Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ładowanie bezprzewodowe: jak to możliwe?
glowne 20240506143817 pexels photo 5083491.jpeg

Ładowanie bezprzewodowe: jak to możliwe?

Ładowanie bezprzewodowe kojarzy się z niewielkimi ładowarkami do urządzeń przenośnych. Jednak może być ono korzystne również w różnych zastosowaniach przemysłowych, w tym pojazdach elektrycznych, dronach, automatyce fabrycznej, terminalach ręcznych, bezdotykowym ładowaniu pojazdów podwodnych i wielu innych! Dowiedz się o tym więcej. 

Na czym polega ładowanie bezprzewodowe? 

Zapewne wiesz, że ładowanie bezprzewodowe polega na ładowaniu urządzeń bez konieczności użycia długiego i irytującego kabla, wystarczy tylko umieścić urządzenie w wybranym miejscu. Jednak właściwie jak to działa? Istnieją dwa rodzaje ładowania bezprzewodowego: ładowanie rezonansowe i ładowanie indukcyjne. Obydwa typu ładowarek bezprzewodowych polegają na przenoszeniu mocy z ładowarki do urządzenia za pomocą pola magnetycznych z wykorzystaniem cewek.

Oddziaływanie pomiędzy cewką nadajnika umieszczonego w ładowarce a cewką odbiornika umieszczona w urządzeniu generuje pole magnetyczne. Główna różnica między tymi dwoma typami ładowarek polega na tym, że ładowanie rezonansowe działa bez bezpośredniego kontaktu ładowarki z urządzeniem, wystarczy, że będzie w zasięgu. Natomiast w przypadku popularniejszego ładowania indukcyjnego wymagane jest zetknięcie się urządzenia oraz ładowarki. Ładowanie indukcyjne ma zwykle wyższą wydajność transferu, ale można również zwiększyć efektywność ładowania rezonansowego, dodając więcej cewek.

Jak są zbudowane ładowarki bezprzewodowe? Wykorzystują one w swojej budowie neodymowe magnesy sztabkowe i ferrytowe arkusze magnetyczne. Zasadniczo ładowanie bezprzewodowe wykorzystuje pętlę zwiniętych przewodów wokół magnesu sztabkowego, zwanego cewką indukcyjną. Kiedy prąd elektryczny przepływa przez zwinięty drut, wytwarza pole elektromagnetyczne wokół magnesu, które można następnie wykorzystać do przeniesienia napięcia lub ładunku na coś w pobliżu. Ogólnie rzecz biorąc, ładowanie bezprzewodowe jest nie tylko bardziej wydajne niż ładowanie przewodowe, ale także tańsze. Aby zaczęło działać, wystarczy ustawić urządzenie na ładowarce lub w jej pobliżu.

Jak wygląda bezprzewodowe ładowanie telefonu komórkowego? 

Bezprzewodowe ładowanie telefonu komórkowego działa dzięki specjalnej ładowarce, która tworzy niewidoczne pole magnetyczne. Kiedy kładziesz telefon na ładowarce, pole magnetyczne z ładowarki „rozmawia” z małą cewką znajdującą się w twoim telefonie. To rozmawianie polega na przesyłaniu energii z ładowarki do telefonu bez użycia kabli. W ładowarce i telefonie są magnesy neodymowe i magnesy ferrytowe, które pomagają utrzymać telefon we właściwej pozycji, aby ładowanie było jak najbardziej efektywne. Magnesy te nie tylko pomagają w prawidłowym ustawieniu telefonu, ale także skupiają energię tam, gdzie jest potrzebna, co sprawia, że ładowanie jest szybsze i marnuje mniej energii.

W skrócie, kiedy kładziesz telefon na ładowarce, uruchamiane są procesy, które przekształcają pole magnetyczne ładowarki na energię w telefonie, pozwalając mu się ładować. To wszystko działa bez przewodów, dzięki czemu możesz łatwo naładować telefon, po prostu kładąc go na specjalnej podkładce. Znajomość technologii ładowania bezprzewodowego jest bardzo ważna, ponieważ jest ono coraz bardziej popularne. 

5/5 – (1 głosów)