Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Najlepszy telewizor 55 cali, czyli jaki? Sprawdzamy!

Najlepszy telewizor 55 cali, czyli jaki? Sprawdzamy!

Współcześnie telewizory nie zapewniają jedynie dostępu do telewizji – obecnie urządzenia te pełnią funkcję swoistego domowego centrum rozrywki, pozwalając na korzystanie z aplikacji czy wirtualnych wypożyczalni filmów oraz seriali. Między innymi z tego powodu decydujemy się na zakup coraz większych modeli. Jaki telewizor 55 cali najlepiej wybrać?

Telewizory z ekranem o wielkości 55 cali spełnią najróżniejsze oczekiwania wszystkich domowników. Miłośników filmów i seriali ucieszy wysoka rozdzielczość ekranu, zwłaszcza w modelach 4K, a ponadto obsługa trybu HDR czy możliwość zastosowania funkcji poprawy obrazu. Natomiast z telewizora Smart TV zadowolone będą osoby, którym zależy na wygodnym korzystaniu z aplikacji oraz gier.

Telewizor 55 cali – jaki będzie najlepszy?

Aby jednak telewizor 55 cali mógł spełniać wszystkie swoje funkcje w jak najlepszy sposób, powinien zapewniać odpowiednią jakość obrazu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że przekątna ekranu jest jednym z kilku parametrów, które tę jakość determinują. Komfort użytkowania telewizora jest uzależniony również od rozdzielczości ekranu, rodzaju i technologii wykonania matrycy, częstotliwości odświeżania ekranu czy współczynnika opóźnienia sygnału. Jakie zatem parametry powinien mieć dobry telewizor 55 cali?

Telewizory 55 cali – parametry

W pierwszej kolejności przyjrzymy się rozdzielczości ekranu. Najlepiej zdecydować się na model 4K Ultra HD, będący obecnie najwyższym standardem, zapewniającym wysokiej jakości, szczegółowy obraz. Warto przy tym dodać, że telewizory 55 cali 4K wyświetlają nawet czterokrotnie więcej detali niż modele Full HD i do ośmiu razy więcej niż w przypadku urządzeń HD Ready.

Kolejnym parametrem jest matryca. Szczególnie polecane są telewizory 55 cali z matrycą OLED lub QLED, które wiernie odwzorowują barwy i zapewniają doskonałe kąty widzenia. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie potrzebują one dodatkowego podświetlania, przez co telewizor może być cieńszy, a tym samym lżejszy. W kwestii doboru tego parametru, pewną alternatywą może być matryca LED, przy czym oferuje ona nieco niższy kontrast.

Istotnym aspektem jest także częstotliwość odświeżania, od której zależy płynność obrazu. Odpowiednio wysoka częstotliwość odświeżania zapewnia komfort przykładowo podczas oglądania dynamicznych scen w filmach i serialach. W standardowych modelach telewizorów wartość tego parametru wynosi około 100 Hz, choć na rynku nie brakuje też urządzeń o częstotliwości odświeżania na poziomie 600 Hz.

Decydując się na zakup telewizora 55 cali, warto wybrać model oferujący wsparcie dla technologii HDR, czyli High Dynamic Range. Na urządzeniach obsługujących HDR można wyświetlać nawet bardzo realistyczne obrazy o wysokim kontraście i w szerokiej palecie barw.

Z kolei kupując telewizor 55 cali do gier, należy zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy i tak zwany input lag, czyli współczynnik opóźnienia sygnału. Im niższe będą wartości dotyczące tych parametrów, tym lepiej dany model spełni oczekiwania graczy, którzy do telewizora zamierzają podłączać konsole.

Oceń