Together Magazyn » Aktualności » Taras – wypoczynek blisko domu
taras

Taras – wypoczynek blisko domu

Taras to nie tylko miejsce na stałe połączone z domem wolnostojącym. To także przestrzeń w blokach i apartamentowcach. Istnieją też wspólne tarasy na budynkach wielorodzinnych.

Przestrzenie do wykorzystania

Niezależnie od formy tarasów, trzeba stwierdzić, że obecnie są one słabo wykorzystywane. Najczęściej stawia się na tarasie komplet wypoczynkowy, donice lub kilka leżaków – i na tym się kończy cała aranżacja. Większość tarasów w budynkach wielorodzinnych zupełnie nie jest użytkowana – tarasy i balkony traktowane są jak dodatkowe miejsce do przechowywania, pomieszczenie na rower, miejsce na przetwory lub suszarnie.

Wielkość ma znaczenie

Tarasy przy domach są użytkowane znacznie częściej. Często rzadko kiedy właściciele wychodzą z nich w dalszą część ogrodów, więc stają się dość istotną przestrzenią zlokalizowanym najbliżej domu.

Im większy taras przy domu, tym lepiej. Przy postawieniu wszelkiego rodzaju kompletów wypoczynkowych – sofy, stołu, foteli, leżaków, przenośnego grilla, puf, donic ozdobnych – na tarasie robi się coraz mniej miejsca. Mała powierzchnia tarasu może sprawić, że umieszczenie na nim wszystkie zamierzonych elementów nie będzie możliwe.

Warto przewidzieć zatem wielkość tarasu już na etapie budowy domu lub stworzyć drugi taras – nieco od niego oddalony, ale funkcjonalnie i wygodnie z nim połączony. Dzięki temu będzie on przedłużeniem tarasu przy domu i pozwoli użytkować ogród w pełni, nie tylko z lokalizacji domu.

Naturalne przedłużenie domu

Tarasy mogą być wykonane z drewna, deski kompozytowej, okryte naturalnym kamieniem, płytkami ceramicznymi albo wykonane z kostek brukowych, płyt betonowych, cegły rozbiórkowej czy cegły klinkierowej. Taras może być też wykonany z betonu architektonicznego, a nawet ze szkła na konstrukcji stalowej. Wybór materiału wpływa na sposób mocowania każdego z nich, a przy każdym rodzaju tarasu istnieje inny sposób wykonania podbudowy.

Z tarasami wiążą się również nieodłącznie zadaszenia, markizy czy żagle przeciwsłoneczne. W ich otoczeniu często ustawia się także parasole bądź osłony przed wiatrem lub sąsiadami. Na te wszelkie elementy warto przewidzieć trochę przestrzeni i na tyle wykorzystać powierzchnię tarasu, aby stał się przedłużeniem domu.
Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji taras w bloku, czy przy domu, warto traktować go jako dodatkowy pokój. Możemy go użytkować wiosną, latem i jesienią – wypoczywać, ćwiczyć na stacjonarnym rowerku, a nawet pracować.

Oceń