Together Magazyn » Aktualności » Malbork – obowiązkowy punkt na szlaku turystycznym

Malbork – obowiązkowy punkt na szlaku turystycznym

Mówiąc „Malbork”, myślimy „zamek”. Takie skojarzenia są oczywiste. Dawna siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego stanowi bowiem już od dziesięcioleci obowiązkowy punkt wycieczek, nie tylko szkolnych.

W 1961 roku powstało Muzeum Zamkowe, a w 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2014 zakończono prace rekonstrukcyjne i konserwacyjne przy Bramie Nowej (jedyna część zamku nieodbudowana po II wojnie światowej). Wartość historyczna malborskiego zamku dla europejskiej kultury jest nie do przecenienia. Ogromny kompleks stanowi dominantę krajobrazu Malborka i jest uznawany za jedną z największych budowli wzniesionych z cegieł w Europie. Na pewno zaś jest jednym w największych muzeów w naszym kraju. W Polsce północnej, oprócz licznych atrakcji turystycznych Trójmiasta, to właśnie malborski zamek jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych obiektów przez gości z Polski i z zagranicy. Goście zagraniczni stanowią około 30% ogółu zwiedzających. Malborski zamek po prostu trzeba poznać i poczuć w nim ducha historii, która kształtowała dzieje Pomorza i całej Europy.

Zespół zamkowy w Malborku jest doskonale widoczny już z oddali i przyciąga uwagę wszystkich podróżnych, którzy pociągami lub samochodami przejeżdżają obok grodu nad Nogatem. Historia samego miasta, które powstało u podnóża zamku, sięga 1286 roku, kiedy to Malbork (Marienburg) otrzymał dokument lokacyjny. Miasto wielokrotnie było dotkliwie doświadczane przez historię, aż po 1945 rok, gdy niemal w 80% uległo zniszczeniu wskutek działań wojennych. Obecnie jest to nowoczesny ośrodek i doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd.

Oprócz Muzeum Zamkowego, z pewnością warto zwrócić uwagę również na inne zabytki, takie jak dawny kościół św. Jerzego z XV wieku, ratusz staromiejski, Bramę Garncarską czy Bramę Mariacką. Malbork oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Nieopodal zamku można odwiedzić pracownię ceramiczną, gdzie najmłodsi mogą spróbować swoich sił i sprawdzić umiejętności artystyczne. W Malborku można również wypoczywać aktywnie, choćby na lodowisku, które jest czynne w sezonie zimowym. Coraz większą popularnością cieszą się parki rozrywki dla osób w każdym wieku – park ruchomych dinozaurów i park linowy. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje również ciekawą formę zwiedzania miasta – od strony Nogatu. Można wypożyczyć 12-osobową gondolę i wybrać się rejs wzdłuż historycznych murów obronnych. W sezonie letnim warto też skorzystać z kąpieliska nad Nogatem, przy którym jest zlokalizowana plaża i boisko do siatkówki.

Malbork to także restauracje, kawiarnie i puby oraz niezapomniane imprezy plenerowe. To również świetna baza wypadowa do wycieczek rowerowych dla całych rodzin. Malownicze szlaki turystyczne na Żuławach czekają na to, by je odkryć, wyruszając z Malborka.

Oceń