Together Magazyn » Aktualności » Ich marzenia mogą zawstydzić

Ich marzenia mogą zawstydzić

Starań o radość dzieci nie trzeba uzasadniać. Nie chcemy, by dzieci cierpiały, nie dopuszczamy myśli, że mogą przeżywać żałobę. „Jednak w Polce co pół godziny ktoś poniżej 20. roku życia staje się sierotą. Fundacja Hospicyjna opiekuje się tymi, które bliskich straciły po etapie opieki hospicyjnej. Na liście corocznej akcji „Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka” jest ponad 400 dzieci z całej Polski.” – mówi koordynatorka akcji, Justyna Ziętek.

Wśród nich jest m.in. 16-letni Kacper, któremu zmarła mama. Jego marzeniem jest otrzymać grę komputerową. 11-letni Janek interesuje się sportem, trenuje grę w piłkę, a marzy o karcie podarunkowej do sklepu obuwniczego. Choroba lub śmierć wywracają życie rodziny do góry nogami. Zmienia się wszystko. W takim momencie dziecko potrzebuje trzech rzeczy: móc swobodnie porozmawiać, czuć, że jego emocje są akceptowane i mieć poczucie bezpieczeństwa.” – mówi Agnieszka Paczkowska, psycholog Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Jednocześnie wraz z odejściem jednego z rodziców, sytuacja materialna dzieci znacząco się pogarsza. Nieosiągalne stają się rzeczy zdawałoby się prozaiczne. Dlatego to, o co proszą, potrafi zawstydzić skromnością. Nie należy zatem zwlekać i po prostu przejść do działania.

Akcja Fundacji jest prosta i czytelna, każdy może spełnić konkretne życzenie dziecka, których lista dostępna jest na stronie: http://www.fundacjahospicyjna.pl/pl/53-wiadomoci/574-usmiech-dziecka-2017 Zakupiony prezent wybrany z listy, wraz z kartką życzeń, należy wysłać na adres Fundacji Hospicyjnej: ul. Chodowieckiego 10, 80-208 Gdańsk, za której pośrednictwem trafi on do konkretnego marzyciela. Uwaga! Organizatorzy proszą, by prezenty dostarczane do Fundacji wkładać do toreb na prezenty, nie powinny być pakowane w papier.

Fundacja pomaga również w zakupie prezentów – w tym celu wystarczy skontaktować się z koordynatorką akcji Justyną Ziętek (662 692 831 j.zietek@hospicja.pl), wskazać wybrane marzenie dziecka i przelać darowiznę na konto: Bank BOŚ SA o/Gdańsk 23 1540 1098 2001 5562 4727 0010 z dopiskiem np. „Uśmiech Dziecka – dla Marka, 234”. Akcja trwa do 20 maja 2017 roku.

Fundusz Dzieci Osieroconych powołany przy Fundacji Hospicyjnej w 2006 roku ma za zadanie aktywne towarzyszenie dzieciom w żałobie. Pomoc świadczona jest w formie wsparcia socjalnego, a także psychologicznego, udzielanego wszystkim małoletnim żałobnikom, bez względu na przyczynę śmierci ich bliskich (w ramach programu „Tumbo Pomaga”). Do tej pory z pomocy funduszu skorzystało ok. 8000 osieroconych dzieci.

Działalność Fundacji Hospicyjnej można również wesprzeć, przekazując 1% podatku dochodowego (KRS: 0000 201 002).

Oceń