Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Przegląd auta przed podróżą czyli zadbaj o swoją rodzinę
man-try-to-fix-a-car-engine-problem-on-a-local-road-chiang-mai-thailand

Przegląd auta przed podróżą czyli zadbaj o swoją rodzinę

Jeśli planujesz wyjazd własnym autem dobrze wiesz, że nawet najmniejsza usterka w samochodzie w trasie może zepsuć nie tylko humor i pokrzyżować plany, ale również znacznie uszczuplić portfel właściciela.

Aby zatem podróż była bezproblemowa, a co istotniejsze bezpieczna, warto znaleźć czas, aby odpowiednio sprawdzić i przygotować pojazd do takiej trasy. W tym celu zalecamy zgłosić się na przegląd pojazdu przed podróżą. 

Kiedy najlepiej zdecydować się na taki krok? Zalecamy, aby było to najpóźniej na dwa tygodnie przed wyjazdem. W przypadku znalezienia jakiejkolwiek usterki taki czas z pewnością wystarczy na jej usunięcie. 

Jakie elementy są sprawdzane podczas takiego przeglądu?

Aby Twoja podróż była miła i niestresująca, auto powinno być oczywiście sprawne. Aby to potwierdzić podczas przeglądu pracownik warsztatu sprawdzi stan Twojego samochodu, wskaże kluczowe problemy i dokona niezbędnych napraw. 

Podczas przeglądu przed podróżą następuje:

1. Kontrola hamulców

Jak wiadomo, sprawne hamulce to absolutne minimum, aby czuć się bezpiecznie na drodze. W czasie przeglądu sprawdzany jest zwykle stan klocków hamulcowych, tarcz, szczęk hamulcowych i tzw. cylinderków oraz poziom płynu hamulcowego.

2. Kontrola amortyzatorów

Amortyzatory podczas jazdy są odpowiedzialne za komfort jazdy oraz odpowiedni kontakt koła z nawierzchnią, jak i za krótszą drogę hamowania. Przegląd pozwala na kontrolę siły hamowania i skuteczności tłumienia amortyzatorów.

3. Kontrola zawieszenia

Zawieszenia odpowiada za utrzymanie właściwego toru jazdy. Przegląd obejmuje m.in. newralgiczne punkty zawieszenia, osłony termiczne oraz mocowania układu wydechowego. 

4. Kontrola opon

Stan bieżnika i ciśnienie w oponach wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Każde uszkodzenie opony powoduje oczywiście, że należy ją niezwłocznie wymienić. Istotne jest również dopasowanie ciśnienia w oponach do obciążenia auta.

5. Kontrola układu chłodzenia

Oprócz kontroli płynu chłodzącego, wentylatora czy pompy wody, podczas przeglądu niezbędne jest również sprawdzenie klimatyzacji. Wszystko to oczywiście dla komfortu podróżnych i koncentracji kierowcy.

6. Kontrola płynów

Obok sprawdzenia poziomu płynów hamulcowego i chłodniczego, niezbędna jest również kontrola stanu oleju silnikowego. Podejrzanie duży ubytek to bezwzględne wskazanie do zdiagnozowania jego przyczyny.

7. Kontrola świateł

Aby poruszać się po jezdni, światła w samochodzie muszą być sprawne, a parzyste powinny świecić jednakowo jasno. Podczas przeglądu sprawdzane są światła: mijania, drogowe, pozycyjne, cofania, awaryjne i kierunkowskazy oraz przeciwmgielne, jak i światła „stop”. Do podstawowych elementów przeglądu należy również sprawdzenie oświetlenia tablic rejestracyjnych i wnętrza pojazdu oraz sprawdzenie klaksonu. 

Na koniec warto zwrócić uwagę na stan wycieraczek. Ich poprawne działanie zapewnia kierowcy dobrą widoczność, za czym idzie bezpieczeństwo. Nieskazitelny stan wycieraczek, w szczególności jest zbawienny w nocy, w czasie opadów deszczu, kiedy to na szybie powstają refleksy świetlne od świateł pojazdów jadących z przeciwka.

Nawet jeśli Twój samochód jest regularnie serwisowany i do następnego przeglądu zostało jeszcze sporo czasu, to przed wyjazdem warto sprawdzić kilka newralgicznych punktów. Oferta 99 zł za przegląd auta przed podróżą to czeka na Ciebie w Salonie MB Motors. 

Oceń