Together Magazyn » Aktualności » Marka marce nierówna, czyli jak kupować, by nie żałować

Marka marce nierówna, czyli jak kupować, by nie żałować

Fenomen uznanej marki jest efektem końcowym ciężkiej pracy, trwającej niekiedy nawet kilkadziesiąt lat. Sukces produktu, który przekłada się na mocną pozycję na rynku, z pewnością nie jest dziełem przypadku. Wręcz przeciwnie – sięgamy po markowe produkty, bo mamy do nich zaufanie. A jego budowanie to proces długotrwały.

W stronę jakości

Relacja między wytwórcą a klientem oparta na zaufaniu sprawia, że mniej lub bardziej świadomie zwracamy się w stronę jakości i niezawodności. Dlaczego zdarza się, że robimy to nieświadomie? Bo często wybieramy produkt, który funkcjonuje w powszechnej świadomości konsumenta jako uznany. Nie analizujemy, tylko stawiamy na określony standard. Skoro decydujemy się na jakość, niekoniecznie będą nas interesowały produkty, które z samej definicji są tanie i niezbyt trwałe. Poza tym nie zawsze mamy świadomość, że kupowanie tanich produktów to przywilej dla… bogaczy. Na przykład markowe buty mogą nam posłużyć przez trzy sezony; w tym samym czasie zużyjemy trzy pary rzekomo tańszych butów, a zatem ich kupno może okazać się po prostu nieopłacalne. Wniosek wydaje się prosty: zawsze warto inwestować w markowe produkty. Problemem może być jednak ich wysoka cena.

Co z tymi cenami…?

„Jakość musi kosztować” – to bardzo popularne stwierdzenie. Dobre jakościowo materiały, praca projektanta, dbałość o detale – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na końcową cenę. Czasami jednak mówi się o tym, że przepłacamy za markowe produkty, sugerując się jedynie modą i logiem producenta. Nie da się ukryć, że istnieją luksusowe marki z segmentu premium, które rzadko oferują wyroby w przystępnych cenach, a są uważane za warte nabycia. Inna sprawa, że często klienci przepłacają za wybrane produkty, ponieważ nie korzystają ze wszystkich możliwych okazji, by kupić je taniej. Warto zatem rozważyć zakupy w outletach, gdzie znajdziemy mnóstwo produktów uznanych marek w konkurencyjnych cenach.

Nieprzypadkowe zakupy

Jak zatem kupować, by nie żałować? Bez cienia przesady można stwierdzić, że zawsze warto stawiać na produkty o wysokiej jakości. Niestety, nie mamy wpływu na ich ceny, które niekiedy mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jednak okazuje się, że na rynku są możliwości osiągnięcia kompromisu między ceną a jakością. I wcale nie trzeba rezygnować z ofert uznanych producentów. Markowe wyroby również są dostępne w przystępnych cenach. Należy tylko pamiętać, by ich kupno nie było dziełem przypadku. Zawsze warto kierować się rozsądkiem, nie chwilowym impulsem.

Niektórzy konsumenci decydują się na zakupy markowych produktów w sklepach internetowych. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z pewnością można w ten sposób nabyć taniej określone wyroby, ale jednocześnie narazić się na ryzyko niezgodności produktu z opisem, długi czas oczekiwania na dostawę czy brak oryginalności danego przedmiotu. Najlepszym wyjściem wydaje się zatem skorzystanie z ofert proponowanych przez outlety. Można w nich wybrać produkty najwyższej jakości, które posłużą nam przez długi czas, a przy okazji – pozwolą sporo zaoszczędzić.

Oceń