Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Rodzinny wyjazd biwakowy – o czym pamiętać?
przyczepa na biwak

Rodzinny wyjazd biwakowy – o czym pamiętać?

Rodzinny biwak nad jeziorem lub u podnóża gór to świetny pomysł na wspólny weekend czy nawet dłuższy wyjazd. Taki familijny kemping w jednym miejscu z pewnością różni się od aktywnego, górskiego trekkingu, ale jedna i druga forma spędzenia wolnego czasu wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędne będą przede wszystkim odpowiednie akcesoria turystyczne, które pozwolą na komfortowy wypoczynek na łonie natury, z dala od miasta. O czym jeszcze trzeba pamiętać, jeśli wybieramy się na biwak z całą rodziną?

Wybór odpowiedniego miejsca na biwak

Na biwak możemy wybrać się pociągiem, samochodem, autem z przyczepą kempingową lub kamperem. Zanim jednak wyruszymy na odpoczynek na łonie natury, powinniśmy dobrze zaplanować nasz wyjazd. Po pierwsze, wybierzmy odpowiednie pole namiotowe, adekwatne do naszych potrzeb. Jeśli na kemping wybieramy się z małymi dziećmi, to warto, by wybrane przez nas miejsce oferowało jak najwięcej udogodnień. Na większych polach namiotowych dostępne są łazienki, toalety, kranik z bieżącą wodą i dostęp do prądu w każdym sektorze. Takie funkcjonalności znacznie ułatwiają nocleg pod chmurką i codzienne funkcjonowanie. A jeśli naszym celem jest jednak mniejsze miejsce biwakowe, bardziej odosobnione i bez dostępu do bieżącej wody, to musimy zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie. Przydatne okażą się chemiczne toalety turystyczne, przeznaczone do wielokrotnego użytku, bez konieczności opróżniania zaraz po skorzystaniu, a także prysznice turystyczne wraz z namiotem prysznicowym.

Namiot rodzinny na każdą pogodę

Podstawą każdego rodzinnego wyjazdu na biwak jest odpowiednio przestronny namiot. Chyba, że zamierzamy nocować w kamperze lub w przyczepie kempingowej. Pamiętajmy jednak, że już samo rozkładanie namiotu i późniejszy nocleg pod chmurką będzie dla dzieci niemałą atrakcją i niezapomnianym przeżyciem. Warto zatem zafundować im taką przygodę. Jaki namiot sprawdzi się na familijnym biwaku? Wysoki i dość przestronny, składający się z dużego przedsionka i odpowiedniej liczby sypialni. Wszystko zależy od tego, jak liczna jest nasza rodzina. Dostępne są namioty rodzinne przeznaczone dla 4, 5, 6, 8, a nawet 10 osób! Bardzo popularne są wersje 6-osobowe z przedsionkiem i dwoma sypialniami, każda przeznaczona dla 3 osób. Duży przedsionek pełni nie tylko rolę schowka na bagaże, ale może stać się także jadalnią, w której ustawimy stolik turystyczny i krzesełka biwakowe. Przedsionek stanie się także miejscem zabaw dla dzieci w czasie niepogody.

Nawet gdy na biwak wybieramy się latem, musimy być przygotowani na każdą pogodę – zarówno na słońce, jak i na deszcz. Zwróćmy zatem uwagę na stopień wodoodporności namiotu, szczególnie podłogi i tropiku. Namiot powinien zapewniać także dobrą wentylację. W odprowadzaniu nadmiaru pary wodnej, gromadzącej się w wyniku wilgotnego powietrza, gotowania w przedsionku czy po prostu oddychania, pomogą nam wywietrzniki i duże drzwi, które można otworzyć na przestrzał. Wysokiej jakości namioty rodzinne znajdziemy w ofercie takich marek turystycznych jak Outwell, Brunner, Coleman, Easy Camp i Fjord Nansen.

Składane meble turystyczne

Jak sprawić, by rodzinny biwak był jeszcze fajniejszy? Warto zabrać ze sobą składany stolik i krzesełka turystyczne. Takie meble biwakowe możemy wykorzystać również w innych miejscach – na plaży, na pikniku, na działce, na tarasie i w ogródku. Są lekkie, wytrzymałe, funkcjonalne, łatwe w składaniu i rozkładaniu. Najprostsze modele stolików wykonane są z aluminium i tworzyw sztucznych. Dostępne są także wersje z eleganckim, bambusowym blatem. Możemy zdecydować się na pojedyncze stoły turystyczne lub wybrać takie wyposażone od razu w ławki po obu stronach. Wśród krzeseł turystycznych również znajdziemy różne modele – proste stołki bez oparcia, krzesła z oparciem i podłokietnikami, bardzo wygodne fotele turystyczne lub dziecięce krzesła z motywem zwierzątek. Stół i krzesła kempingowe rozstawić możemy przed namiotem lub w dużym przedsionku. Zjemy przy nich posiłek, zagramy w planszówki, rozwiążemy krzyżówkę czy poczytamy książkę.

Rodzinny posiłek na łonie natury

Choć w pobliżu większych miejsc biwakowych bez problemu znajdziemy bary i restauracje, to lepiej samodzielnie przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu. To przecież jedna z głównych atrakcji biwaku! Jeśli stawiamy na klasyczne posiłki, takie jak jajecznica na śniadanie i ryż z warzywami na obiad, to wystarczy nam kuchenka gazowa turystyczna w wersji gazowej lub elektrycznej. Kuchenka biwakowa może mieć jeden, dwa, a nawet trzy palniki. Więcej palników to możliwość jednoczesnego gotowania różnych składników posiłku. W jednym garnku ugotujemy makaron, w drugim podsmażymy warzywa, a w trzecim rozrobimy sos. Na palniku kuchenki ustawimy także kawiarkę turystyczną, w której zaparzymy aromatyczne espresso.

Ciekawym produktem jest gazowa kuchenka turystyczna marki Outwell – oprócz dwóch klasycznych palników z regulowanym płomieniem, posiada także płytę grillową. Zamiast pakowania dwóch osobnych urządzeń, kuchenki i grilla, możemy wybrać rozwiązanie 2w1. Dzięki temu nie tylko przyrządzimy tradycyjne posiłki na ciepło, ale ugrillujemy kiełbaski, kawałki mięs, rybne filety, szaszłyki i warzywa. Kuchenka została wyposażona w osłonę przeciwwiatrową, by gotowanie pod chmurką było łatwe i przyjemne w każdych warunkach.

Wybierając się na rodzinny biwak musimy pamiętać o absolutnych niezbędnikach – namiocie, materacu i śpiworach. Warto zabrać też ze sobą akcesoria, które uprzyjemnią czas na łonie natury – stolik i krzesła turystyczne, kuchenkę kempingową, naczynia kuchenne, a także akcesoria umożliwiające zachowanie higieny.

5/5 – (1 głosów)