Together Magazyn » Kultura » Duże zainteresowanie sztuką i designem – relacja z targów

Duże zainteresowanie sztuką i designem – relacja z targów

Targi Sztuki, Designu i Idei, które odbyły się 19 i 20 września w dawnej hali nr 5 MTG w Gdańsku Oliwie, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zarówno wystawcy jak i odwiedzający pytali już o kolejną edycję tego przedsięwzięcia. Było ciekawie, inspirująco i co ważne – bardzo różnorodnie pod względem prezentowanych prac i warsztatów, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na Targach Sztuki, Designu i Idei pojawiło się ponad 60 wystawców specjalizujących się w różnych dziedzinach sztuki: malarstwie, grafice, rysunku czy fotografii. Nie zabrakło również twórców oryginalnych przedmiotów użytkowych, czyli szeroko pojmowanego designu.

Wśród produktów prezentowanych przez tę grupę artystów, można było znaleźć m.in. wyjątkowe i ciekawie skonstruowane stoliki, krzesła, produkty oświetleniowe czy nawet designerski rower, który można było osobiście przetestować, bowiem nie wszyscy wierzyli, że można na nim jeździć. Targi Sztuki, Designu i Idei odwiedziło prawie 1500 osób. Pojawiało się wiele rodzin z dziećmi, które cieszyły się z możliwości namacalnego poznania sztuki i designu. Ponadto dzieci i młodzież mogły wziąć udział w przygotowanych z myślą o nich warsztatach – w sobotę była to kreacja liternicza, a w niedzielę szkice ceramiczno-rzeźbiarskie w glinie. Talent i pomysłowość uczestników warsztatów wzbudzała podziw i dumę nie tylko rodziców. Prócz warsztatów na scenie głównej odbywały się prezentacje – dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dotyczący drukarek 3D prowadzony przez firmę iGo3D Polska, a także 2wykład Katarzyny Zawistowskiej z ASP na temat miejskich obiektów perfomatywnych. Odwiedzający nie tylko chętnie zapoznawali się z prezentowanymi pracami, ale również z samymi ich twórcami. Co istotne – większość z przedmiotów można było kupić na miejscu, zamówić bądź zarezerwować – z tej możliwości odwiedzający również z chęcią korzystali.

Udział wystawców oraz zwiedzających w targach był bezpłatny. Generalnym sponsorem wydarzenia był deweloper EURO STYL, który bez wahania postanowił zaangażować się w ten projekt.

Idea tej inicjatywy doskonale wpisuje się w charakter naszej organizacji, w której poza realizacją celów typowo biznesowych staramy się odpowiedzialnie współtworzyć przestrzeń miasta. Targi Sztuki, Designu i Idei świetnie korespondują przede wszystkim z naszym najnowszym projektem, jakim jest osiedle IDEA, które współtworzyć będą artyści różnych specjalności, tak aby przyszli mieszkańcy mogli cieszyć się sztuką na co dzień i blisko własnego domu – mówił wiceprezes zarządu EURO STYL Mikołaj Konopka.

Pierwsza edycja Targów Sztuki, Designu i Idei spotkała się z pozytywną opinią wystawców, którzy już dopytywali organizatorów o kolejne edycje:

Bardzo ciekawa i nowoczesna forma ekspozycji projektów, dużo przestrzeni, która daje komfort wystawcom i zwiedzającym oraz umożliwia prowadzenie swobodnej rozmowy. Innowacyjny sposób przekazania sztuki, duże zainteresowanie odwiedzających – bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu – mówiła przedstawicielka Wood Art. Project.

Bardzo fajny pomysł, darmowy udział zarówno dla wystawców jak i odwiedzających był dodatkowo motywujący. Odwiedziło nas wielu projektantów wnętrz oraz osób z konkretnymi potrzebami – więc nawiązaliśmy sporo kontaktów, jak i również zaproszeń na kolejne tego typu wydarzenia – podsumował Szymon Neubauer, który prezentował Nowoczesne Lampy Przestrzenne.

Targi oceniamy bardzo pozytywnie i liczymy na kolejną edycję! Dodatkowe warsztaty z pewnością ubarwiły to wydarzenie i zachęciły do udziału również młodsze pokolenie – mówiła Magdalena Kołodziej z pracowni ceramiki Sensual.

Pierwszy raz uczestniczę w tego typu targach, przyjechałem tutaj aż z Podkarpacia i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony miłą atmosferą i dużym zainteresowaniem odwiedzających – mówił Kamil Olejarski, konstruktor rowerów.

targi

Na Targach Sztuki, Designu i Idei nie mogło zabraknąć Galerii Studenckiej Start, która zaprezentowała w ciekawy sposób projekt przestrzeni wystawienniczej – w założeniu hipotetycznej Galerii Start. Galeria Studencka Start działa przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej głównym zadaniem jest wspieranie i promowanie twórczości artystycznej studentów poprzez organizację wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wydarzeń kulturalnych. Szczególne znaczenie ma dla nas współpraca z galeriami komercyjnymi, muzeami, instytucjami państwowymi jak i niezależnymi organizacjami – mówiła Aleksandra Czajka, autorka zaaranżowanego wnętrza.

Współorganizatorami Targów Sztuki, Designu i Idei byli Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polska Press oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. O tym czy będzie kolejna edycja tego przedsięwzięcia, jeszcze za wcześnie spekulować, jednak teren na którym odbyła się pierwsza edycja ma być ciągle i mocno związany ze sztuką i designem:

3

Bardzo nas cieszy to weekendowe ożywienie terenu osiedla Idea, który odwiedziło prawie 1,5 tys. entuzjastów dobrego designu. Targi Sztuki, Designu i Idei świetnie wpisały się w charakter nowej, realizowanej przez EURO STYL inwestycji. IDEA ma być osiedlem otwartym na sztukę i ludzi doceniających jej kreatywną przestrzeń, dlatego cieszy nas tak dobry oddźwięk, zarówno ze strony odwiedzających, jak i samych wystawców – powiedział Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu EURO STYL.

Jak widać sztuka i design spotykają się z coraz większym zainteresowaniem, jak i również zastosowaniem. Zaczynamy przywiązywać większą uwagę do „dekoracji” naszego najbliższego otoczenia, a także przedmiotów codziennego użytku. Zainteresowanie targami tylko potwierdziło tę tezę.

Więcej zdjęć z targów znajduje się tutaj

 

Oceń