Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Niektóre koty od razu wiedzą, co czego służy kuweta. Inne z kolei wymagają specjalnej zachęty, aby zacząć z niej korzystać

Koty nie muszą być zwierzętami wychodzącymi – mogą spędzać czas w domu. Wówczas zadaniem właściciela jest zapewnienie swojemu pupilowi odpowiedniego miejsca do toalety.

 

Wiele osób martwi się tym, że kot będzie sprawiał dużo problemów przy korzystaniu z kuwety, ale tak naprawdę wiele zwierząt od razu wie, co czego służy pojemnik ze żwirkiem. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

 

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim ważna jest kuweta – najlepiej, aby była dość duża, ponieważ mała kuweta może zniechęcać kota do załatwiania się w niej. Możemy wybrać kuwetę odkrytą albo zamkniętą, z której zwierzę nie będzie tak łatwo wysypywało żwirku.

 

Potrzebny będzie też żwirek – najtańszy i dobrze tolerowany przez koty jest żwirek bentonitowy, czyli gliniany. Najlepiej, aby był zbrylający, ponieważ wtedy możemy łatwo usuwać go do kosza. Możemy też kupić żwirek drewniany albo silikonowy. Koty mają swoje indywidualne preferencje dotyczące żwirków, dlatego często trzeba przetestować parę, aby znaleźć ten najlepszy.

 

Oprócz tego potrzebna będzie też łopatka do żwirku – dobieramy ją w zależności od wielkości granulek żwirku.

 

Przyzwyczajenie kota do kuwety

Kota najlepiej umieszczać parę razy dziennie w kuwecie. Możemy też spróbować lekko chwycić go za łapkę i rozgrzebać nią żwirek albo zrobić to własną dłonią. Najczęściej kot od razu zaczyna załatwiać się do kuwety. Po wyjściu z kuwety możemy dać mu przysmak jako nagrodę.

 

Pamiętajmy o tym, że kot może jednak nie być zadowolony z miejsca do toalety. Nie powinniśmy go w żadnym przypadku karać, ponieważ możemy uzyskać odwrotny efekt. Ważna jest między innymi lokalizacja kuwety – powinna być w miejscu łatwo dostępnym, spokojnym, a karma dla kota powinna być umieszczona dalej.

 

Pamiętajmy o tym, żeby kuwetę czyścić codziennie, ponieważ kot nie będzie chciał korzystać z brudnego żwirku. Co jakiś czas wymieniajmy też cały żwirek na świeży i czyśćmy kuwetę.

 

Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety?

  • kuweta jest dla niego za mała
  • kuweta jest w złej lokalizacji
  • w kuwecie znajduje się nieodpowiedni dla kota żwirek
  • kot jest zestresowany
  • kuweta jest zabrudzona
5/5 – (1 głosów)