Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Odkurzacz piorący Karcher – który wybrać?

Odkurzacz piorący Karcher – który wybrać?

Brudna wykładzina, wypoczynek czy tapicerka samochodowa to problem, z którym spotykamy się stosunkowo często. Szczególnie narażone na ten fakt są osoby posiadające dzieci, zwierzęta czy mówiąc kolokwialnie „gapy”, którym często zdarza się coś wylać, upuścić czy przewrócić. Problemy te mogą dotyczyć także właścicieli hoteli, restauracji, czy domków wypoczynkowych, a także firm związanych z transportem.

Rozwiązaniem tego problemu może być np. ręczne czyszczenie zabrudzonych powierzchni. Problem w tym, że nie każdy brud możemy usunąć szczotką, wodą i płynem. Na drugim biegunie mamy możliwość zatrudnienia specjalistów, którzy zajmą się zarówno naszymi meblami, czy tapicerką samochodową, natomiast generuje to większe koszty. W takiej sytuacji zakup odkurzacza piorącego wydaje się mądrym rozwiązaniem, a w perspektywie czasu – inwestycją.

Obecnie na rynku istnieje kilku producentów odkurzaczy piorących, natomiast liderem w tym segmencie od lat pozostaje firma Karcher i to jej urządzeniom przyjrzymy się w tym artykule. Krótko opiszemy 3 modele tej firmy:

1. Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 8/1 C

2. Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/2 Adv

3. Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 EU

Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 8/1 C

Model Karcher Puzzi 8/1C wyróżnia niska waga oraz dostosowana do niej cena. Za nieco ponad 2000 złotych otrzymujemy wszechstronnie wyposażone urządzenie, które możemy wykorzystać np. do czyszczenia wykładzin czy tapicerki w samochodzie.

Wygoda – to słowo klucz, które doskonale opisuje założenia Puzzi 8/1C. Niska waga to nie wszystko, producent zadbał także o odpowiednio wykonany uchwyt, który umożliwi komfortowe przemieszczanie odkurzacza. Urządzenie posiada łatwo zdejmowany pojemnik, w którym magazynowana jest brudna woda.

Obsługa odkurzacza Karcher Puzzi 8/1C jest bardzo intuicyjna, nie stanowi problemu nawet dla osób starszych. Warto także dodać, że został on wyposażony w specjalnie przygotowany układ, który pozostawia na czyszczonej powierzchni jedynie niewielką warstwę tzw. wilgoci resztkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z danej powierzchni czy elementu, który czyściliśmy już kilka chwil po usunięciu zanieczyszczeń.

Model Karcher Puzzi 8/1C został także wyposażony w akcesoria, które zwiększą zakres i wydajność pracy. Jest to urządzenie, które możemy polecić każdemu użytkownikowi, który zastanawia się nad zakupem pierwszego odkurzacza piorącego.

Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/2 Adv

Ponad dwukrotnie droższy, bo kosztujący aktualnie nieco poniżej 5000 złotych model Karcher Puzzi 10/2 Adv przeznaczony jest zarówno dla osób, które poszukują pierwszego odkurzacza, jak i nieco bardziej wymagających użytkowników.

Producentowi udało się utrzymać niewielką wagę urządzenia (ok. 11 kg), natomiast znacznie zwiększył jego wydajność w porównaniu z modelem Puzzi 8/1C, którego wydajność teoretyczna była ustalona na ok. 18 m2/h. W przypadku modelu Puzzi 10/2 Adv producent deklaruje nawet 30-45 m2. Dwukrotnie zwiększona została także moc pompy, która w modelu Puzzi 8/1C wyniosła 40W, w tym przypadku mamy do czynienia z 80W pompą.

Jest to urządzenie, które świetnie sprawdzi się nie tylko w większych gospodarstwach domowych, ale także w firmach sprzątających czy zajmujących transportem osobowym.

Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 EU

Ponownie schodzimy półkę cenową niżej – model Karcher Puzzi 10/1 EU jest nieco odświeżoną wersją Puzzi 8/1C, natomiast jest także od niego o ok. 800-1000 zł droższy.

Urządzenie jest o 200 mm dłuższe od opisywanego wyżej modelu 8/1C. Za wielkością poszła wydajność tego modelu, którą producent deklaruje na poziomie 25m2/h. Moc pompy oraz turbiny zwiększyła się kosmetycznie się względem wersji 8/1C i wynosi odpowiednio 40W oraz 1250W (przy 1200W w modelu 8/1c). Odkurzacz Karcher Puzzi 10/1 EU zachował także rozwiązanie z pojemnikiem na brudną wodę, który jest jeszcze większy niż w tańszym modelu.

Głównym przeznaczeniem tego urządzenia jest przede wszystkim czyszczenie dywanów, wykładzin dywanowych czy tapicerek – do tego sprawdza się doskonale.

Podsumowanie

Przedstawione modele odkurzaczy piorących są do siebie podobne i mają praktycznie takie samo zastosowanie. Jednak różnią się ceną i parametrami technicznymi, które wpływają na szeroko pojętą wydajność urządzenia piorącego. Porównajmy je, aby ostatecznie określić, który odkurzacz ekstrakcyjny spełni potrzeby wybranych użytkowników lub firm usługowych.

 1. Wydajność powierzchniowa określa skuteczność czyszczenia danego urządzenia wysokociśnieniowego. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsze jest odspajanie uporczywego brudu, a proces czyszczenia staje się krótszy, co pozwala na efektywne mycie większych powierzchni.
  Puzzi 8/1 C – wydajność powierzchniowa wynosi 12 – 18 m2/h
  Puzzi 10/1 – wydajność powierzchniowa wynosi 20 – 25 m2/h
  Puzzi 10/2 Adv – – wydajność powierzchniowa wynosi 30 – 45 m2/h

 2. Moc pompy, wpływa na efektywność pracy urządzenia:
  Puzzi 8/1 C i Puzzi 10/1 mają taką samą moc i wynosi ona 40W.
  Natomiast Puzzi 10/2 charakteryzuje się już dwukrotnie wyższą wartością i wynosi ona 80W
 3. Pojemność zbiornika wody czystej-brudnej – im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli wymieniać wodę w odkurzaczu, więc warto to wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego odkurzacza piorącego.
  Puzzi 8/1 C i Puzzi 10/1 mają taką samą pojemność obu zbiorników i wynosi ona odpowiednio 8-7 l. Natomiast Puzzi 10/2 dysponuje o jeden litr większa pojemnością obu zbiorników – 10 – 9 l.
 4. Waga – wpływa na łatwość przemieszczania i przenoszenia odkurzacza. Nie ma tutaj ogromnych różnic. Najniższy model, czyli Puzzi 8/1 C waży ok. 10 kg. Ciężar każdego kolejnego modelu wzrasta o ok. 1 kg (odpowiednio 10,5 kg – Puzzi 10/1 i 11,5 kg – Puzzi 10/2 Adv

 5. Budżet: Cena odkurzacza dajemy nam informację, że wraz z jej wzrostem mamy do czynienia z bardziej profesjonalnym i dopracowanym urządzeniem.

Puzzi 8/1 C kupimy w sklepie internetowym nawet poniżej 2 tys. zł brutto
Puzzi 10/1 – kupimy w internecie w cenie ok. 2.5 tys. zł brutto
Puzzi 10/2 Adv – kupimy w dystrybucji internetowej w cenie ok. 4,4 tys. zł brutto

Nasz wybór odkurzacza powinien być wypadkową wybranych parametrów, które wskazaliśmy powyżej. Powinniśmy pamiętać, że nie jest możliwe spełnienie wszystkich z nich jednocześnie, więc mając określony budżet, musimy się zdecydować na jakiś kompromisowy wybór.

4.1/5 – (29 głosów)