Together Magazyn » Aktualności » Zbyt często jesteśmy rozkojarzeni? ! Koncentracja na start!

Zbyt często jesteśmy rozkojarzeni? ! Koncentracja na start!

Ponad 70% z nas ma kłopot ze skupieniem się na jednym zadaniu przez dłuższy czas.

Nie tylko podczas czytania czy nauki, lecz także w pracy, na wykładach i szkoleniach, w czasie dłuższych rozmów – czyli wszędzie tam, gdzie koncentracja decyduje o sukcesie lub porażce.

Niezależnie od wieku, wszyscy żyjemy w szybkim świecie, gdzie w każdej chwili jesteśmy bombardowani tysiącem informacji. Codziennie doświadczamy trudności z koncentracją, czujemy się przeciążeni natłokiem zdarzeń i obowiązków.

Czy problem z koncentracją to także Twój problem? Może Twojego dziecka?

Nie istnieje roztrzepany Wojtek ani rozkojarzona Jola. Jest tylko Wojtek, który nie korzysta z potencjału swojego umysłu oraz Jola, która nie wie, że koncentracja to umiejętność, którą można wytrenować

W naszym zabieganym świecie potrzeba nieustannego ćwiczenia koncentracji sterowanej. W Kompasie Edukacyjnym budujemy tę niezbędną umiejętność – pomagamy świadomie ją wypracować każdego dnia. Koncentracja jest związana z tym, jacy jesteśmy, bo nikt nie ma osobowości, której cechą jest brak koncentracji! Sukces leży jedynie w odpowiedniej selekcji informacji, odpowiednim wyciszeniu i skupieniu. Wiemy, że nie ma jednego słusznego rodzaju treningu, dlatego do tematu koncentracji podchodzimy z wielu stron. Proponujemy różne aktywności, które prowadzą dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego celu – wyciszenia, skupienia, lepszego planowania nauki i pracy. A to pozwala na lepsze wykorzystanie czasu i zdecydowanie większą skuteczność naszego działania.

W zależności od naszych predyspozycji, możemy wybrać drogę „fast” – szybko i dynamicznie lub „slow” – powoli, przy nastrojowej muzyce, kawie i swobodnej rozmowie.

Obie metody są równie skuteczne i prowadzą do tych samych, spektakularnych efektów. Wybór należy do nas.

 

METODA FAST: TRENINGI PAMIĘCI I KONCENTRACJI UWAGI

METODĄ SPW
(Szkoła Pamięci Wojakowskich)

Metoda ta polega na…stymulacji naszego mózgu do aktywności za pomocą sprawdzonych od lat zasad, pozwalających na podwyższanie stopnia trudności w sposób prawie niezauważalny dla uczestników zajęć – treści zapamiętywane na zajęciach stają się stopniowo coraz bardziej złożone, a czas na ich zapamiętanie systematycznie maleje.

Wychodzimy z założenia, że podobnie jak w nauce języków obcych czy nauce gry na instrumentach muzycznych, doskonałe wyniki przynosi odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń, wdrażany systematycznie przy coraz większym stopniu trudności przez odpowiedni długi okres czasu. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń, intensywnie angażujących pamięć i koncentrację uwagi prowadzi z czasem do rozwoju odpowiednich partii mózgu, a w rezultacie ćwiczenia te przynoszą trwały skutek.

Metoda SPW bazuje na naturalnym efekcie. Jeśli stymulujemy intensywnie swój mózg, jego funkcje ulegają trwałej poprawie. Można tę poprawę osiągnąć – i wielu ludzi tak czyni – zwykłą aktywnością intelektualną: czytaniem, tworzeniem i studiowaniem. Można mniej konwencjonalnie, za pomocą ćwiczeń, jak na siłowni. Metody SPW to SPA dla mózgu, który jest dość leniwy w świecie gotowych schematów i rozwiązań,dlatego niewiele koduje i pamięta. Stąd właśnie biorą się problemy z uczeniem (nie tylko u dzieci), niechęć do szkoły, frustracje i słabe wyniki.

Naszym nadrzędnym celem jest to, aby poprzez trening pamięci wzmacniać takie umiejętności jak: koncentracja uwagi, spostrzegawczość, poprawiać myślenie abstrakcyjne i wyobraźnię. Umiejętności te są przydatne w codziennym życiu szkolnym i zawodowym. Wzmocnienie treningu pamięci o elementy szybkiego czytania sprawia, że kompleksowo i dynamicznie poprawia się nasza wydajność intelektualna.
Uczniowie i studenci, którzy trenują swoją pamięć efektywniej wykorzystują czas na naukę, co przekłada się na zdecydowanie lepsze wyniki. Zapamiętywanie dużych partii materiału, dat, słówek, referatów, prezentacji itp. przestaje sprawiać problem, a wręcz zamienia w doskonałą zabawę z wyobraźnią. Dzięki treningowi wzrasta koncentracja i rozwija się pamięć.

Uczymy się także, jak lepiej rozplanować materiał poznawczy, przyzwyczaić się do regularnej i systematycznej pracy. Dzięki treningowi skończą się problemy z motywacją do nauki, rozproszeniem uwagi, niechęcią do czytania.

Wszyscy rodzice wiedzą jak wielkim problem dla uczniów i nauczycieli jest „załawkowanie dzieci”, które jednocześnie poza szkołą są w ciągłym biegu pomiędzy kolejnymi zajęciami: basenem, angielskim, judo, plastyką, śpiewem… Dzięki treningowi uczeń nauczy się szybko i sprawnie poradzić sobie z nauką, przez co będzie miał więcej czasu na aktywności dla siebie przyjemne.

Osoby dorosłe biorące udział w treningach docenią świetną zabawę z wyobraźnią, pozwalającą pozbyć się stresu, skupić na „tu i teraz”, a przede wszystkim nauczyć się cennych umiejętności, takich jak szybkie zapamiętywanie, kreatywne notowanie, planowanie czasu. To świetna propozycja dla osób przygotowujących prezentacje, mających trudną i wymagającą intelektualnie pracę.
P1150773

 

 

METODA SLOW: TRENINGI PAMIĘCI I KONCENTRACJI UWAGI

W PRACOWNI KALIGRAFII

Metoda ta to przeciwieństwo trybu „fast”. Polega na …systematycznym zmaganiu się z szybkim, niechlujnym pisaniem i nieczytelnym pismem. Powoli. W skupieniu. Poza komputerem, poza codziennym chaosem i obowiązkami. Spokojnie. Cicho.

Ważną cechą kaligrafii jest jej wpływ na ogólny rozwój charakteru człowieka. Jest to mechaniczna czynność wymagająca dużego skupienia, dzięki czemu pozwala zapomnieć o codziennych problemach i odstresować się. Przez jej poziom skomplikowania można ją porównać do gry na instrumencie. Niezbędne jest bowiem połączenie we wspólnej pracy ręki, oka i mózgu, by jednocześnie przewidywać kolejne ruchy, kontrolować jakość pisma i kreślić kolejne litery tak, aby ostatecznie osiągnąć pięknie, poprawnie i z sensem napisany tekst. Uczono za jej pomocą pisać, rozwijano pamięć i koncentrację, a nawet poczucie piękna i estetyki. Niemniej w kaligrafii nie chodzi o to, żeby nauczyć się wszystkich tych krojów. Dla wielu z nas będzie to raczej poszukiwanie stylu, który odpowiada naszym gustom. Każdy może wówczas przystosować dany styl do swoich potrzeb i nawet nieco go zmienić. Dzięki temu używane później pismo będzie niepowtarzalne.

Kaligrafia, kojarzona z elegancją, klasą, wyrafinowaniem i dobrym gustem, to nie tylko sztuka pisania. To również ozdabianie, inkrustowanie, a przede wszystkim wyrażanie siebie w sztuce użytkowej. Kaligrafia, to skuteczne ćwiczenie myślenia, pamięci i koncentracji. Kształtowanie charakteru i cierpliwości, to sposób na zniwelowanie większościdysfunkcji (dysleksję, dysgrafię i dysortografię).. Odpowiednio przemyślane komponowanie liter i napisów uczy mądrego ich stosowania: z precyzją i wrażliwością na proporcje.
Oprócz wymiaru relaksacyjnego, kaligrafia ma bardzo istotny wymiar praktyczny. Wiedza o liternictwie jest dziś niezbędna dla osób, które w swojej pracy starają się wykorzystać siłę wyrazu pisma,. Ale również dla tych, którzy moc swoich słów chcą podkreślić pięknymi literami, wypracować własny monogram, udoskonalić podpis, pięknie pisać i efektownie zakomponować wersy.

 

NASZA FILOZOFIA

Edukacja jest wędrówką w czasie i przestrzeni. Od przeszłości przez teraźniejszość do przyszłości. Od innego człowieka do samego siebie. Z punktu A do B, lub tam, gdzie zabierze kreatywna wyobraźnia – wszędzie. Poza granice, poza schematy, poza siebie. To długa droga. Potrzeba drogowskazów, by nie zaginąć. Dla nas drogowskazem jest sztuka. Sezam wartości, źródło dróg, które nie mają kresu, szczególny zapis wszystkiego, co ludzkie. My łączymy doświadczenia tradycji z osiągnięciami nowoczesności. Powracamy do dawnych wzorców, by na nich budować nową, współczesną rzeczywistość. Budujemy nowe na starym, sprawdzonym i utrwalonym w tradycji.

Korzystamy także z nowoczesnych metod i technik, opartych na wykorzystaniu zasobów ludzkiego mózgu, znajomości naszej percepcji i nieograniczonej wyobraźni. Żyjemy w świecie, w którym mniej lub bardziej świadomie wciąż się uczymy. I w którym musimy postawić na samorozwój, samokształcenie, własną aktywność i doskonalenie, bo szkoła nigdy już nie nadąży za tempem rozwoju świata, zapewniając jedynie podstawy edukacji…Reszta należy do nas.

Musimy się uczyć, by obsługiwać coraz to nowe wynalazki techniczne, by awansować, by zdawać egzaminy, by nadążać za rozwojem świata i nie zostać bezradnie z tyłu…

KOMPAS szuka dobrych dróg i kompetentnie je wskazuje. Nasza filozofia mieści się w prostej logice. Jeżeli edukacja jest wędrówką, wędrówka jest drogą, a droga jest rozwojem, to edukacja jest jedyną drogą osobistego rozwoju, na którą warto w życiu postawić bez względu na wiek, ale ze względu na czas, w którym żyjemy.

cDSC_5681

NASZE CELE

Naszym głównym celem jest uaktywnienie wszystkich zasobów i możliwości wewnętrznych, które posłużą wyzwalaniu w nich energii, pozwalającej skutecznie się uczyć, czytać z przyjemnością, realizować życiowe plany, osiągać sukcesy. Naszym marzeniem jest, by każdy odkrył w sobie geniusza.Dlatego nasze motto to słowa Alberta Einsteina: „Każdy jest geniuszem. Ale jeśli będziesz oceniać rybę poprzez jej zdolność do wchodzenia na drzewo, przeżyje całe swoje życie myśląc, że jest głupia.”

NASZE HASŁO

 

WIELE PASJI, WSPÓLNA DROGA…RUSZ W DROGĘ Z KOMPASEM!

Oceń