Together Magazyn » Aktualności » Najważniejsze fakty o filmach Marvela. Co trzeba wiedzieć jako prawdziwy fan?
komiksy MArvela

Najważniejsze fakty o filmach Marvela. Co trzeba wiedzieć jako prawdziwy fan?

Filmy z Uniwersum Marvela to jedne z najbardziej popularnych i powszechnie rozpoznawanych produkcji z superbohaterami. Filmy oparte są na podstawie serii Marvel Comics – nie mniej niż filmy popularnej serii komiksów. Jakich bohaterów można spotkać w tym uniwersum? Iron Man, Hulk, Spider-Man, Thor, czy Kapitan Ameryka to powszechnie rozpoznawalne gwiazdy tej właśnie serii. A co z mniej popularnymi postaciami? I w jakiej kolejności oglądać, jeśli chce się nadrobić całą serię?

Produkcje o superbohaterach od studia Marvel. Filmy dla dorosłych czy jeszcze dla dzieci?

Iron Man, Thor, Kapitan Ameryka, Spider-Man, czy Avengers to postacie kojarzone z Uniwersum Marvel. Filmy cieszą się niesłabnącą od lat popularnością wśród dorosłych widzów. Charakterystyczne postacie poszczególnych bohaterów na trwałe wpisały się w świat popkultury i towarzyszą swoim fanom w codziennym życiu już nie tylko na plakatach, ale również na odzieży, akcesoriach biurowych i gadżetach domowych. Niecodzienne moce i wyjątkowe zdolności tych oryginalnych bohaterów sprawiły, że cieszą się oni sympatią widzów bez względu na wiek i płeć.

Produkcje Marvel. W jakiej kolejności obejrzeć całą serię?

Planujesz obejrzeć tę kultową serię od początku do końca i nie wiesz, od czego zacząć? Nie jest to takie oczywiste! Data premiery kinowej nie musi wcale oznaczać kolejności chronologicznej wydarzeń, dziejących się na ekranie. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Skorzystaj z poniższej ściągawki. Planując obejrzeć produkcje Marvel, filmy po kolei, zgodnie z chronologiczną kolejnością wydarzeń, należy obejrzeć:

 1. Capitan America: Pierwsze starcie (2011)
 2. Kapitan Marvel (2019)
 3. Iron Man (2008)
 4. Iron Man 2 (2010)
 5. Incredible Hulk (2008)
 6. Thor (2011)
 7. Avengers (2012)
 8. Iron Man 3 (2013)
 9. Thor: Mroczny świat 2013)
 10. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014)
 11. Strażnicy Galaktyki vol. 1 (2014)
 12. Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017)
 13. Avengers: Czas Ultrona (2015)
 14. Ant-Man (2015)
 15. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)
 16. Czarna Wdowa (2021)
 17. Doctor Strange (2016)
 18. Czarna Pantera (2018)
 19. Spider-Man: Homecoming (2017)
 20. Thor: Ragnarok (2017)
 21. Avengers: Wojna bez granic (2018)
 22. Ant-Man i Osa (2018)
 23. Avengers: Koniec gry (2019)
 24. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021)
 25. Spider-Man: Daleko od domu (2019)
 26. Eternals (2021)
 27. Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)
 28. Doktor Strange w multiwersum obłędu (2022)
 29. Thor: miłość i grom (2022)

Studio Marvel. Film o superbohaterach. Skąd ten fenomen na skalę ogólnoświatową?

Marvel Cinematic Universe wypuściło na rynek filmowy całkiem pokaźną liczbę produkcji filmowych. Składają się na nią zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótsze seriale. Który tytuł rozpoczął serię Marvel? Film, który jako pierwszy miał swoją premierę kinową to Iron-Man z roku 2008. W rolę tytułowego superbohatera wcielił się Robert Downey Jr. Historia Tony’ego Starka, inżyniera, który opracował i korzystał ze szkieletu wspomaganego, dała początek tej niesamowitej serii. Sam Iron-Man doczekał się dwóch sequeli. Za co uniwersum pokochały rzesze fanów z całego świata? Co takiego wyróżnia produkcje Marvel? Filmy, jakie wypuszcza studio, potrafią utrzymać ciekawość widza, ponieważ wciąż pojawiają się w nich nowe postacie. To pozwala utrzymać napięcie i niesłabnące zainteresowanie niemalże każdego widza.

figutka superbohaterow Marvela

Ile filmów ma Marvel i w jakiej kolejności je oglądać?

Produkcje kinowe od studia Marvel liczą łącznie kilkadziesiąt tytułów. Większość zagorzałych fanów z pewnością ogląda kolejne części zgodnie z ich premierami kinowymi. Nie jest to, oczywiście, kolejność chronologiczna wydarzeń, dziejących się na ekranie, jednak pozwala ona odkrywać te niecodziennie historie dokładnie w takiej kolejności, w jakiej studio filmowe dokonuje premier. Ile filmów na Marvel? Cała seria to już blisko 30 tytułów. Jeśli planujesz po raz pierwszy obejrzeć produkcje Marvel, wszystkie filmy po kolei, na pewno łatwiej będzie wejść w świat superbohaterów, decydując się na seans zgodnie z kolejnością wydarzeń w serii. To z pewnością ułatwi odbiór wydarzeń i zachowanie ciągu akcji na ekranie. Bohaterów jest sporo, podobnie jak filmowych części tego światowego fenomenu, więc będzie co oglądać!

2.2/5 – (11 głosów)