Muzeum Emigracji w Gdyni weszło do finału „EMYA 2017 – Europejskie Muzeum Roku”. Najlepsza placówka muzealna Europy zostanie ogłoszona w maju 2017, podczas gali jubileuszowej 40. edycji nagrody w Zagrzebiu.

Nagroda European Museum of the Year Award (EMYA) przyznawana jest od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzealne działające pod auspicjami Rady Europy. Nagroda EMYA przyznawana jest muzeom, które swoimi działaniami przyciągają najwięcej gości, tworzą wyjątkową atmosferę, proponują ciekawą interpretację i prezentację zbiorów, a także charakteryzują się twórczym podejściem do edukacji i odpowiedzialności społecznej.

Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (2016) czy Rijksmuseum w Amsterdamie (2015). Nagrodzona instytucja otrzymuje tytuł oraz – na rok – statuetkę „The Egg” autorstwa angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a.

W tym roku Jury wybrało 46 placówek z 24 krajów. Wśród finalistów znalazły się także trzy inne instytucje z Polski – Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Toruńskiego Piernika.

Finał 40. edycji będzie miał miejsce w Zagrzebiu 3-6 maja 2017 roku.

 

Podobne

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany