Together Magazyn » Dom » Płacić mniej za ogrzewanie, co należy zrobić ?

Płacić mniej za ogrzewanie, co należy zrobić ?

W wielu zakątkach świata systemy grzewcze są rzadkością, a niekiedy w ogóle nie są montowane. W Polsce jest to niemożliwe. O grzejnikach i kominkach w naszych domach najczęściej przypominamy sobie wraz z nastaniem jesiennych chłodów. Efektywne ogrzanie mieszkania może być sporym wyzwaniem i wiązać się ze znaczącymi wydatkami. Czy warto szukać oszczędności w tym zakresie?

Rozgrzane niemal do czerwoności kaloryfery, bez możliwości regulacji temperatury, i ciągłe awarie magistrali ciepłowniczych – tak jeszcze do niedawna wyglądał typowy polski sezon grzewczy. Nikt nie mówił o oszczędzaniu ciepła, bo pobierano zryczałtowane opłaty za centralne ogrzewanie, zresztą dość symboliczne. Jednak te czasy minęły bezpowrotnie. Obecnie dostarczanie ciepła jest jedną z usług, za którą należy płacić wedle zużycia. Nic dziwnego zatem, że wiele osób szuka oszczędności, zwłaszcza że rachunki za ogrzewanie nie należą do najniższych.

Podstawą zachowania ciepła w naszych domach powinna być ich odpowiednia izolacja termiczna. Niestety, mieszkając w blokach, często nie mamy wpływu ani na ocieplenie ścian budynku, ani remont dachu. Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej inwestują w termoizolację, co jednak wiąże się z dużymi kosztami i koniecznością zaciągnięcia kredytu. Rozłożenie kosztów jego spłaty na poszczególnych lokatorów budzić może spore niezadowolenie.

O ile trudno samodzielnie ocieplić duży budynek mieszkalny, o tyle istnieje kilka sposobów, by skutecznie zadbać o zachowanie ciepła we własnym mieszkaniu. Jeśli planujemy wymianę okien, warto dokonać tego przed nastaniem jesiennych chłodów. To właśnie nieszczelne okna mogą odpowiadać nawet za 30-procentową utratę ciepła w lokalu. W takim przypadku nawet gorące grzejniki mogą nie wystarczać do efektywnego ogrania mieszkania. Ważny jest staranny montaż okien oraz ich właściwe uszczelnienie. To samo dotyczy także parapetów. Nie każdy pamięta o tym, że szyby okienne również mają zróżnicowany współczynnik przenikania ciepła. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych powierzchni przeszklonych. Warto zatem rozważyć celowość montażu wielkich okien balkonowych. Jeśli planujemy taki zakup, należy dobrać szyby o odpowiedniej jakości, najlepiej termoizolacyjne. Ubytki ciepła następują również za sprawą nieszczelnych drzwi wejściowych, zwłaszcza w domach. W przypadku mieszkań w klasycznych blokach problem ten jest mniej uciążliwy, niemniej kontrola stanu uszczelek przed nastaniem zimy to zdecydowanie dobry pomysł.

Mogłoby się wydawać, że nie ma prostszego sposobu korzystania z mediów niż centralne ogrzewanie. O dziwo, nie zawsze tak się dzieje i wcale nie chodzi o awarie ze strony dostawców ciepła. Nie zawsze pamiętamy o tak oczywistej czynności, jak odpowietrzenie kaloryferów. Nowsze grzejniki powinny odpowietrzać się automatycznie, niemniej w starszych kaloryferach trzeba zadbać o to we własnym zakresie. Również sam sposób używania grzejników przekłada się na efektywne ogrzanie mieszkania i wysokość rachunków. Nie ma większego sensu, by korzystać z maksymalnej mocy kaloryferów, zwłaszcza gdy na dworze panuje temperatura dodatnia. Lepiej ustawić termoregulator na pośrednią wartość (3–4) i krótko wietrzyć mieszkanie. Wyjeżdżając na dłuższy czas, można zmniejszyć do minimum moc grzejników, ale nie należy ich całkowicie wyłączać. Wychłodzenie mieszkania nie jest korzystne, a jego ponowne ogrzanie do optymalnej temperatury może być czasochłonne i kosztowne. Trzeba też pamiętać o tym, żeby kaloryfery zawsze były odsłonięte.

Oceń