Together Magazyn » Aktualności » Miejsce do pracy dla dziecka. Ważniejsze, niż myślisz

Miejsce do pracy dla dziecka. Ważniejsze, niż myślisz

Telewizja, internet, multimedialne zabawki wypierają dziś naturalne formy aktywności i ruchu, które sprzyjają ogólnemu rozwojowi dzieci. W efekcie coraz więcej z nich ma kłopot z udanym wejściem w ławkę szkolną. Nie miały po prostu zbyt wielu okazji, aby się wszechstronnie rozwinąć i nabyć niezbędnych w szkole kompetencji.

 

Wyniki eksperymentu z udziałem 5-latków, przeprowadzonego jesienią 2014 roku przez naukowców Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS pokazują, że posiadanie własnego biurka i praca przy nim rozwija u dzieci poczucie autonomii, motywację do pracy i zwiększa satysfakcję z wykonywanych zadań. Biurko staje się dla dziecka pierwszą prawdziwie niezależną strefą w domu.

Biurko SMART, dające duże możliwości personalizacji dzięki specjalnym otworom i kreatywnym akcesoriom, uzyskało w tym eksperymencie zdecydowanie wyższe wyniki niż tradycyjne biurka. Efekt wykorzystania wszystkich możliwości SMARTA zaskakuje – można na ich podstawie stworzyć zarówno kolorową przestrzeń odpowiednią dla kreatywnego świata dziewczyńskich zabaw, jak i stół roboczy przypominający poważny warsztat samochodowy, na którym fachowo zawiesimy nożyczki, klej i linijkę. Eksploracja, manipulacja i możliwość zabawy podczas przystrajania biurka powodują przy tym, że dzieci mają realne poczucie wpływu na ich najbliższe otoczenie i podchodzą do pracy z większą wytrwałością. Po miesiącu obserwacji okazało się, że u tych dzieci silniej rozwinęła się twórcza wyobraźnia, a także zdolności manualne. Wszystkie te cechy badano przy użyciu wystandaryzowanych testów diagnostycznych stosowanych m.in. przy badaniu gotowości szkolnej dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej.

Biurko SMART pozostawia dziecku dużą swobodę aranżowania i tworzenia pomysłowych rozwiązań. To rozwija jego wytrwałość, wiarę we własne siły i wyobraźnię. Już Einstein powiedział, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.”

Kupno dziecku biurka jeszcze przed pójściem do szkoły pozwala w naturalny sposób stymulować jego rozwój. Biurka dostarczające dziecku dodatkowych okazji do eksperymentowania, konstruowania i rozwijania wyobraźni znacząco przyspieszają rozwój oraz naukę kompetencji, które coraz trudniej wykształcić w środowisku zdominowanym przez wirtualne rozrywki. Wspólne montowanie biurka SMART to wspaniała okazja do kreatywnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Jeśli więc chcesz, aby pójście do szkoły stało się dla Twojego dziecka przygodą, a nie przykrą koniecznością, kup mu biurko, a potem spędź z nim trochę czasu.

W najbardziej popularnej konfiguracji biurko dostępne jest z podwójnym blatem oraz dwoma kontenerkami z półkami w środku. Dokupując regał z łącznikiem i półkami można też stworzyć ramię do lampy lub miejsce do zawieszania zdjęć i rysunków. Dodatkowa tablica przykręcana z tyłu biurka zwiększa jego funkcjonalność i może stać się miejscem na organizery czy inne akcesoria.

W konstrukcji biurka zastosowano też szereg praktycznych, klasycznych wręcz rozwiązań, takich jak pojemne kontenerki umożliwiające porządkowanie i przechowywanie rzeczy, dużą powierzchnię roboczą blatu, czy łatwo dostępną wnękę pomiędzy blatami, która pozwala na szybkie sprzątnięcie (a przynajmniej tymczasowe schowanie) niepotrzebnych podczas kolejnej zabawy rzeczy. Biurko SMART posiada także opcję montażu dodatkowego regału. Jego poprzeczka zamontowana może zostać na dowolnej wysokości i dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Biurko stanowi część kolekcji SMART przeznaczonej zarówno dla dzieci rozpoczynających edukację szkolną, jak i młodzieży.

Cytaty pochodzą z wypowiedzi dr Ewy Jarczewskiej-Gerc, SWPS, która jest autorką badań „Kontakt z biurkiem Smart by VOX, a rozwój twórczości i gotowości szkolnej 5-latków”, marzec 2015.
Oceń