Można tu oddać się aktywnej rekreacji w pięknym otoczeniu, zobaczyć wysokiej klasy zabytki, zjeść obiad w dobrej restauracji, a wieczorem zażyć relaksu w hotelowym SPA. Olsztyn to miasto idealnie skrojone pod potrzeby familijnej turystyki weekendowej.

Największym atutem miasta jest jego unikatowe położenie wśród lasów i jezior. W granicach Olsztyna znajduje się kilkanaście jezior oraz jeden z największych parków w Europie – Las Miejski.

Najbardziej znane zabytki Olsztyna to zamek kapituły warmińskiej, Bazylika Konkatedralna Św. Jakuba i Wysoka Brama. Architektura obronna Warmii XIV w., niepowtarzalna secesja XIX i XX w., interesujące spektakle, koncerty, wystawy – to wszystko sprawia, że spragnieni kameralności i spokoju turyści odnajdują w Olsztynie możliwość ucieczki od zgiełku codzienności. Spacerując uliczkami starówki mogą podziwiać pozostałości murów obronnych, masywną sylwetkę zamku czy górującą nad zabudową kopułę katedry. Stojąc przed oryginalną tablicą astronomiczną spod ręki Mikołaja Kopernika (w 2017 r. miasto obchodziło 500. rocznicę jej powstania) mogą poczuć powiew historii, której współczesne oblicze mogą poznać w olsztyńskim planetarium. Druga co do wielkości taka placówka w Polsce zaprasza m.in. na projekcje filmów na kopule planetarium.

Na terenie Kortowa, jednej z dzielnic Olsztyna, znajduje się unikalne na skalę kraju miasteczko studenckie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Najbardziej znane imprezy odbywające się w mieście to: Olsztyńskie Lato Artystyczne, Olsztyn Green Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Kortowiada, Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Warmiński Jarmark Świąteczny.

Nowe inwestycje, które szybko zyskały uznanie mieszkańców i turystów, to Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” oraz zrewitalizowane w ostatnich latach parki. CRS „Ukiel” to nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem – jeziorem Ukiel. W kompleksie zlokalizowano m. in. trasy rowerowe i spacerowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego oferujące ponad 200 różnych jednostek pływających (i nie tylko) oraz trzy kąpieliska.

Turyści goszczący w olsztyńskich obiektach noclegowych mogą skorzystać ze zniżek m.in. do CRS „Ukiel” i planetarium oraz na basen „Aquasfera” – a to dzięki miejskiej akcji promocyjnej „Nocujesz – zyskujesz!”, w której bierze udział 17 hoteli i pensjonatów. Idea miejskiego pakietu lojalnościowego jest prosta – turyści biorący udział w akcji zyskują atrakcyjne rabaty u licznych partnerów akcji.

Wybrane propozycje na spędzenie rodzinnego wolnego czasu w Olsztynie:

Bikepark Wąwóz
Las Miejski

Miejsce przeznaczone do ekstremalnej jazdy na rowerach górskich i rowerach BMX. W skład BPW wchodzą tory do siedmiu dyscyplin kolarstwa grawitacyjnego: dh, dual, dirt, NS, 4x, Cross Country, SlopStyle. Każda z tras jest podzielona na sekcje o różnym stopniu trudności. Odbywają się tu zawody
i warsztaty z mistrzami.

**
Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”
ul. Kapitańska 23
www.osir.olsztyn.pl
tel. 89 527-12-03 wew. 200

Nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem. Część główna obiektu znajduje się przy ul. Kapitańskiej. Tam zlokalizowano m. in. budynek kapitanatu, wypożyczalnię sprzętu pływającego oferującą ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska. Plażowicze do dyspozycji mają m. in.: szatnie, prysznice, platformy wypoczynkowe, place zabaw, boiska, skatepark (zimą snowpark), pomosty spacerowe i widokowe. Doskonałe warunki do rekreacji stwarza promenada spacerowa i rozbudowana sieć ścieżek pieszo-rowerowych łączących poszczególne obiekty CRS. Przy ul. Olimpijskiej znajduje się druga ważna część CRS, a mianowicie Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa. Jest tu wypożyczalnia sprzętu sportowego, całoroczna hala do siatkówki plażowej oraz siłownia z odnową biologiczną. Trzeci fragment CRS to Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego przy ul. Sielskiej.

**
Escape Us
ul. Lubelska 19
http://escape-us.pl/
tel. 731-855-755

Nowym escape room. Zabawa polega na wyjściu z pokoju zagadek. Ma się na to 60 minut. Możliwość dostosowania poziomu zagadek do wieku uczestników zabawy.

**
Fabryka Przygód
ul. Dolna 16
http://fabrykaprzygod.pl/
tel. 503-058-790

Nowoczesna sala zabaw powstała z myślą o dzieciach i ich opiekunach. Rodzinna przestrzeń, w której każdy obiekt i zabawka ma za zadanie rozbudzić kreatywność i wyobraźnię dziecka, a jednocześnie angażować jego sprawność fizyczną i intelektualną. Organizacja imprez urodzinowych.

**
Leśny Park Linowy
ul. Parkowa 3A
lesnyparklinowyolsztyn.pl
tel. 797-129-060

Jedną z atrakcji parku jest długi zjazd tyrolski nad Stadionem Leśnym liczący łącznie 333 m na wysokości 18 m oraz zjazd nad drogą (123 m). Oferuje cztery trasy: łatwą – dla dzieci, średnią – dla młodzieży, trudną – ze względu na wysokość asekuracji polecaną osobom wyższym i nową trasę ekstremum.

**
Manufaktura Sztuki
ul. Staromiejska 1
tel. 502-718-251 / 669-302-642

Warsztaty: rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej, ceramiczne, malowanie na szkle, ozdoby ze słomy, tkactwo, frywolitka, szydełkowanie i in. Zajęcia teatralne i edukacyjne (m.in. kulisy teatru – zawód aktora, budowa lalek, teatrzyki dla dzieci, czytanie bajek). Organizacja imprez okolicznościowych.

**
Mr Escape
ul. Nowowiejskiego 7
www.mrescape.pl
tel. 506-760-033

Gra pełna akcji. Drużyna (2-5 osób) zostaje zamknięta w tematycznym pokoju, z którego musi się wydostać w ciągu 60 minut. Kluczem do wyjścia jest rozwiązanie zagadek logicznych.

**
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Planetarium
al. Piłsudskiego 44
tel. 89 650-04-20

Obserwatorium
ul. Żołnierska 13b
tel. 89 650-04-40
www.planetarium.olsztyn.pl

Drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Jego główną formą działalności jest prezentacja programów astronomicznych. Dla młodzieży są organizowane projekcje edukacyjne. Placówka zaprasza też na pokazy w systemie full-dome (projekcje filmów na kopule). W obserwatorium odbywają się pokazy astronomiczne. Jedną z atrakcji jest obserwacja przez lunety plam na Słońcu. Przy obserwatorium działają koła zainteresowań.

**
Papugarnia
ul. Lubelska 29c
tel. 89 672-60-56

Można tu podziwiać blisko 50 papug 10 różnych gatunków.

**
Park Linowy Hardcore
Las Miejski przy ul. Radiowej
www.park-linowy-hardcore.pl
tel. 501-150-569

Różnorodne trasy, od bardzo wysokich po zaprojektowane specjalnie z myślą o sześcio-ośmiolatkach. Atrakcje to m.in. szybkie tyrolki, najdłuższe w Europie przeprawy nad rzeką i skok wahadłowy.

**
Park Przygody „Nowa Makumba”
ul. Sikorskiego (las obok Auchan)
http://makumbapark.pl
tel. 664-830-409

Miejsce przyjazne zarówno dzieciom, jak i całym rodzinom. Wśród atrakcji m.in. park linowy, „Wioska Domków na Drzewach”, minigolf, segway, quad, strzelnica, dmuchańce, piaskownica odkrywkowa. Obiekt organizuje też warsztaty survivalowe, ogniska klasowe, spotkania rodzinne i imprezy urodzinowe.

**
Park Trampolin 7 Jump Street
ul. Leonharda 7
www.trampoliny.olsztyn.pl
tel. 668-037-709

Zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in. z fitnessu i akrobatyki. Strefa dla maluchów. Organizacja imprez urodzinowych.

**
Skatepark Kusocin
Park im. J. Kusocińskiego

Skatepark z przeszkodami dla rowerzystów, rolkarzy i miłośników deskorolki. Bywa areną zawodów.

**
Wakepark Nice Bay
ul. Miła
www.nicebay.pl
tel. 696-022-641 / 603-164-129

Miejsce do uprawiania wakeboardingu i longboardingu.

**
Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Aquasfera Galeria Warmińska”
al. Piłsudskiego 69b
www.aquasfera.olsztyn.eu
tel. 89 535-96-22, 535-23-96

Kompleks wodnego wypoczynku obejmującego sport, rekreację i odnowę biologiczną. W skład obiektu wchodzą: basen olimpijski, basen rozgrzewkowy, część rekreacyjna, pomieszczenia odnowy biologicznej, klub fitness, restauracja, sklep sportowy oraz podziemny parking. Liczne atrakcje to m. in.: sztuczna rzeka, leżanki, masaże podwodne, bicze wodne, kaskada wodna i whirpoole. W tej części znajdziemy również propozycje dla najmłodszych: brodzik dla dzieci, dwie zakręcone, prawie 120-metrowe zjeżdżalnie oraz wiele akcesoriów do gier i zabaw dla całej rodziny.

**
X Arena Game Club
ul. Iwaszkiewicza 22a
www.xarena.pl
tel. 89 614-10-10
kom. 697-810-110


W ofercie m.in. laserowy paintball w labiryncie, symulator wyścigów samochodowych, konsole Xbox, bilard, cymbergaj, gry planszowe.

Olsztyn – na weekend z dziećmi
Oceń ten post

Polacane:

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany