Together Magazyn » Aktualności » Nie daj się stereotypom – odmień swoją głowę!

Nie daj się stereotypom – odmień swoją głowę!

Statystyki mówią jasno: co czwarty z nas miał lub będzie miał w przyszłości problemy ze zdrowiem psychicznym. Mimo to wielu z nas wciąż w krzywdzący i stereotypowy sposób ocenia ludzi, którzy szukają pomocy u psychiatry. Jak to zmienić? Akcja społeczna „Odmień swoją głowę” to doskonały pretekst do zdobycia wiedzy na temat schorzeń psychicznych i zrozumienia, że warto się pozbyć uprzedzeń wobec osób chorujących.

„Odmień swoją głowę” to kampania społeczna organizowana przez Pomorską Koalicję na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Ma ona na celu zmianę sposobu myślenia o osobach doświadczających kryzysów psychicznych i zachęcenie do pozbycia się stereotypów oraz zrozumienia, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych to ludzie tacy sami jak my. Metafora „odmienionej głowy” symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartą na rzetelnej wiedzy.

Co zatem zrobić, żeby lepiej zrozumieć problem, który może dotknąć każdego z nas? Warto wziąć udział w wydarzeniach informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców Pomorza, organizowanych w ramach kampanii „Odmień swoją głowę”. Świetną okazją ku temu będą Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, które od lat zwracają uwagę na problematykę chorób psychicznych i potrzebę włączania osób chorujących w życie społeczności lokalnych. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in.: festyn, warsztaty, dni otwarte organizacji i instytucji, konferencję „Otworzyć bramy tolerancji” poświęconą promocji środowiskowego modelu pomocy osobom chorującym psychicznie.

Podczas prelekcji pod hasłem „Świadectwa”, współprowadzonych przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, będzie można dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pomóc bliskim, którzy walczą z chorobą. Odbędzie się również Forum Samopomocowe skierowane do osób mających za sobą epizod chorobowy, profesjonalistów, studentów i nauczycieli akademickich.

Nie od dziś wiadomo, że sztuka może mieć działanie terapeutyczne. Dlatego organizatorzy postanowili zachęcić do wzięcia udziału w warsztatach dla osób i rodzin chorujących psychicznie, podczas których powstaną przypinki z hasłem kampanii społecznej „Odmień Swoją Głowę”. Tym samym osoby z doświadczeniem będą miały istotny wkład w projektowanie i wykonanie narzędzi kampanii – przypinek.

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie działać Trójmiejski Punkt Informacyjny, w którym będzie można uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Organizatorzy podkreślają, że chodzi o to, by osoby chorujące psychicznie mogły funkcjonować jako część społeczeństwa i korzystać w pełni z możliwości, jakie daje życie. Warto im w tym pomóc. Zatem: im więcej odmienionych głów, tym lepiej!

Akcja „Odmień swoją głowę” odbędzie się w dniach 17-22 września 2017. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie otwartebramy.org.

Oceń