Suchość w gardle to przypadłość, która demokratycznie dotknęła przynajmniej raz w życiu każdego z nas. Na szczęście można jej w sposób bezpieczny i mało inwazyjny zaradzić. Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się uczucia suchości w gardle.
Jakie czynniki wywołują suchość w gardle?
Istnieje wiele czynników leżących u podstaw problemu suchego gardła. Sezon jesienno-zimowy, w polskim klimacie równoznaczny z okresem grzewczym sprawia, że powietrze w naszych biurach i domach staje się nieprzyjemnie suche. Wcale nie lepiej na nasz organizm działają stosowane latem klimatyzatory. Osoby zawodowo pracujące głosem (wokaliści, lektorzy, aktorzy, nauczyciele i inni) również często uskarżają się na ból i uczucie suchości w gardle. Co na suchość w gardle sprawdzi się najlepiej? Poznaj kilka skutecznych sposobów walki z tą dolegliwością.
Co na suche gardło?Metody z grupy babcinych
Uczucie suchości w gardle pomagają zwalczyć metody stosowane jeszcze przez nasze babcie. Zredukowanie nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i tkliwości gardła przypisuje się sokowi z malin. Dodany do herbaty, świetnie rozgrzewa, ale też nawilża gardło. Kolejną sprawdzoną domową metodą jest zaparzenie herbaty z plasterkiem imbiru. Korzeń tej rośliny powszechnie znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Wszyscy chyba pamiętamy z czasów dzieciństwa kolejny skuteczny środek na walkę z suchym, podrażnionym gardłem – miks mleka, miodu i masła. Ta treściwa, gęsta mieszanka cudownie osiada na śluzówce jamy ustnej, łagodząc jej zaczerwienienie i ograniczając wrażenie suchości w gardle. Wiele osób pracujących zawodowo głosem sięga po napar z siemienia lnianego, który świetnie nawilża śluzówkę jamy ustnej, pozostawiając w niej łagodzący film.
Pastylki do ssania, tabletki i syropy – sposoby na suchość w gardle
Współczesna farmacja znalazła szereg sposobów na walkę z nieprzyjemnymi dolegliwościami w obrębie jamy ustnej i gardła. Bez problemu możemy nabyć wygodne pastylki do ssania, tabletki czy syropy. Łatwo przyswajalna forma zachęca do korzystania z nich. Choć dzisiejsza farmakologia ma duże pole do popisu, wciąż chętnie sięga po naturalne i skuteczne, a przy tym bezpieczne, składniki: werbenę, prawoślaz, dziewannę, malwę czarną, aloes, imbir i inne znane ludzkości od wieków rośliny wspierające powrót do zdrowia. Wiele z wyżej wymienionych składników znajdziesz w produktach marki Fiorda: http://fiorda.pl/.
Co na suche gardło? Wyrobienie w sobie nawyku picia wody
Picie wody nie stanowi najbardziej intuicyjnego zachowania – w czasach, gdy mamy pod ręką tyle aromatycznych napojów. Kolorowe soki, pachnąca kawa i herbata zdecydowanie silniej do nas przemawiają. Należy jednak pamiętać, że dwa ostatnie odwadniają organizm, gdy są pite w dużych ilościach. Ciepłe napoje, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, stanowią dla większości z nas oczywisty wybór i trudno im się oprzeć. Zdecydowanie warto wyrobić sobie, w pełni świadomie, nawyk regularnego picia wody. Można do tego celu zastosować sportowy bidon o przezroczystych ściankach, przez które będzie widać pyszne dodatki pływające w wodzie – plasterek cytryny, mrożone truskawki i maliny czy borówki. Ich smak uwalniany z czasem do wody pozwoli przyzwyczaić się do sięgania po napój. Bidon z wodą warto ustawić w widocznym miejscu, na przykład na biurku, przy którym spędzamy dużo czasu, aby stale pamiętać o uzupełnianiu płynów. Co ciekawe, regularne przyjmowanie wody może pomóc również osobom znajdującym się na diecie – często mylą one poczucie głodu z pragnieniem.
Umiejętność profesjonalnego operowania głosem – pomoc w walce z suchym gardłem
Wokaliści, lektorzy, aktorzy i przedstawiciele innych grup zawodowych, których codzienna praca związana jest z operowaniem głosem również borykają się z problemem uczucia nadwyrężenia, bólu i suchości w gardle. Eksperci radzą, aby w takich sytuacjach operować bardziej świadomie swoim narzędziem pracy, oddychając i mówiąc przeponą, a nie gardłem. Pozwala to zmniejszyć tarcie strun głosowych.