Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Łupież pstry – jak się go pozbyć?

Łupież pstry – jak się go pozbyć?

Łupież pstry skóry głowy, to dermatoza, która objawia się brązowymi lub żółtawymi plamkami o nieregularnym kształcie, początkowo wielkości kilku milimetrów – mają one skłonność do łuszczenia się. Poza skórą głowy, zmiany te mogą dotknąć też klatki piersiowej, szyi i tułowia. Wiele osób, które walczą z tą chorobą, zastanawia się, jakie są najlepsze sposoby na łupież pstry? Jak wybrać skuteczny szampon przeciwłupieżowy?

Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry (z łac. pityriasis versicolor) jest jedną z odmian grzybicy skóry, której głównymi symptomami są:

  • świąd,
  • zaczerwienienia,
  • łupież.

Chorobę wywołują drożdżaki Malassezia furfur (dawniej Pityrosporum ovale), które naturalnie bytują na skórze każdego człowieka. Gdy ich populacja nadmiernie się rozrasta, dochodzi do pojawiania się na skórze jaśniejszych lub ciemniejszych plam, które mają skłonność do obwodowego rozszerzania się, obejmując coraz większe partie ciała. Osoby, u których zdiagnozowano łupież pstry, często skarżą się też na świąd, ich skóra jest szorstka i nadmiernie się łuszczy. Jest to choroba zakaźna, którą można się zarazić podczas wizyty w saunie, na basenie, u fryzjera, czy w salonie kosmetycznym – mając kontakt z grzebieniem, lokówką do włosów, ręcznikiem lub innym przedmiotem, z którym styczność miała inna, chora osoba.

Najlepsze sposoby na łupież pstry skóry głowy

Jakie są najskuteczniejsze metody walki z łupieżem pstrym skóry głowy? Jedną z najlepszych metod zniwelowania niepożądanych zmian skórnych i pozostałych, dokuczliwych symptomów, jest kuracja na bazie preparatów zawierających azole, które mają przeciwgrzybicze działanie, koją świąd i zmniejszają łuszczenie skóry. Substancją o szczególnie dobroczynnym działaniu jest ketokonazol – stanowi on składnik najlepszych leczniczych szamponów na łupież. Co więcej, nie wywołuje on skutków ubocznych, jest bezpieczny i niweluje objawy towarzyszące, zapewniając długotrwały efekt. Jednak, aby kuracja przyniosła pożądany rezultat, należy ściśle przestrzegać wskazań lekarza dermatologa lub zaleceń umieszczonych na ulotce leku (absolutnie nie wolno na własną rękę skracać terapii).

Warto wspomnieć, że nieleczony łupież pstry skóry głowy pozostawia na skórze nieestetyczne przebarwienia, sprawia, że włosy są łamliwe, cienkie i nadmiernie wypadają. Niestety, przypadłość na tendencje do nawrotów, dlatego warto zawsze mieć w zanadrzu leczniczy szampon na łupież z ketokonazolem, który nie niszczy struktury włosów ani skóry.

Łupież pstry a profilaktyka. Jakie działania zapobiegawcze podjąć?

Wiele osób zastanawia się, jak zapobiegać łupieżowi pstremu? Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej przebywając w miejscach publicznych, nie pożyczać nakryć głowy ani innych przedmiotów osobistego użytku, a także unikać stosowania kosmetyków z dużą ilością chemikaliów (zwłaszcza silikonów). Istotnym elementem profilaktyki przeciwgrzybiczej, jest też budowanie odporności na czynniki chorobotwórcze, w czym pomaga odpowiednio zbilansowana dieta pełna cennym mikroelementów i witamin. Warto też kupić leczniczy szampon na łupież, by w razie nawrotu symptomów móc szybko zadziałać. Należy pamiętać, że łupież pstry skóry głowy jest dermatozą nawrotową – tylko przestrzegając powyższych zaleceń, możemy zminimalizować ryzyko ponownego zachorowania.

Podsumowując, łupież pstry to dosyć często występująca choroba skóry, którą wywołują drożdżaki Malassezia furfur. Oprócz zmian skórnych, w postaci różowych i brunatnych plam o nieregularnym kształcie, które mają skłonność do złuszczania się, dokuczliwymi symptomami jest też świąd i pieczenie. Poddając się kompleksowej kuracji z użyciem m.in. przeciwłupieżowego szamponu leczniczego, możemy zahamować nadmierną kolonizację grzybów drożdżopodobnych i wrócić do zdrowia, ciesząc się piękną, jednolitą i gładką skórą głowy, bez żadnych objawów chorobowych.

5/5 – (1 głosów)