Together Magazyn » Aktualności » Pokochaj swój nowy ogród
ogród obok domu - zobacz jak pielęgnować

Pokochaj swój nowy ogród

Ogród jest przedłużeniem domu. To miejsce, w którym możesz cieszyć się towarzystwem przyjaciół i rodziny lub po prostu spędzić trochę czasu sam na sam ze swoimi myślami. Dlatego aranżacja ogrodu jest istotna.

Zastanawiasz się jak urządzić ogród i czy dasz radę zrobić to własnymi siłami? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

Projekt ogrodu najlepiej zlecić fachowcowi. O tym nie trzeba nikogo przekonywać. Zadba o to, aby był zarówno funkcjonalny, ładny jak i łatwy w utrzymaniu. Zaproponuje też właściwy dobór roślin. Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz sam spróbować przygotować projekt i urządzić swój ogród. Bardzo pomogą Ci w tym inspiracje, którymi możesz się kierować. Obejrzyj programy telewizyjne poświęcone urządzaniu ogrodów, przejrzyj fachową prasę, książki. Sporo inspiracji znajdziesz też w Internecie.

Nadaj poszczególnym częściom ogrodu odpowiednie funkcje (np. wypoczynkową, użytkową, miejsce zabaw, warzywnik, podjazd). Spisz listę życzeń, czyli co chciałbyś, aby znalazło się w Twoim ogrodzie. Pamiętaj – jego aranżacja jest bardzo ważna, aby Twój nowy ogród był piękny i zachęcał do przebywania w nim. Wybierz rośliny odpowiednie do naszego klimatu i łatwe w uprawie oraz takie, które mają podobne wymagania.

Tanie możliwości na aranżację ogrodu

Ogród to droga inwestycja, dlatego przygotowując projekt ogrodu, warto pomyśleć o tańszych rozwiązaniach. Zamiast drogiej nawierzchni i jej budowy wymagającej pracy specjalistów, wybierz żwir. Zrezygnuj z ogrodu skalnego, który będzie wymagał dużej ilości kamieni. Zamiast profesjonalnej instalacji oświetleniowej, wybierz lampki solarne, które w każdej chwili możesz przestawić w dowolne miejsce. Sadź rodzime gatunki roślin. Są tańsze i bardziej wytrzymałe na warunki, a też mają piękne kwiaty. Sam możesz spróbować przygotować sadzonki roślin – będziesz miał je za darmo, a kwiaty i trawy ozdobne możesz posiać z nasion. Z kolei zamiast wymagającego trawnika warto rozważyć siew łąki kwietnej.

Jakie warzywa zasadzić w części warzywnej ogrodu?

Na użytek własny warto uprawiać warzywa pierwszej potrzeby, jak np. natkę pietruszki, koperek, szczypiorek, rzodkiewki, seler naciowy. Bardzo łatwa w uprawie jest też fasolka szparagowa. Nie zapomnij o ziołach! Posadź te, które lubisz i używasz najczęściej.

Miejsce do relaksu w ogrodzie

Aranżacja ogrodu musi zakładać miejsce do odpoczynku. Idealne będzie usytuowane w pobliżu domu. Zadbaj o wygodne meble ogrodowe, kwiaty i dekoracje. Możesz zaaranżować też drugie miejsce do relaksu, które urządzisz w zacisznym kąciku w dalszej części ogrodu.

Oświetlenie i dekoracje ogrodowe

Przejście z domu do furtki oraz podjazd muszą być dobrze oświetlone, aby przejście nimi wieczorową porą było bezpieczne. Przygotowując projekt ogrodu, musisz o tym pamiętać. W pozostałej części ogrodu możesz ustawić wspomniane lampki solarne, a przy tarasie zawiesić girlandę świetlną. Dekoracje stanowią przysłowiową wisienkę na torcie, ale lepiej nie przesadzać z ich ilością, aby aranżacja ogrodu była wysmakowana.

oświetlenie w ogrodzie

Niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie

Posiadając ogród musisz zaopatrzyć się chociaż w najbardziej niezbędne narzędzia. Do codziennych prac potrzebna będzie taczka, szpadel, grabie, siekiera, piła oraz przynajmniej dwa różnej wielkości sekatory. Koniecznie zaopatrz się w wąż ogrodowy do podlewania roślin oraz w końcówki zraszające. Bardzo przydatne są również narzędzia w małych rozmiarach, jak np. mała łopatka, grabki, sadzarka do cebul.

Balkon i taras – małe ogródki dla mieszkań

Balkony i tarasy usytuowane w budynkach wielorodzinnych stanowią namiastkę ogrodu. Warto je zaaranżować tak, aby miło spędzać na nich czas. Zadbaj o wygodne meble ogrodowe, donice z kwiatami i ziołami. Na posadzkę możesz położyć dywan do użytku zewnętrznego. Ustaw latarenki, zawieś girlandę świetlną. Rozsiądź się wygodnie i zrelaksuj.


Oceń