Together Magazyn » Aktualności » Kunsztownia – tu każdy przedmiot ma swoją historię

Kunsztownia – tu każdy przedmiot ma swoją historię

Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, konstruowaniem form bądź wyrażaniem przeżyć, pod warunkiem, że efekt tego odtwarzania, lub konstruowania, lub wyrażania zdolny jest zachwycać, lub wzruszać, lub wstrząsać.
Władysław Tatarkiewicz

Galeria Kunsztownia działa od 30 kwietnia 2016 roku. Zakotwiczyliśmy w inspirującym miejscu Gdańska, na terenie rozwijającego się Młodego Miasta, w bliskim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Nasze lokum to parter zabytkowej kamienicy przy ulicy Jana z Kolna, pod numerem 10. W latach 30. ubiegłego wieku mieściły się w niej delikatesy – świadczą o tym pięknie odrestaurowane oryginalne napisy na fasadzie, opisujące składowane w sklepie luksusowe towary kolonialne. Idąc niejako tropem tych inskrypcji, można pokusić się o stwierdzenie, że również dzisiaj oferowane są tu towary delikatesowe. Ideą bowiem przyświecającą powstaniu naszej galerii było zgromadzenie w niej bardzo różnorodnych dzieł, wyróżniających się nietuzinkowością i artyzmem – stąd rozszerzenie nazwy Kunsztownia: SKŁAD PRZEDMIOTÓW ARTYSTYCZNYCH.

W dobie uniformizacji życia oraz masowej produkcji dóbr konsumpcyjnych, gdy zewsząd atakują nas artykuły sztampowe, wykonane według jednolitego wzorca, doznajemy uczucia zmęczenia i przesytu, ale równocześnie pewnego niedosytu. Ta tęsknota za czymś innym jest jak najbardziej usprawiedliwiona, gdyż każdy z nas potrzebuje chwili oddechu, powiewu świeżości. Dlatego ważne są małe przystanki zachwytu – zafascynowania rzeczą, która ujmie nas swoim niepowtarzalnym urokiem.
Takie właśnie przedmioty staramy się prezentować w Kunsztowni – czy będą to wyroby ceramiczne, pluszaki-przytulanki, rzeźby, czy obrazy albo obrazki – są to przedmioty „z duszą”. Każdy z nich ma swoją własną historię, opowiedzianą przez artystę ten jeden wyjątkowy raz, od momentu inspiracji poprzez pracę własnych rąk, z pietyzmem i uczuciem. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że w znalazłszy się w naszym domu, taki przedmiot dalej wybrzmiewa, promieniując dobrą energią swojego twórcy.

Ale to nie wszystko – przedmioty artystyczne, które gromadzimy w galerii, mają jeszcze jedną wspólną cechę – są dziełem twórczej wyobraźni, a ona nie zna granic. I znowu wracamy do kwestii uniformizacji i pytamy: Czy na przykład miś-pluszak zawsze ma być brązowy? Przecież taki zielony misiek-słodziak w żółte groszki jest równie piękny, a poprzez swą przekorność wobec utartych kanonów może rozbawiać nas i nasze pociechy. Ileż uciechy sprawi wymyślenie dla niego imienia! I tak wyobraźnia artysty wzbogaca nasz świat i stanowi inspirację do własnych podróży do krainy fantazji.

Istotną rolę odgrywa tu także jakość tworzywa, z którego przedmioty artystyczne powstają. Szlachetne materiały, takie jak drewno, glina, kamień, tkanina od wieków były poddawane w twórczy sposób pracy ludzkich rąk. Nasi artyści używają tych materiałów. Znają je doskonale, potrafią wykorzystać tkwiący w nich potencjał, wkładają w to swój talent, umiejętności i pasję.

Prezentujemy w Kunsztowni prace cenionych, wielokrotnie nagradzanych pomorskich twórców – obrazy, rzeźby, ceramikę, biżuterię. Niebagatelną część naszej kolekcji stanowią również wytwory rękodzieła artystycznego. Udało nam się nawiązać kontakty z wieloma bardzo utalentowanymi ludźmi, którzy potrafią tworzyć piękne rzeczy, ale często nie mają śmiałości albo okazji, by pokazać je światu. U nas ich prace mają szansę zabłysnąć.

Organizujemy również warsztaty twórcze przybliżające różne techniki rękodzielnictwa. Zajęcia, prowadzone przez mistrzów w swoich dziedzinach, stanowią świetną okazję do zdobycia ciekawego doświadczenia, wykonania samodzielnie pięknego przedmiotu, a także – co całkiem prawdopodobne – odkrycia uśpionego dotąd talentu.

Oceń