Together Magazyn » Aktualności » Rodzinny weekend przedświąteczny w Trójmieście

Rodzinny weekend przedświąteczny w Trójmieście

Gorączka przedświątecznych zakupów trwa w najlepsze. Warto jednak na trochę oderwać się od planów zakupowych, nieco odetchnąć i spędzić razem czas, korzystając z imprez organizowanych w Trójmieście. Aby ułatwić Wam to zdanie, prezentujemy kilka propozycji.

Sobota, 17 grudnia

Jeśli jeszcze nie zdążyliście odwiedzić Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku, macie na to czas do 23 grudnia. Sobota może być dobrym dniem, by wybrać się na Targ Węglowy. Tutaj, jak co roku, czas nieco zwalnia. Można połączyć przyjemne z pożytecznym, zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby i smakołyki, które będą królować na wigilijnym stole, a zatem poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę.

Niewątpliwie największą atrakcją – również dosłownie – jest 50-metrowe koło widokowe, znane gdańszczanom już wcześniej z Wyspy Spichrzów. Można oglądać panoramę miasta w prawdziwie komfortowych warunkach, co zapewnia 36 zamykanych i ogrzewanych kabin. Z kolei na młodszych i starszych miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu czeka nowe, sztuczne lodowisko, z którego można korzystać niezależnie od pogody, nawet wówczas, gdy nie ma mrozu.

Trudno wyobrazić sobie atmosferę świąt Bożego Narodzenia bez kolęd. W najbliższą sobotę 17 grudnia o godzinie 17.00 w auli Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni będzie można wysłuchać akordów najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Najpiękniejsze świąteczne dźwięki doskonale komponują się w okres adwentu. Warto zadbać o to, by również dzieci poznały tę część naszej tradycji i kultury. Oprócz kolęd polskich zabrzmią też kolędy amerykańskie i popularne przeboje świąteczne. Wystąpi Gdyński Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Klemeńskiego.

Z kolei Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie zaprasza na wyjątkowy Koncert Świąteczny, który odbędzie się o godzinie 20.00 w Kościele pw. św. Jerzego, przy ul. Kościuszki 1. Na czym będzie polegać wyjątkowość tego koncertu? Orkiestra Wojciecha Rajskiego przygotowała dla swoich słuchaczy nietuzinkowy program, na który składają się najpiękniejsze świąteczne melodie, znane przede wszystkim z repertuaru popkulturowego. Wymagało to stworzenia zupełnie nowych aranżacji, wykorzystujących w pełni walory orkiestry. Tego zadania podjął się pianista Artur Jurek, który specjalnie na potrzeby PFK Sopot odświeżył nie tylko znane amerykańskie piosenki takie jak „Have Yourself a Merry Little Christmas”, „Let It Snow, Santa Claus Is Coming To Town”, lecz również rodzime „Na całej połaci śnieg czy Północ już była”.

Nieco starsi miłośnicy muzyki mogą o godz. 19.00 wybrać się do Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdzie odbędzie się niepowtarzalny spektakl multimedialny. Na spektakl składa się występ zespołu Spare Bricks, pokazy multimedialne oraz laserowe efekty specjalne. Ponadto na scenie zobaczymy i usłyszymy specjalnie utworzony dziecięcy zespół wokalny z Gdańska. Na program koncertu zespół Spare Bricks, czołowego polskiego coverbandandu grającego utwory słynnej brytyjskiej grupy Pink Floyd, wybrano jedne z najbardziej znanych utworów w historii muzyki rockowej. Duch muzyki Rogera Watersa jest nieśmiertelny.

Niedziela, 18 grudnia

Niedzielny spacer w Sopocie brzegiem morza to doskonały sposób na przedświąteczny relaks dla całej rodziny. Przy okazji można zwiedzić wystawę w Muzeum Sopotu przy ul. Poniatowskiego 8 – tuż przy samej plaży. Wystawa pt. „Sopot na zimno” prezentuje uroki kurortu, który nie traci swego blasków również i zimą. Niepowtarzalne widoki miasta i morza utrwalono na najwcześniejszych pocztówkach i zdjęciach, a także w prywatnych albumach sopocian. Wystawa umożliwia spojrzenie na Sopot poza sezonem i docenienie jego piękna, a także zapoznanie się z materiałami historycznymi pochodzącymi z różnych źródeł. (m.in. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, TVP3 Gdańsk). Przypominamy, że Muzeum Sopotu jest czynne w niedziele w godzinach 10.00–16.00.

Ciekawą propozycją dla całej rodziny jest również wystawa pt. „Uczniowie Hipokratesa nad Motławą” w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddziale Sztuki Dawnej) przy ul. Toruńskiej 1. To pozycja obowiązkowa dla miłośników medycyny, ale oczywiście nie tylko. Bardzo ciekawą ekspozycję tworzą starodruki – atlasy anatomiczne, zielniki, poradniki medyczne, księgi astronomiczne, geograficzne czy opracowania historyczne. Znakomicie opracowane teksty opisujące dokonania medyków i omawiające poszczególne dzieła zaprezentowane w atrakcyjnej formie plastycznej przekażą solidną wiedzę historyczną na temat rozwoju medycyny w Gdańsku. W niedziele można zwiedzać Muzeum Narodowe w Gdańsku w godzinach 10.00–17.00

Pozostając w przedświątecznej atmosferze, o godzinie 16.00 warto odwiedzić całą rodziną Salę Herbową Urzędu Miasta w Sopocie, gdzie odbędzie się już po raz 22 doroczny koncert kolęd. Będzie można usłyszeć, ale i pośpiewać polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki. Wystąpią też uczestnicy warsztatów wokalnych „Śpiewać każdy może”. Całością dyrygować będzie dr Mariusz Mróz. To wszystko w świetle lampek choinkowych, przy zapachu świątecznych pierników i aromatycznej herbaty. W trakcie koncertu będzie można nabyć naszą płytę z Mszą Góralską, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany sopockiemu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

Oceń