Together Magazyn » Art. zewnętrzny » O czym pamiętać wybierając zabawki do kąpieli dla dziecka?
photo--dbb

O czym pamiętać wybierając zabawki do kąpieli dla dziecka?

Wśród najważniejszych akcesoriów do zabawy dla dzieci pojawiają się zabawki do kąpieli. W wielu domach pełnią one bardzo ważną rolę. Mogą umilić pociechom czas spędzony w wodzie lub przekonać dzieci do tego, że kąpiel może być przyjemna. Wieczorna zabawa w wannie wypełnionej pachnącą pianą z pewnością będzie też wspaniałą przygodą. Na co zwrócić uwagę wybierając takie akcesoria?

Jakie zabawki warto wybrać?

Pośród chętnie wybieranych akcesoriów kąpielowych odnaleźć można wiele rodzajów zabawek. Poszukując odpowiednich, warto zdecydować się na przedmioty pływające. To przede wszystkim łódki, statki i zwierzątka, które unoszą się na wodzie. Niektóre z nich mogą posiadać też napędzające mechanizmy. Zabawki do kąpieli, których nie powinno zabraknąć w życiu żadnego dziecka to również zestawy kubeczków i wiaderek służących do przelewania wody. W tej kategorii odnaleźć można zarówno bardzo proste sprzęty, jak i modele o ciekawych kształtach. Tego typu elementy z pewnością zachwycą każdą pociechę.

Cenioną kategorią zabawek do kąpieli są również przedmioty pozwalające na pryskanie wodą. Tak zwane psikające zabawki to często wykonane z przyjaznego tworzywa miękkie figurki, które można napełnić cieczą i wystrzelić ją w wybranym kierunku. Długą i pochłaniającą uwagę zabawą będzie też wyławianie rybek lub statków. Możliwe jest zakupienie zestawów ze specjalnymi wędkami lub podbierakami. Ciekawym pomysłem jest też młyn wodny. O czym pamiętać wybierając akcesoria kąpielowe dla dziecka?

Na co należy zwrócić uwagę?

Poszukując zabawek do kąpieli dla dziecka należy przede wszystkim upewnić się, że zostały wykonane z bezpiecznego i przyjaznego dla najmłodszych tworzywa. Istotne jest też dopasowanie akcesoriów do wieku pociechy. Modele dla najmłodszych nie powinny posiadać żadnych małych ani odczepianych elementów. Należy też upewnić się, że poszczególne przedmioty mają gładko zakończone krawędzie, a do ich wykonania użyto bezpiecznych dla zdrowia barwników. Zaleca się kupować akcesoria oferowane przez znane i sprawdzone firmy. Należy pamiętać o tym, że zabawki wykorzystywane podczas kąpieli powinny być też praktyczne. Jak wybrać takie elementy?

Bezpieczne i wygodne w użyciu

Zabawki do kąpieli powinny być wykonane z szybkoschnących materiałów. Należy zwrócić uwagę na to, czy po skończonej zabawie możliwe będzie wylanie całej wody, która dostała się do środka przedmiotów. Narażenie akcesoriów na zawilgotnienie mogłoby skutkować powstaniem szkodliwej pleśni i grzybów. Zaleca się również pamiętać, aby wszystkie kąpielowe zabawki przechowywać w sposób zapewniający im stałą cyrkulację powietrza. Warto też upewnić się, że wykorzystane surowce zapewnią trwałość, a przedmioty nie ulegną zniszczeniu zbyt szybko. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wpieranie rozwoju dziecka

Warto wiedzieć, że oprócz umilenia zabiegów higienicznych, zabawki do kąpieli mogą stymulować rozwój pociech. Elementy służące do łapania, układania i ściskania będą wspierały rozwój motoryki i funkcji manualnych. Zestawy różnych postaci, które posłużą do zabawy w ogrywanie ról, wpłyną na rozwój emocjonalny i społeczny. Pociechom poniżej 3. roku życia warto proponować akcesoria o różnych kształtach i fakturach. Pojawiają się tu między innymi piłeczki sensoryczne, które mogą służyć do zabawy i masowania ciała niemowlęcia. Takie przedmioty będą stymulowały prawidłowy rozwój zmysłów. Należy pamiętać, aby dziecko zawsze przebywało w kąpieli pod nadzorem rodziców. Wybór atrakcyjnych zabawek będzie niósł za sobą wiele korzyści.

Oceń