Together Magazyn » Dom » Listwa maskująca karnisz: Jak elegancko ukryć karnisze w swoim domu?
salon z listwą maskującą karnisz

Listwa maskująca karnisz: Jak elegancko ukryć karnisze w swoim domu?

Zasłony to dość popularny element aranżacji wnętrza. Nadaje on charakteru całemu pomieszczeniu, dlatego tak często się po niego sięga. Niestety zasłony wymagają użycia karniszy, a te już tak ładnie nie wyglądają. Dobra wiadomość jest taka, że w sklepach dostępnych jest wiele specjalnych listew, których zadaniem jest maskowanie karnisza. Ukryty karnisz ma wiele zalet, od funkcjonalnych po estetyczne, które pozwolą w pełni dopasować aranżację okienną do potrzeb Twojego wnętrza.

Czym jest listwa do maskowania karnisza? 

Jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń była dopracowana w każdym calu, to wykorzystaj listwy do zabudowy karnisza. Jest to nieoceniony element wykończeniowy, który nie tylko ukrywa szyny sufitowe i drążki karniszy, ale także dodaje elegancji Twojemu wnętrzu. Czym tak właściwie są takie listwy maskujące karnisz? To specjalny element stworzony z wytrzymałego materiału, który montuje się na linii sufitu, a dokładnie w pobliżu okna. Listwy karniszowe maskujące można docinać na wybrany wymiar i w pełni dopasować do danej wnęki okiennej. W ten sposób ukrywasz karnisz, a zwracasz całą uwagę na piękne tkaniny, które dekorują Twoje okna.

Listwy maskujące karnisz sufitowy i ich rola 

Co ciekawe, jedyną rolą takiej zabudowy karnisza jest nie tylko osiągnięcie wysokiej estetyki w pomieszczeniu. Z odpowiednio dobraną maskownicą karnisza możesz skutecznie zakryć niedoskonałości na ścianach, niedociągnięcia montażowe czy elementy instalacyjne. Element praktyczny to nie wszystko w przypadku zabudowy karnisza, listwy dekoracyjne wybierane do tego celu mogą mieć różne kształty i wzory. Dobór odpowiednich profili pozwoli również podkreślić wybraną stylistykę wnętrza. Otrzymany efekt z pewnością będzie Ci się bardzo podobał. 

Kiedy warto zainwestować w listwy do zabudowy karnisza? 

Maskownica karnisza sufitowego to dekoracja, która powinna być w każdym pomieszczeniu o wysokim standardzie. Jeśli zależy Ci na estetyce i elegancji, to koniecznie zainwestuj w taki produkt. Jednak czy zawsze będzie on najlepszym rozwiązaniem? Listwy do zabudowy karnisza cieszą się dużą popularnością, ale nie są wybierane przez każdego, kto chce odmienić swoją przestrzeń — dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że taka zabudowa karnisza sufitowego najlepiej sprawdzi się gdy w Twoim domu są szyny karnisza. Je o wiele łatwiej ukryć niż klasyczne rozwiązania. 

Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na taką dekorację, to pamiętaj, aby wybrać odpowiedni model karnisza, czyli taki, który wyposażony został w szyny i żabki. Natomiast jeśli przeprowadzasz remont i nie chcesz się pozbywać starych drążków, to koniecznie pamiętaj o wyborze odpowiedniej wysokości listew. Nieestetyczny karnisz zabudowany w ten sposób sztukaterią nie będzie widoczny, a pomieszczenie zyska estetyczny dodatek, podkreślający charakter pomieszczenia.

Jak zamaskować karnisz sufitowy za pomocą listwy? 

Zamaskowanie karnisza za pomocą gotowej osłony to praktyczne rozwiązanie. I oczywiście wygodne. Maskownica karnisza pozwoli Ci stworzyć spójną, a także schludną powierzchnię sufitu. Jak dokładnie zamontować taki element? 

Wyznacz miejsce 

Pierwszym krokiem jest precyzyjne wyznaczenie miejsca montażu — dla ułatwiania narysuj na suficie linie, do których ma dolegać listwa. Następnie, na odpowiednio docięte już elementy nanieś klej montażowy o dużej sile i krótkim czasie wiązania. Pamiętaj, że zbyt mała jego ilość lub niewłaściwy rodzaj produktu może negatywnie wpłynąć na stabilność instalacji. Nanieść go na górną krawędź listwy, przyłożyć do ściany i przytrzymać ją tyle ile zaleca producent kleju.

Dopieszczanie 

Proces maskowania karniszy nie kończy się na samym montażu. By uzyskać idealny wygląd, konieczne jest dokładne wygładzenie powierzchni oraz zamaskowanie ewentualnych łączeń między listwami. Do tego celu użyj masy szpachlowej, a po wyschnięciu, przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, aby uzyskać perfekcyjny efekt końcowy.

Malowanie 

Kiedy konstrukcja jest już zamocowana i odpowiednio przygotowana, możesz przystąpić do kroku finałowego – malowania na dowolny kolor. Wybierz farbę odpowiadającą stylowi i kolorystyce wnętrza, aby osiągnąć harmonijny efekt. To właśnie malowanie nadaje osłonie ostateczny wygląd i gwarantuje integrację z resztą sufitu.

Nowoczesne rozwiązanie, czyli listwa do zabudowy karnisza LED 

Chcesz wprowadzić do swojej przestrzeni więcej światła, a może kolorów? W takim razie wykorzystaj oświetlenie LED. Możesz wybrać listwę, która została w nie wyposażona. Tego typu rozwiązanie oferuje m.in Mardom Decor. Listwa oświetleniowa z technologią LightGuard® pozwala na wyeliminowanie problemu z prześwitywaniem diod na pasku LED przez materiał. Maskownica karnisza z oświetleniem LED to niezwykle efektowne rozwiązanie, które nada Twojemu wnętrzu niepowtarzalny charakter i atmosferę. Dodanie oświetlenia LED do karnisza osłoniętego sztukaterią to sposób na stworzenie nietuzinkowej aranżacji. 

Zabudowany karnisz nie będzie widoczny, ale tkanina podkreślona przez wybrane barwy, już tak. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma ograniczeń co do zastosowań listwy LED. Sprawdzi się ona zarówno w domowych wnętrzach, jak i w lokalach usługowych, a nawet miejscach rozrywki. Jeśli tworzysz swoje domowe kino lub salon, który wieczorami w nie się zamienia, to wybierz właśnie takie rozwiązanie.

5/5 – (2 głosów)