Together Magazyn » Dom » Osiedle przyjazne dla rodzin – o czym warto pamiętać?
rodzinne osiedla gdańsk

Osiedle przyjazne dla rodzin – o czym warto pamiętać?

Dzieci szybko rosną, ale nim osiągną dojrzałość i samodzielność my, rodzice, musimy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Aby osiągnąć taki cel, należy starannie przemyśleć decyzję o wyborze przyszłego miejsca zamieszkania.

Nie wszystkie osiedla reklamują się jako inwestycje typowo rodzinne. To jednak nie oznacza, że na rynku nieruchomości brakuje miejsc, w których rodziny z dziećmi mogą zamieszkać w komfortowych warunkach. Przeciwnie, wielu deweloperów oferuje rozwiązania przyjazne rodzinom. Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie, w którym kolejnych kilkanaście lat spędzimy wraz z naszymi dziećmi?

Osiedle rodzinne nie musi być zlokalizowane w ścisłym centrum miasta – wystarczy, że będzie dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. To oczywiste, że rodzice muszą mieć możliwości, by sprawnie i szybko dotrzeć do sklepów, szkół i przedszkoli czy przychodni lekarskiej. Na szczęście, coraz więcej osiedli położonych na peryferiach dużych miast przestaje przypominać klasyczne „sypialnie” miejskie, stając się całkowicie samowystarczalnymi. Przykładem może być osiedle Nowy Horyzont – inwestycja dewelopera Euro Styl. Jest ono położone w Borkowie, na pograniczu Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. W razie konieczności możemy w krótkim czasie dotrzeć do dowolnej dzielnicy Trójmiasta, a jeśli potrzebujemy skorzystać ze sklepu czy apteki, wystarczy po prostu wyjść z domu i udać się do pobliskiej placówki usługowo-handlowej.

Nikogo z rodziców nie trzeba przekonywać, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci, w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Systemy monitoringu i ogrodzenia zapewniają zabezpieczenia przed włamaniami, niemniej równie ważne jest kameralne położenie osiedla, z uspokojonym ruchem drogowym. Tutaj również można mówić o przewadze osiedli położnych na obrzeżach miast, w porównaniu z inwestycjami położonymi wokół ruchliwych, zatłoczonych ulic.
Aktywne spędzanie wolnego czasu to obowiązkowy punkt w wychowaniu każdego dziecka. Już od małego korzystamy z uroków spacerów. Na pewno sporym udogodnieniem w nowym domu będzie wózkarnia, w której będziemy mogli pozostawić wózek spacerowy. Później, gdy dzieci są starsze, chętnie gramy z nimi w piłkę czy jeździmy na rowerach. Ważne jest zatem otoczenie osiedla, które umożliwia uprawianie dowolnie wybranej aktywności. Przyda się oczywiście nowoczesna infrastruktura sportowa, taka jak boisko do piłki nożnej czy koszykówki. Również i w tym przypadku na podmiejskich osiedlach z reguły nie brakuje terenów do rekreacji. Otoczenie przyrody i oddalenie od centrum umożliwiają też naturalne wyciszenie, wpływając pozytywnie na proces rozwoju dziecka. Nie można oczywiście zapomnieć o lepszej jakości powietrza.

Place zabaw są nieodłącznym niemal atrybutem dzieciństwa. Kto z nas nie ma wspomnień z zabaw na zjeżdżalni czy huśtawce? Obecnie te konstrukcje są nie tylko nowoczesne, ale i bezpieczne. A zatem gdy nasze dziecko opanuje już trudną sztukę stawiania pierwszych kroków i zapragnie mocniejszych wrażeń, zapewne będziemy stałymi bywalcami na placach zabaw. Przeglądając oferty deweloperów, na pewno warto sprawdzić, czy na terenie wybranego osiedla znajdziemy takie udogodnienie. Bo przecież plac zabaw to nie tylko zabawa, lecz również bezcenny wypoczynek na świeżym powietrzu, w dodatku w pobliżu domu.

Jeśli chcemy stworzyć bezpieczną przystań dla naszej rodziny, na pewno musimy myśleć długofalowo i nie kierować się potrzebą chwili. Wybrane przez nas mieszkanie będzie inwestycją na długie lata, która powinna cieszyć zarówno dzieci, jak i rodziców. Ważne mogą być detale, które sprawią, że będziemy czuć się dobrze (lub źle) w naszym nowym lokum. Dlatego warto podejmować tę decyzję wspólnie, uwzględniając również i zdanie dzieci.

Oceń