Together Magazyn » Sport » Małe ABC fitness-u

Małe ABC fitness-u

Wiosną trójmiejskie kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Wszyscy chcemy wyrzucić z siebie nagromadzoną przez zimę energię i pozbyć się zbędnych kilogramów. Kluby oferują szeroki wachlarz możliwości, ale często nie wiemy na czym polegają dane zajęcia i czego się po nich spodziewać. Postaram się rozszyfrować, co kryją w sobie nazwy TBC, ABT, Pilates, Step, Fit Ball, Trening Obwodowy, Stretching. To tylko kilka, z wielu proponowanych w fitness klubach sposobów ćwiczeń.

 

Zacznijmy więc od TBC, czyli Total Body Condition. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zestaw ćwiczeń angażujących całe ciało. Zazwyczaj zajęcia rozpoczynają się krótka aerobową rozgrzewką w postaci prostego układu kroków. Kiedy nasze ciała są gotowe, zaczyna się część właściwa, polegająca na prostych ćwiczeniach powtarzanych w seriach, co pozwala doskonale  kształtować pośladki, biodra, uda, ramiona, brzuch i klatkę piersiową. Do ćwiczeń tego typu często używa się różnych akcesoriów: ciężarków, piłek, gum czy stepów. TBC poprawia nie tylko sylwetkę, ale także naszą kondycję i koordynację.

 

Nieco inną formą ćwiczeń jest ABT (abdominal, buttocks, thighs) brzuch, pośladki, uda. Tu koncentrujemy się przede wszystkim na dolnych partiach ciała. Zasada jest podobna jak w TBC. Na początek rozgrzewka, a następnie ćwiczenia spalające, kształtujące i wzmacniające w powtarzających się seriach. Po takich zajęciach, krótka spódniczka będzie się na nas prezentować świetnie.

 

Pilates to system ćwiczeń, który wymaga pełnej koncentracji nad ciałem. Wszystkie ćwiczenia musza być wykonywane z ogromną świadomością, wsłuchaniem się w swoje ciało i uważnym wykonywaniem poleceń trenera. Wszystko zaczyna się od prawidłowej postawy, która prezentuje się następująco: najpierw należy napiąć mięśnie brzucha – żebra złączone, pępek podciągnięty w stronę kręgosłupa, wydłużony odcinek lędźwiowy oraz wyprostowane plecy, ramiona ściągnięte w dół. Taka postawa już sama w sobie jest ćwiczeniem. Całość polega na częstym wytrzymaniu w jednej pozycji oraz na licznych powtórzeniach. Jest to trening wzmacniający, świetnie nadający się dla osób borykającymi się z problemami z kręgosłupem.

 

Teraz trochę o zajęciach ze Stepem. Są one bardzo popularne i opierają się na choreografiach z użyciem platformy, schodka. W zależności od stopnia zaawansowania grupy, układ może być prosty lub bardzo taneczny i rozbudowany. Te ćwiczenia świetnie modelują nogi i pośladki. Step, często łączony jest z innymi formami jak ABT czy Body Shape. Ta forma ruchu rozwija nie tylko nasze mięśnie, ale także koordynację ruchową i pamięć.

 

Fit Ball to zajęcia fitness z dużą piłką. Jest to trening ogólnorozwojowy. Świetnie kształtuje wszystkie partie ciała. Niestabilność piłki zmusza nas do ciągłego napięcia mięśni podczas wykonywanych ćwiczeń. Takie zajęcia wymagają stałej koncentracji.

 

Dla nieco odważniejszych i chcących mocno poćwiczyć, świetną forma będzie Trening Obwodowy. Jest to trening stacyjny. Na każdej ze stacji wykonujemy zaplanowane przez prowadzącego ćwiczenie. Czas trwania każdego z nich to ok. 1 minuta. Pierwsza runda to rozgrzewka, ale kolejne to już jak szkoła przetrwania. Pozostanie zacisnąć zęby i ćwiczyć do końca. Ilość stacji zależy od ilości uczestników. Po takim treningu na pewno poczujemy, że nasze ciało wykonało kawał dobrej roboty, angażując niemal wszystkie partie mięśni.

 

Po tym całym wysiłku pora na Stretching, czyli rozciąganie. Tak naprawdę jest on elementem każdego treningu. Rozciąganiem kończymy każde z opisanych zajęć. Oczywiście dobrze jest wpisać sobie w grafik jedną odrębną godzinę tych ćwiczeń. Niwelują one napięcia mięśni, rozluźniają, zwiększają ruchomość stawów i uelastyczniają. Rozciąganie należy wykonywać uważnie i nie robić niczego na siłę. Elastyczne ciało jest odporniejsze na kontuzje. Człowiek czuje się po takich zajęciach zrelaksowany i wypoczęty.

 

Skoro wiemy już, co czeka nas na zajęciach fitness pora wybrać odpowiedni dla siebie klub, dobrać zajęcia i szykować się do plażowego sezonu. Często trójmiejskie kluby fitness dysponują siłownią, co zwiększa możliwości treningowe i pozwala urozmaicić nasz plan zajęć ruchowych.

 

Oceń