Ultrasonografia w skrócie USG to zastosowanie ultradźwięków do badania obrazowego tkanek organizmów żywych w czasie rzeczywistym. Pomysł badań ultrasonograficznych pojawił się w okresie I wojny światowej, w zastosowaniu do badania wad w metalach.

W medycynie pierwsze zastosowanie USG w diagnostyce płodu datuje się na przełom lat 60 i 70. W aparacie USG wykorzystuje się efekt Dopplera do badanie odbicia fali ultradźwiękowej na granicy badanych ośrodków.

Generowana fala ultradźwiękowa przetwarzana jest na impulsy elektryczne i po przetworzeniu otrzymuje się obrobiony cyfrowo obraz na ekranie monitora. Istnieje kilka metod przedstawienia wyników w zależności od potrzeb diagnostycznych.

Kilka powodów popularności badania USG

Badanie USG jest jedynym badaniem obrazowym w pełni bezpiecznym. Jest polecane dla kobiet w ciąży. Ze względu na swoją specyfikę, nie zastąpi innych badań obrazowych, ale duża dostępność i szybkość otrzymania wyniku są nie do zastąpienia. Otrzymany obraz nie pokazuje przekrojów tkanek, ale wyznacza jedynie granice badanych ośrodków a to wielu przypadkach wystarcza do przyjęcia metody leczenia.

Badanie można wykonać w razie potrzeby natychmiast bez specjalnego przygotowania pacjenta. Jedynym utrudnieniem mogą być gazy w przewodzie pokarmowym pacjenta. Wynik badania otrzymuje się natychmiast, a czas w wielu przypadkach decyduje o losie pacjenta. Nowoczesne aparaty mają niewielkie wymiary można więc zbadać pacjenta w dowolnym miejscu. Badanie jest stosunkowo tanie.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów, wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Badanie w trybie pilnym powinni wykonać pacjenci z objawami bólowymi w jamie brzusznej, przy podejrzeniu perforacji przewodu pokarmowego, po stwierdzonym krwawieniu z przewodu pokarmowego, przy podejrzeniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, z objawami kolki nerkowej i w innych ostrych stanach jamy brzusznej oraz pacjenci po urazie. W tych przypadkach ważna jest szybkość diagnozowania.

Badania USG w trybie planowym wykonuje się w przypadkach chorób przewlekłych, cukrzycy, nadciśnienia, utraty wagi ciała, wymiotów i biegunek, problemów z trawieniem, wyczuwalnych guzów itp.

Badanie USG można wykonać w placówkach Scanmed: http://scanmed.pl/uslugi/usg-jamy-brzusznej.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Planowane badanie USG jamy brzusznej może być utrudnione przez gazy w układzie pokarmowym i należy się odpowiednio przygotować. Dwa dni przed badaniem należy wprowadzić dietę bez pokarmów wzdymających (kapusta, groch, niektóre owoce, napoje gazowane) i dodatkowo zastosować lek odgazowujący. W dniu badania zgłosić się na czczo, a jeśli badanie jest po południu bez posiłków i napojów przez 6-8 godzin. W dniu badania nie powinno się pali

papierosów, żuć gumy itp. Badanie poprzedza wywiad, warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent wykonuje wskazówki lekarza odnośnie ułożenia ciała i nabierania/wypuszczania powietrza. Badanie kończy się opisem z interpretacją wyników.

USG jamy brzusznej – kiedy jest wskazane i jak wygląda to badanie?
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany