który bogaty jest materia organiczna. Po posadzeniu konieczne jest obfite podlewanie drzewka.

Gdzie najlepiej kupić drzewka owocowe?

Przede wszystkim należy unikać zakupu roślin na bazarach lub w miejscach niesprawdzonych. Najlepiej zakupów dokonywać w profesjonalnych szkółkach lub sklepach ogrodniczych. Dzięki temu można uzyskać zdrowe rośliny, co jest połową sukcesu podczas uprawy. Natomiast sadzonki pochodzące z niepewnego źródła mogą przynosić wiele problemów, chorób, słabo się rozwijać lub nie owocować. Co więcej dobre szkółki drzewek owocowych wyróżniają się szeroką ofertą. Dlatego od znaleźć tam można odmiany do tak zwanej amatorskiej uprawy. Są to odmiany drzewek wyróżniające się wysoką odpornością na choroby, szkodniki, a jednocześnie mają doskonałą jakość owoców i dobre plonowanie. Tego typu drzewka zakupić można na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe. Sadzonki wyróżniają się także zdrowym systemem korzeniowym, co jest gwarancją ich dobrego przyjmowania się na miejscu docelowym.

Oceń