Park Narodowy Bory Tucholskie położony w południowej części województwa pomorskiego to jeden najpiękniejszych, najbardziej dziewiczych i dzikich terenów Pomorza. Zachwyca bogactwem flory i fauny, czaruje śpiewem ptaków i szumem drzew. Nie cały park udostępniony jest zwiedzającym, dlatego warto zobaczyć te jego części, które można odwiedzić.

Bory Tucholskie, rzeka Chocina, Fot: Mateusz Ochocki

Jeziora, wydmy, lasy, torfowiska – Park Narodowy Bory Tucholskie to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 46 kilometrów kwadratowych, a otacza go otulina o prawie trzykrotnie większej powierzchni. Lasy to ponad 83% tego terenu. Choć dominują sosny, dąb Bartuś jest tu najstarszym drzewem i swoistym pomnikiem przyrody. Park to również wspaniałe jeziora, które stanowią ponad 11% powierzchni. Akwenów jest 21. Największe jezioro Ostrowite z jeziorem Charzykowskim łączy Struga Siedmiu Jezior.

Park Narodowy Bory Tucholskie. Fot. Mateusz Ochocki

W Parku można spotkać zarówno jelenia, jak i zająca. Zewsząd słychać śpiew skowronków, ponieważ gniazda uwiło tu ponad 80 gatunków ptaków.

Struga Siedmiu Jezior. Fot. Daniel Frymark

Park zwiedza się od świtu do zmierzchu, przechadzając się tylko wyznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi.

Swornegacie, jezioro Charzykowskie. Fot. Mateusz Ochocki

Park Narodowy Bory Tucholskie poznawać należy przede wszystkim pieszo. Spacery i piesze wycieczki po parku to najpopularniejsza forma aktywności. Park można zwiedzać również na rowerze i przyjechać na własnym jednośladzie lub wynająć takowy w biurze w Charzykowych.

Chojnice. Fot. Promocja Regionu Chojnickiego

Wędkowanie w Parku Narodowym to nie lada gratka dla miłośników tej dyscypliny, a władze Parku umożliwiają amatorski połów ryb. Potrzeba jednak do tego specjalnego zezwolenia. P jego otrzymaniu należy trzymać się ściśle określonych zasad połowu. Ryby łowić można tylko za dnia dwiema wędkami z brzegu. Wprowadzane są ograniczenia ilościowe złowionych ryb, a całkowicie zabroniony jest połów m.in. sandacza, siei i węgorza. Wędkarstwo na terenie parku uprawia się na jeziorach: Ostrowite, Jeleń, Płęsno, Skrzynka.

Zamek w Człuchowie

W trosce o dobro przyrody, nawet jeśli chcemy kręcić film lub fotografować okolicę, należy postarać się o odpowiednie zezwolenie.

Park Narodowy Bory Tucholskie to rewelacyjne miejsce nauki o przyrodzie. Zajęcia na łonie natury oferowane są uczniom w różnym wieku – od przedszkolaka do nastolatka. Najmłodsi nauczą się rozpoznawać pory roku i dowiedzą się, w jaki sposób w danym okresie zachowują się rośliny i zwierzęta. Dzieci z klas I–III mogą uczęszczać na zajęcia z dwóch bloków: przyrodniczego i artystycznego. Pracownicy parku nauczą rozpoznawać gatunki ptaków, drzew, krzewów i grzybów. Podczas zajęć plastycznych uczniowie stworzą ekologiczną torbę lub poznają tajniki powstawania papieru czerpanego. Podobne zajęcia, lecz na odpowiednio wyższym poziomie, oferowane są również dla młodzieży, w tym dla uczniów szkół średnich. Zajęcia są bezpłatne, jednak należy wcześniej uzgodnić termin ich realizacji.

W okolicy mamy dużo możliwości spędzenia czasu wolnego rzeka Brda i Wda zachęcają do spływów kajakowych, Jezioro Charzykowskie do żeglowania. 

Warto też udać się Chojnic, aby zobaczyć pospacerować po starym mieście przejść przez Bramę Człuchowską a w pobliskim Człuchowie koniecznie zajrzeć należy za mury zamku krzyżackiego.

pomoskie.travel

Fot. Daniel Frymark

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany