Przez wiele dziesięcioleci papierosy sprzedawane były na sztuki. A jeszcze wcześniej składniki do wyrobu papierosów kupowało się oddzielnie a potem samodzielnie sklejało bibułkę wypełnioną wsadem tytoniowym. I w jednym przypadku i drugim przypadku ważnym elementem całego procesu było przechowywanie papierosów, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, gdy warunki nie pozwalały na bieżącą produkcję. I właśnie do tego celu wymyślono papierośnicę.
Papierośnica, czyli organizacja palenia
Papierośnica to prostokątne pudełko/puzderko, wykonane z różnego rodzaju surowca czy tworzywa, przeznaczone do przechowywania papierosów. Leżą one w niej na obu wewnętrznych płaszczyznach, dawniej przełożone gumką, dzisiaj np. estetyczną zakładką. Wielkość papierośnicy wynika z długości papierosów, ale też wielkości męskich kieszeni, które musiały ją pomieścić. Kobiety nosiły papierośnicę w torebkach a mężczyźni w kieszeni surduta czy marynarki, ale już nie spodni.
Wymóg układania papierosów do papierośnicy otworzył ogromny i chłonny do dzisiaj rynek tych przedmiotów. Wykonuje się je z różnych materiałów, również ze złota, srebra, masy perłowej, laki, wysokiej jakości aluminium, a nawet wysokogatunkowego drewna. Papierośnicę się graweruje, pozłaca, rzeźbi, maluje, jednym słowem ozdabia. Wszystkie te zabiegu wynikają z dbania o szczegóły, potrzeby estetycznej czy umiejętności technologicznych, ale też potrzeby indywidualizacji, w czasach, gdy większość osób paliła a co najmniej połowa z nich wymieniała się niechcąco papierośnicami.
Grawer na papierośnicy, sposób na indywidualizację przedmiotu
Potrzeba posiadania pięknych przedmiotów oraz konieczność ochrony swojej własności rozwinęła sposoby indywidualizacji papierośnicy. Można to było osiągnąć na kilka sposób. Metodą popularną do dzisiaj jest najprostsze rozwiązanie, czyli podpisanie papierośnicy swoim imieniem czy symbolem, który jednak ograniczy bezpośrednią przynależność .Grawerowanie swojego imienia czy nazwiska na jednej ze ścianek papierośnicy to optymalna metoda. Papierośnica srebrna z grawiurą imienną, w kontrastowych odcieniach świetnie uzupełni szatę estetyczną.
Grawer na papierośnicy to doskonały prezent. Podarowanie komuś papierośnicy, nawet bardzo pięknej, jest prezentem już dość banalnym, ale dodanie do niego grawerunku natychmiast zmienia konotację prezentu. Grawer może wypisać tą techniką imię, ale też napisać życzenia, życiowe motto, ważną datę – wszystko co pokaże, ile energii w zakup prezentu włożyła osoba obdarowująca.