Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kamera samochodowa – dlaczego warto kupić?

Kamera samochodowa – dlaczego warto kupić?

Wideorejestratory to coraz częstszy widok w pojazdach. Wielu kierowców uważa, że takie urządzenia zwiększają poziom bezpieczeństwa na drogach. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w taki sprzęt.

W jaki sposób działają kamery samochodowe?

Wideorejestratory, nazywane potocznie kamerami samochodowymi, to niewielkie urządzenia, które montowane są na przedniej szybie pojazdu. Ich zadaniem jest nagrywanie i zapisywanie obrazu z trasy, którą pokonuje kierowca. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli kamer samochodowych – każda z propozycji wyróżnia się własnym zestawem zalet.

Jedną z najważniejszych kwestii jest jakość obrazu, która zazwyczaj idzie w parze z ceną urządzenia. Modele o słabych parametrach zapisują nagrania w słabej jakości, które czasami mogą być trudne do odczytania. W przypadku sprzętów z najwyższej półki możemy liczyć na wyraźny, stabilny obraz, jednak musimy liczyć się z wyższą ceną, a także większymi rozmiarami plików – to szczególnie ważne podczas tworzenia kopii zapasowych. Zarówno tańsze, jak i droższe kamery pracują jednak w podobny sposób. Długość nagrań w większości przypadków możemy ustalić samodzielnie – domyślna wartość wynosi zazwyczaj 15 minut. Kamera samochodowa zapisuje obraz bez przerwy, a w momencie zapełnienia całej pamięci automatycznie usuwa najstarsze pliki. Jeśli chcemy zachować pełną historię naszych tras, powinniśmy zatem zaopatrzyć się w osobny nośnik, na który będziemy regularnie przenosić dane z wideorejestratora.

Zalety korzystania z kamery samochodowej

Najważniejszą korzyścią płynącą z wykorzystania wideorejestratora podczas jazdy jest zwiększony poziom bezpieczeństwa na drodze. Wynika to między innymi z faktu, że nagrywani kierowcy są bardziej odpowiedzialni – zarówno jeśli chodzi o nas, jak i o innych uczestników ruchu. Mając świadomość, że potencjalne wykroczenia mogą zostać zapisane w pamięci urządzenia, naturalnie zwracamy większą uwagę na przestrzeganie przepisów. Co ciekawe, czasami wystarczy sam fakt zauważenia wideorejestratora w innym pojeździe, by przypomnieć sobie o zasadach ruchu drogowego.

Kamery samochodowe i zapisywane przez nie nagrania mogą służyć jako materiał dowodowy w toku spraw sądowych. Jeżeli więc jesteśmy świadkami niebezpiecznej sytuacji na drodze, możemy wykorzystać nasze nagranie w celu udowodnienia swojej racji. Więcej ciekawych informacji o różnego rodzaju urządzeniach, które przydadzą się podczas jazdy samochodem i nie tylko, zawiera poradnik Media Expert

Dlaczego warto kupić kamerę samochodową?

Zdecydowanie warto zainwestować w wideorejestrator ze względu na bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych kierowców. W przypadku kolizji lub innej niebezpiecznej sytuacji na drodze może dojść do wielu sporów, a bez konkretnych dowodów często niezwykle ciężko jest wskazać sprawcę. Obecność wyraźnego nagrania zapewnia zarówno sprawniejszą pracę organom władzy, jak i zwiększa odpowiedzialność uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że jeżeli w momencie zdarzenia to my zawiniliśmy, nasze wykroczenie również zostanie zarejestrowane i może spowodować nałożenie na nas kary.

Czy sama kamera wystarczy, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa?

Samo korzystanie z kamery nie jest sposobem na zażegnanie wszystkich zagrożeń związanych z jazdą, jednak może okazać się niezwykle przydatne podczas poszukiwania sprawcy wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia. W kwestii dbania o bezpieczeństwo na drodze warto jednak kłaść nacisk na kulturę jazdy, a także przestrzeganie przepisów. Kluczowym aspektem jest jazda z prędkością zgodną z ograniczeniem obowiązującym w danym miejscu.

Kierowcy używający wideorejestratorów muszą także mieć na uwadze ograniczoną ilość pamięci wewnętrznej, która może być różna w zależności od modelu. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkową kartę pamięci oraz dysk, który umożliwi przegrywanie zebranego materiału, chroniąc dane przed stałym usunięciem. Przed zakupem danej kamery samochodowej powinniśmy sprawdzić pojemność wbudowanego nośnika danych.

Jakie pozostałe urządzenia przydadzą się podczas jazdy? Jednym z dodatkowych sprzętów, który sprawdzi się w każdej trasie, jest ładowarka indukcyjna samochodowa. To wyjątkowo wygodny sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu naładowania baterii i zapewnienie sobie dostępu do smartfona w każdym momencie. W kwestii korzystania z telefonu w trakcie jazdy warto zainwestować także w zestaw głośnomówiący, który pozwoli na bezpieczne prowadzenie rozmów.

5/5 – (1 głosów)