Together Magazyn » Kultura » Miejski Teatr Miniatura – niezwykły świat teatru dla każdego

Miejski Teatr Miniatura – niezwykły świat teatru dla każdego

Działalność Miejskiego Teatru Miniatura trwa nieprzerwanie już ponad 60 lat. Wielu mieszkańców Trójmiasta nie wyobraża sobie kulturalnego pejzażu naszej aglomeracji bez tego ośrodka. Przez ponad pół wieku bawi on i edukuje widzów – zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Zatrudniając najzdolniejszych twórców z Pomorza i całego kraju, dyrekcja gdańskiej Miniatury od zawsze dbała o wysoki poziom artystyczny prezentowanych widowisk. W placówce są również realizowane założenia edukacji artystycznej wśród dzieci i młodzieży, czego przykładem mogą być warsztaty edukacyjno-artystyczne, liczne spotkania czy panele dyskusyjne.

Każdego roku w Miejskim Teatrze Miniatura jest wystawianych około 250 spektakli, które ogląda ponad 50 tys. widzów. Adaptacji teatralnych doczekały się na tej scenie zarówno dzieła światowej klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Co istotne, realizowano również spektakle dla najmłodszych widzów, już od pierwszego roku życia. Śmiało można stwierdzić, że Teatr Miniatura stał się trójmiejską szkołą wrażliwości i kultury.

Warto zwrócić też uwagę na istnienie gdańskiej Miniatury w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w formie spektakli plenerowych. Placówka podejmuje także mniej typowe działania, jak produkcja detektywistycznego serialu teatralnego. Każda premiera obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące. Teatr ściśle współpracuje też z instytucjami kultury, wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi.

W ciągu ponad 60 lat działalności, w Miejskim Teatrze Miniatura pracowało wiele znanych osobowości znanych z polskiego środowiska artystycznego, takich jak Ali Bunsch, Natalia Gołębska czy Alina i Jerzy Afanasjewowie. Wiele spośród spektakli spotkało się z ogromnym uznaniem i przeszło do historii gdańskiej sceny; przykładami mogą być „Bo w Mazurze taka dusza”, „Latający wiatrak” czy „Turlajgroszek”.

Działalność Miejskiego Teatru Miniatura już od dziesięcioleci jest znakomitym przykładem propagowania kultury wysokiej wśród osób w każdym wieku. Również i obecnie warto pamiętać o spektaklach w Miniaturze, które oprócz wspólnej zabawy, zapewniają wiele wartościowych doznań dla całej rodziny.

Miejski Teatr Miniatura

ul. Grunwaldzka 16, 80–236 Gdańsk-Wrzeszcz

tel. 58 341 12 09 (centrala)

e-mail: teatr@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl

www.facebook.com/teatrminiatura

www.twitter.com/teatrminiatura

www.youtube.com/teatrminiatura

Oceń