Together Magazyn » Aktualności » REWITALIZACJA NOWEGO PORTU. OD ŚRODKA.
Cześć-Sztuko-Wystawa-plenerowa-dzieci-w-Nowym-Porcie--fot.-B.-Bańka

REWITALIZACJA NOWEGO PORTU. OD ŚRODKA.

REWITALIZACJA W NOWYM PORCIE

Niepowtarzalny klimat gdańskiego Nowego Portu zachęca do spacerów i zwiedzania okolicznych atrakcji. Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, które znajduje się w sercu tej dzielnicy, organizuje ciekawe wydarzenia kulturalne, w tym m.in. wystawy współczesnych artystów z Polski i zagranicy, w tym rezydencje artystyczne, kreatywne działania edukacyjne oraz przeglądy filmowe w kinie studyjnym KinoPort. Jednym z najważniejszych aspektów działalności instytucji jest współpraca z lokalną społecznością oraz działania przygotowywane z myślą o mieszkańcach.

WARSZTATY DLA SENIORÓW

Rok 2022 rozpoczął się w ŁAŹNI realizacją warsztatów kreatywnych dla seniorów i seniorek, podczas których uczestnicy wykonali własnoręcznie oryginalne dekoracje lub prezenty dla bliskich im osób. Na zajęciach powstały krajobrazy botaniczne w miniaturowych szklarniach, ozdobne patery i fartuchy kuchenne wykonane według autorskich projektów. W listopadzie odbędą się ostatnie warsztaty z tworzenia biżuterii. Zajęcia będą okazją do zapoznania się z prostymi technikami obróbki metalu za pomocą których można stworzyć wyjątkowe ozdoby.

DZIAŁANIA DLA OSÓB Z UKRAINY

W obliczu konfliktu zbrojnego przy naszej wschodniej granicy instytucja podjęła szereg działań na rzecz osób, które musiały wyjechać z Ukrainy. Oprócz rezydencji artystycznych „Emergency Residency” zrealizowane zostały twórcze spotkania ukraińsko-polskie, z pomocą kuratorek z działu Rezydencji. Odbyły się również warsztaty edukacyjne, których treść była tłumaczona na język ukraiński. Głównym celem spotkań była pomoc w zadomowieniu się nowo przybyłym mieszkankom i mieszkańcom Gdańska.

ŁAŹNIA 2 DLA NAJMŁODSZYCH

W związku z dużą popularnością warsztatów dla dzieci, w tym roku ŁAŹNIA poszerzyła ofertę edukacyjną o zajęcia dla najmłodszych – dwu, trzy i czterolatków. Dzieci wraz z rodzicami mieli okazję wziąć udział w warsztatach muzycznych oraz teatralno-ruchowych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W związku z tym planowana jest kontynuacja podobnych działań w następnych latach.

ŁAŹNIA 2 DLA SZKÓŁ…

Wiosną przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjno-artystyczne dla uczniów i uczennic z nowoporckich placówek edukacyjnych i świetlicy terapeutycznej. Ich owocem była trwająca przez okres wakacyjny plenerowa wystawa na Placu Wolności pt. „Cześć, Sztuko!”. Wernisaż wystawy odbył się na podwórku przed CSW ŁAŹNIA 2.

…I DLA DOROSŁYCH

Lato w ŁAŹNI 2 nie mogło odbyć się bez weekendowych warsztatów z renowacji mebli, prowadzonych przez Pawła Machometa (Rzuć Pan Okiem), które są nieodłącznym elementem działań edukacyjnych dla dorosłych. Uczestnicy pracowali nad przywracaniem meblom dawnego blasku na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody i promieni sierpniowego słońca.

KONCERT PLENEROWY

W ramach 10. edycji Festiwalu Kultury bez Barier, na plenerowej scenie przy nowoporckiej ŁAŹNI zagrał zespół Remont Pomp wraz z Mikołajem Trzaską. Było to niezwykle klimatyczne i efektowne wydarzenie muzyczne, które przyciągnęło publiczność z całego Gdańska. Koncert tłumaczony był na język ukraiński oraz PJM (Polski Język Migowy).

OPROWADZANIA MOGĄ BYĆ ONLINE

W 2022 roku zostały nagrane cztery dostępne oprowadzania po wystawach – dwa z audiodeskrypcją i dwa z tłumaczeniem na PJM. Do archiwum CSW ŁAŹNIA gromadzącego oprowadzania online można zaglądać tutaj https://www.laznia.pl/wystawy/laznia-dostepna-online-345/.

Zbliżamy się do końca roku, ale CSW nie zwalnia tempa. W planach ŁAŹNI w Nowym Porcie znajdują się m.in. Mikołajkowe warsztaty dla uczniów szkół i osób dorosłych, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Wszystkie bieżące wydarzenia edukacyjne w CSW ŁAŹNIA znajdują się na naszej stronie www.laznia.pl/edukacja/ lub na edukacyjnym Facebooku www.facebook.com/cswlazniak

__________

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port
www.laznia.pl/edukacja/
www.facebool.com/cswlaznia

Oceń