Together Magazyn » Więcej » Multimedia dla Muzeum Emigracji zaprojektuje firma z Krakowa.

Multimedia dla Muzeum Emigracji zaprojektuje firma z Krakowa.

W Gdyni powstanie jedyne w swoim rodzaju muzeum, które opowie historię emigracji z ziem polskich. Będzie to pierwsza tego typu instytucja w Polsce i jedna z niewielu na świecie. Wystawę główną w prezentacje multimedialne wyposaży krakowska firma New Amsterdam.

4 grudnia ogłoszono wynik postępowania przetargowego na przygotowanie projektu i realizację multimedialnych elementów na potrzeby wystawy stałej w nowo powstającym Muzeum Emigracji w Gdyni. Oferty złożyły firmy z całej Polski – najlepszą okazała się propozycja konsorcjum firm z Krakowa – New Amsterdam i NoLabel, która pozostawiła w tyle m.in. propozycje spółek z Warszawy i Gliwic.

New Amsterdam istnieje od 2011 r. Firma specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu multimedialnych ekspozycji muzealnych. W jej portfolio znajdują się liczne projekty interaktywne realizowane w oparciu o innowacyjny sposób myślenia o wystawie muzealnej jako o narracyjnym widowisku. Spółka ma na koncie kilkanaście projektów dla najważniejszych polskich muzeów i centrów nauki, m.in. w Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Hali Stulecia we Wrocławiu czy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Obecnie przygotowuje oprawę multimedialną na potrzeby jednej z największych ekspozycji muzealnych w Polsce – w powstającym w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej oraz realizuje projekty dla Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu i Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym.

Muzeum Emigracji w Gdyni będzie pierwszym na terenie Polski muzeum w całości poświęconym badaniu dziejów emigracji, gromadzeniu i prezentacji zbiorów związanych z polską emigracją. Inwestycja finansowana w całości z budżetu Miasta Gdynia zlokalizowana będzie w historycznym budynku dawnego Dworca Morskiego (1933 r.) – ikony gdyńskiego modernizmu. W okresie międzywojennym spełniał on funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających kraj. Od połowy maja 2013 r. trwają prace remontowe mające na celu przywróceniu budowli oryginalnego charakteru oraz jego adaptacji na cele muzealne. Całkowita powierzchnia muzeum wyniesie ponad 6000 m2. Otwarcie placówki planowane jest na połowę 2015 r.

Oceń