Together Magazyn » Aktualności » Jak poszerzać wiedzę podczas wakacji z dzieckiem?

Jak poszerzać wiedzę podczas wakacji z dzieckiem?

Wakacje – na to hasło każde dziecko czeka cały rok szkolny. Dwa miesiące laby i braku obowiązków jak najbardziej należy się naszym dzieciom i wcale nie oznacza, że w tym okresie chłonny umysł dziecka przestaje się rozwijać. Wręcz przeciwnie – wypoczęta głowa łatwiej przyswaja wiedzę, co można sprytnie wykorzystać przy różnych okazjach, przemycając wiedzę wtedy, kiedy nasze dzieci nawet tego nie zauważą. Jak to zrobić?

Trening języka obcego

Zagraniczne wczasy są świetną okazją do rozwijania inteligencji językowej, czyli łatwości w poszerzaniu swojego słownictwa i opanowania języków obcych. Można ją kształtować wszędzie i bez wysiłku – w restauracji, pokazując dziecku menu w języku obcym i pozwalając mu zamówić jedzenie, podczas zwiedzania, zwracając jego uwagę na znaki bądź napisy na budynkach, a nawet na plaży, wsłuchując się w rozmowy zagranicznych plażowiczów i odgadując jakiej są narodowości. Przebywanie wśród obcojęzycznych osób to doskonała okazja, by dziecko mogło wykorzystać nauczone w szkole słownictwo i osłuchać się z odpowiednim akcentem.

Nauka w terenie

Myślenie analityczne, spostrzegawczość i inteligencja przyrodnicza nie rozwijają się tylko podczas szkolnych doświadczeń. Przebywanie na łonie natury albo zwiedzanie nowych miejsc to okazje, przy których w dziecku budzi się potencjał małego odkrywcy. Łączenie gwiazd na niebie, pilnowanie szlaków na drzewach albo szukanie czterolistnej koniczynki to nie tylko sposób na zajęcie dla dziecka, ale też trening spostrzegawczości. Gdy dziecko podczas zwiedzania słynnego muzeum, zainteresuje coś zupełnie innego, np. jak działają schody ruchome, nie powinniśmy się irytować i odwracać jego uwagi od tego odkrycia, tylko wytłumaczyć mu jego mechanizm przywołując informacje zdobyte w szkole.

Gdy trudno jest wyjść ze świata online

Jeśli dziecko nie wyobraża sobie wakacji bez komputera, a smartfon praktycznie „przyrósł” mu do rąk, zamiast walczyć z tym przyzwyczajeniem, warto pokazać dziecku alternatywę, która będzie dla niego rozwijająca. Takim rozwiązaniem jest platforma edukacyjna Squla.pl, dostępna na komputer, tablet i smartfon. Squla zawiera gry i zabawy edukacyjne, od poziomu przedszkolnego, do szóstej klasy szkoły podstawowej, ze wszystkich przedmiotów szkolnych. Dziecko rozwiązując edukacyjne quizy zbiera punkty, które może wymieniać na atrakcyjne nagrody – m.in. bilet do kina, bon do księgarni lub prenumeratę czasopism. Takie nagrody skutecznie motywują dziecko do zdobywania kolejnych poziomów, a wciągające gry i quizy sprawiają, że poszerzanie wiedzy odbywa się dla dziecka niepostrzeżenie. To także świetna forma zajęcia dla dziecka podczas podróży samolotem, czy samochodem, dzięki której czas mija mu szybciej, a to wszystko z pożytkiem dla jego wiedzy.

happy child girl collect the suitcase on vacation

Wakacje w domu nie muszą być nudne

Dwumiesięczne wakacje dziecka to wyzwanie dla rodziców, którzy na urlop mogą przeznaczyć nie więcej niż dwa tygodnie. W tym czasie trudno jest znaleźć dla dziecka zajęcie, co do którego będziemy mieć pewność, że będzie bezpieczne i rozwijające. Warto zaplanować czas wolny dziecka z wyprzedzeniem, zapisując je na półkolonie stacjonarne, podczas których dziecko uczęszcza na rozwijające zajęcia z dowolnych dziedzin pod fachową opieką. Szczególnie dla maluchów jest to dobra okazja do przyzwyczajenia się do samodzielnego spędzania czasu poza domem. Oprócz wiedzy, dziecko przebywając wśród rówieśników rozwija w sobie zdolności komunikacyjne oraz inteligencję interpersonalną.

Nauka w szkole kojarzy się dzieciom zazwyczaj z przykrym obowiązkiem, ponieważ jest nauką wymuszoną. Wolny czas to świetna okazja, by zdobytą w szkole wiedzę zweryfikować w praktyce, przy okazji dobrze się bawiąc. Warto spojrzeć na wakacyjny czas jako okazję do rozwinięcia skrzydeł i obudzenia pasji do wiedzy w naszych pociechach, która sprawi, że nowy rok szkolny powitają z uśmiechem na ustach.

O Squli:

Squla.pl to internetowa platforma edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym, która pozwala im uczyć się poprzez zabawę. W Squli znajduje się ponad 31 000 zadań w postaci quizów, misji i gier o różnym poziomie trudności. Dzięki nowatorskiej formule Squli dzieci lubią się uczyć, robią to częściej, a w rezultacie osiągają lepsze wyniki. Platforma bezpłatnie udostępniana jest szkołom i przedszkolom.

Platforma edukacyjna Squla została stworzona w 2010 roku w Holandii przez zespół ekspertów w dziedzinie szkolnictwa, technologii i twórców gier. Do dnia dzisiejszego ściśle współpracuje z CITO – najważniejszą organizacją egzaminacyjną na szczeblu szkół podstawowych w Holandii. W USA platforma istnieje od 2014 i współpracuje z Kaplan Inc., jedną z wiodących firm edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obecna jest od 2015 roku, a materiał na platformie jest w pełni zgodny z podstawą programową MEN. Squla jest również oficjalnym partnerem Oxford University Press. Rozwija się dzięki wsparciu prywatnych inwestorów i Bertelsmann AG zależnego od RTL Ventures. W 2013 roku Squla została uznana przez Wired UK za jeden z „najgorętszych europejskich start-up’ów”. Więcej informacji na stronie platformy: www.squla.pl oraz na oficjalnym profilu Squla.pl na Facebooku.

 

Oceń